W tym przypadku papierowe gazety wygrywają z internetowymi wydaniami. Naukowcy z Uniwersytetu w Tulane odkryli nowy szczep bakterii o tajemniczo brzmiącej nazwie TU-103. Potrafią przetworzyć makulaturę w... butanol, biopaliwo, które jest substytutem benzyny.
Aktualnie zespół badawczy eksperymentuje z dawnymi wydaniami gazety Times Picayune. Bakterie TU-103 potrafią przetwarzać zawartą w starych gazetach celulozę bezpośrednio na butanol.
- Celuloza znajduje się we wszystkich zielonych roślinach. Jest materiałem organicznym występującym na ziemi w największych ilościach. Jego przekształcenie w butanol jest spełnieniem marzeń – powiedział Harshard Velankar, adiunkt w laboratorium na Uniwersytecie Tulane.
- W samych tylko Stanach Zjednoczonych co najmniej 323 miliony ton materiałów celulozowych jest co roku wyrzucanych, a mogą przecież być wykorzystane do produkcji tego biopaliwa – dodaje.
Wniosek patentowy złożony
Po raz pierwszy bakteria TU-103 została wykryta w odchodach zwierząt. Badacze w laboratorium rozmrozili ją, a następnie opracowali metodę na pozyskanie butanolu. Teraz ich wniosek patentowy czeka na rozpatrzenie.
Jako biopaliwo, butanol jest o wiele lepszy od etanolu (zwykle produkowanego z cukru kukurydzy), który jest używany aktualnie. Butanol o wiele bardziej wydajny energetycznie. Może być również spalany w silnikach, bez konieczności ich wcześniejszej modyfikacji. Dodatkowo jest mniej korozyjny.
- To odkrycie może znacznie obniżyć koszty produkcji bio-butanolu. Oprócz oszczędności na galonie paliwa, bio-butanol produkowany z celulozy zmniejszy emisję dwutlenku węgla oraz smogu – mówi David Mullin szef laboratorium uniwersyteckiego.
Autor: usa/ms / Źródło: tulane.edu