Samica raroga zniosła jaja na kominie ciepłowni. Ale piskląt nie będzie

[object Object]
Raróg to ptak drapieżny zagrożony wyginięciem
wideo 2/7

Samica raroga - drapieżnego ptaka zagrożonego wyginięciem - zadomowiła się na terenie zakładu PKN Orlen w Płocku. "Wygoniła" z gniazda parę sokołów wędrownych, które od kilkunastu lat bytują tam i dochowują się potomstwa.

Samica raroga rozgościła się w budce lęgowej, zamontowanej na wysokości ponad 100 metrów na kominie instalacji oczyszczania spalin zakładowej elektrociepłowni PKN Orlen, gdzie złożyła jaja. Mieszkająca tam wcześniej para sokołów wędrownych – Rafik i Werwa – przeniosła się do innej budki lęgowej na terenie płockiego koncernu.

Raróg, który zamieszkał na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego zakładu głównego PKN Orlen w Płocku, otrzymał imię Raszka. Wybór nastąpił poprzez głosowanie internautów. Ponad 180 osób zgłosiło 143 propozycje imion, w tym takie, jak Bystra, Elektra, Jagna, Cleo, Penelopa czy Kropla.

Druga próba podboju gniazda, tym razem udana

"Raróg próbował przejąć gniazdo sokołów umieszczone na ponad 160-metrowym kominie już w ubiegłym roku, ale został przez nie przepędzony. W tym roku jest jednak odwrotnie, a samica raroga zniosła cztery jaja" – poinformował w poniedziałek płocki koncern.

- Przez cały okres obserwacji raroga (...) nie udało nam się stwierdzić drugiego osobnika. Najprawdopodobniej samica jest sama i nie wiemy, co spowodowało, że złożyła jaja. Być może w najbliższych latach pojawi się jakiś drugi osobnik i stworzą wtedy parę – stwierdził Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Po ostatnio przeprowadzonym badaniu okazało się, że płockie jaja są niezalężone. "Z obserwacji gniazda w ostatnich dniach wynika także, że niewyklucie się piskląt w terminie mogło spowodować, iż samica rzadziej zagląda do gniazda lub postanowiła zmienić miejsce zamieszkania" - zaznaczył płocki koncern.

Po wojnie tylko raz wylęgły się pisklęta

Ornitologowie podkreślają, że po wojnie dotychczas tylko raz stwierdzono lęg raroga w Polsce, gdyż nasz kraj leży poza zasięgiem normalnego występowania tego gatunku. Rarogi gniazdują jednak na terenie Czech i Słowacji. Tam populacja powoli wzrasta, "można więc oczekiwać w przyszłości, że wizyty rarogów, a może również jego lęgi, będą częstsze".

- Obecność raroga w naszym kraju ornitolodzy zanotowali niespełna sto razy - przekazał Karol Kustusch z Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych Avesnature z Grudziądza. Ekspert zwrócił uwagę, że raróg jest gatunkiem częściowo wędrownym, co oznacza, że jedynie część populacji, zamieszkującej północne szerokości geograficzne, podejmuje wędrówkę na południe. Zimowiska populacji europejskiej znajdują się głównie w obszarze śródziemnomorskim, a niektóre osobniki docierają na południe od Sahary.

Legenda: kolorem żółtym oznaczone są letnie lęgowiska, zielonym - siedliska całoroczne, niebieskim - zimowiska.

Mapa występowania raroga zwyczajnegoScops/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Gatunek zagrożony wyginięciem

Drapieżny raróg, zaliczany do rodziny sokołowatych, został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Organizację Ochrony Przyrody. Gatunek został też umieszczony w załączniku Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej i Konwencji Bońskiej, dotyczącej ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt, które migrując, przekraczają granice jurysdykcji państwowej.

PKN Orlen od ponad 16 lat uczestniczy w programie odbudowy populacji sokoła wędrownego. W 1999 r. na terenie zakładu produkcyjnego koncernu umieszczono dwie budki lęgowe na wysokich kominach – zakładowej elektrociepłowni oraz instalacji Clausa. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 r. Od 2002 r. na terenie płockiej rafinerii na świat przyszły 42 pisklęta sokoła wędrownego.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: e3000/Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, została wyłowiona z wody i przeniesiona na pokład statku Shannon. Został już otwarty właz kapsuły, a załoga wychodzi na zewnątrz. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny.

Sławosz wylądował. "Witamy w domu"

Sławosz wylądował. "Witamy w domu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w części Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania w wielu regionach

Gdzie jest burza? Wyładowania w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Ziemię. Jednym z kluczowych czynników, który kształtuje procedurę powrotu z ISS są warunki atmosferyczne w miejscu lądowania. Jaka pogoda przywita polskiego astronautę?

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Axiom Space

Sławosz Uznański-Wiśniewski w poniedziałek wieczorem po raz ostatni przeleciał w kapsule Dragon centralnie nad Polską - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", i opublikował nagranie. Widoczna jest na nim Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a za nią odłączona kapsuła.

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

Źródło:
tvn24.pl

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Źródło:
IMGW

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl