W nocy z piątku na sobotę pogoda może być niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed gołoledzią i silnym wiatrem, który może rozpędzić się do 90 kilometrów na godzinę.
W nocy drogi i chodniki mogą być śliskie. Dodatkowo w górach powieje silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. W prawie wszystkich województwach obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego stopnia.
Przed niebezpieczeństwem ze strony pogody ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie" - napisano na Twitterze.
‼️Wieczorem oraz w nocy drogi i chodniki w kraju mogą być śliskie. #IMGW wydał ostrzeżenia (1. stopnia) dla 10 województw przed opadami marznącymi. Dodatkowo w górach spodziewany jest silny wiatr (do 90 km/h). Uważajcie!‼️ #zima #pogoda #bezpieczeństwo pic.twitter.com/R4bFxMaICc
— RCB (@RCB_RP) 1 lutego 2019
Alerty pierwszego stopnia
SILNY WIATR
W województwach śląskim (w powiatach raciborskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim), małopolskim (w powiatach wadowickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim) oraz podkarpackim (w powiatach jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim) prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach miejscami do 75-90 km/h z południa. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 17 w sobotę.
Mocno powiać może również w województwie dolnośląskim (na terenie powiatów: wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego) oraz w opolskim (powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki). Wiatr osiągnie średnią prędkość od 25 do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Alerty będą ważne do godz. 14 w sobotę.
OPADY MARZNĄCE
W nocy na drogach i chodnikach może być ślisko. Po opadach marznącego deszczu, mżawki lub deszczu ze śniegiem może powstawać gołoledź. Synoptycy IMGW ostrzegają województwa:
- zachodniopomorskie, gdzie alert będzie obowiązywał do 6 rano w sobotę;
- pomorskie i warmińsko-mazurskie, na terenie których ostrzeżenia mają obowiązywać od północy w sobotę do godziny 7;
- kujawsko-pomorskie, w którym ostrzeżenie będzie ważne do godz. 7 w sobotę;
- mazowieckie i lubelskie (w powiatach: opolskim, puławskim, ryckim, lubartowskim, łukowskim, radzyńskim, parczewskim, bialskim oraz Biała podlaska), gdzie alerty będą obowiązywać do godz. 5 w sobotę;
- lubuskie (poza powiatami żarskim i żagańskim), wielkopolskie (wyjąwszy powiat kępiński) i łódzkie (wyłączając powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański i radomszczański), w których ostrzeżenia będą ważne do godz. 5 w sobotę;
- podlaskie, gdzie opady marznące będą się przemieszczać z południowego zachodu na północny wschód województwa i będą poprzedzone deszczem ze śniegiem, a na północy także śniegiem. Alert będzie obowiązywał w sobotę od godziny 2 w nocy do godziny 10.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Sobota również może przynieść niebezpieczną pogodę.
Na południu województw dolnośląskiego i opolskiego prognozuje się wystąpienie silnego, południowego wiatru o średniej prędkości 25-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75-80 km/h. W regionach podgórskich i górskich województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego może wystąpić silny wiatr o średniej prędkości 35-45 km/h, w porywach do 90 km/h.
Dodatkowo w województwach warmińsko-mazurskim (na północnym wschodzie) i podlaskim (na wschodzie i północy) przed południem istnieje ryzyko wystąpienia opadów marznących powodujących gołoledź.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
W niedzielę na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego temperatura powietrza może spaść poniżej zera stopni Celsjusza, co przyczyni się do zamarzania mokrych nawierzchni dróg i chodników.
Co to jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW, to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Autor: kw,ao/rp / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl