Trudno to dostrzec bywając tylko na wakacjach w Grecji, Włoszech czy Chorwacji, ale region Morza Śródziemnego wysycha. Najnowsze badania udowadniają, że obecnie panująca tam susza jest najgorsza od 900 lat.
Czasopismo naukowe "Journal of Geophysical Research" ujawniło w tym tygodniu zaskakujące informacje. W jednym z artykułów przedstawiono badanie dendroklimatologów, które dowodzi, że rejon Morza Śródziemnego w ciągu ostatnich 15 lat wysechł bardziej, niż w ciągu minionych 900 lat.
Badania słojów drzew
Głównym autorem badania jest dr Benjamin Cook, znany i ceniony amerykański klimatolog. Wykorzystał do niego powstały w 2015 r. atlas hydroklimatyczny tzw. "Atlas suszy Starego Świata" (Old World Drought Atlas), który na podstawie badania słojów drzew pokazuje zasięg i nasilenie okresów suchych i mokrych w Europie i części Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu przez ostatnie 2000 lat.
Analiza blisko 106 różnych zestawów danych z drzewnych pierścieni z okresu od 1100 r n.e. pokazała, że rejon Morza Śródziemnego znajdujemy się w najbardziej suchym okresie w minionym milenium.
Wysuszony Lewant
Najgorzej sytuacja ma się na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Obszar ten obejmuje Syrię, Jordanię, Liban, Izrael oraz Autonomię Palestyńską.
- Na obszarze Lewantu ostatnie susze z lat 1998-2012 przekraczają te, które były obecne w regionie w ciągu ostatniego milenium. W rzeczywistości istnieje 89 proc. szans, że jest to najbardziej suchy okres w ciągu ostatnich 900 lat i 98 proc., że to najbardziej suchy okres w ciągu ostatnich 500 lat. Daje to pewne niezależne wsparcie dla innych badań, które twierdzą, że zmiana klimatu nasila susze w regionie - wyjaśnia dr Cook.
Wschodni rejon Morza Śródziemnego nie jest jedynym, który ma poważne kłopoty klimatyczne. W październiku ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że mieszkańcom Zatoki Perskiej grozi śmierć termiczna pod koniec tego wieku. Temperatury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lecie mogą przekroczyć granicę możliwości zamieszkania tych obszarów przez człowieka. Jednym słowem, będzie zbyt gorąco, żeby przeżyć.
Przyczyny
Niespodzianki tu nie ma. Główną przyczyną ekstremalnych susz i wzrostu temperatur jest globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka. Czy można temu przeciwdziałać. Tak, m.in. poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale jest to arcytrudne zadanie, które powinno zaczynać się od zmiany przyzwyczajeń każdego z nas.
Poniżej można zobaczyć jak klimat będzie się zmieniał także w innych częściach świata.
Autor: mar/rp / Źródło: yahoo.com, guardian.co.uk