Pradawne ptaki, w przeciwieństwie do współczesnych, miały zęby. Kilkaset milionów lat temu doszło do mutacji genu, który odpowiedzialny był za tworzenie się szkliwa i zębiny. W tym samym czasie u ptaków zaczęły pojawiać się dzioby.
Pradawne ptaki takie jak Archaeopteryx posiadały zęby, podczas gdy te, z naszych czasów ich nie mają. Naukowcy przez długi czas nie mogli rozwiązać zagadki, kiedy ptaki "zgubiły" zęby.
Sześć genów
Najnowsze badania sugerują, że wspólny przodek obecnych ptaków stracił zdolność do wytwarzania zębów. Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali genom 48 współcześnie żyjących gatunków ptaków. Dokładnej analizie zostało poddane sześć genów, które odpowiedzialne są za powstanie zębów.
Badania wykazały, że zaszły mutacje genetyczne, które uśpiły geny biorące udział w powstawaniu szkliwa oraz zębiny. Mutacja prawdopodobnie zaszła 116 mln. lat temu. W tym samym czasie ptaki zyskały cechę, która nierozerwalnie związana jest z tymi zwierzętami - dziób.
- Myślimy, że proces ten doprowadził do kompletnego zrogowacenia dzioba, który skutecznie zastępuje zęby. To mogło przyczynić się do zróżnicowania ptaków żyjących i pradawnych - powiedział współautor badania Mark Springer, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside w USA.
Ptaki, żółwie oraz łuskowce
Ptaki nie są jedynymi, żyjącymi współcześnie bezzębnymi kręgowcami na świecie. Żółwie oraz łuskowce również nie mają zębów. Naukowcy zbadali ich genomy i otrzymali podobne wyniki.
- Genomy wszystkich bezzębnych kręgowców związane są z aktywacją mutacji - wyjaśnia Springer. - Gen DSPP, który związany jest z zębiną, funkcjonuje u kręgowców - leniwców, antylop, pancernika. Wszystkie geny związane z zębami posiada również aligator amerykański, najbliższy żyjący krewny ptaków - dodaje.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science.
Autor: mab / Źródło: www.huffingtonpost.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock