Archeolodzy z południowej Rosji odkryli dwa szkielety z epoki brązu. Co ciekawe - miały one splecione ręce i nogi. Naukowcy podkreślają, że taki rodzaj pochówku jest nietypowy dla tego okresu. To już drugie odkrycie w tym rejonie, które przyciągnęło uwagę archeologów w tym roku.
Grób odkryto w pobliżu miasta Krasny Sulin w obwodzie rostowskim w Donieckim Zagłębiu Węglowym.
Nietypowy pochówek
Archeolodzy uważają, że szczątki zostały pochowane w środkowej epoce brązu. Za okres trwania tej epoki przyjmuje się lata 3400-700 p.n.e.
Sposób pochówku jest nietypowy jak na ten okres w historii.
- Przede wszystkim odkryliśmy nietypowy grzebania zmarłych we wspólnym grobie. Odnalezione szkielety były przytulone do siebie. Ich ręce i nogi zostały skrzyżowane. To dość nietypowe jak na epokę brązu. Zwykle podczas pochówku pary, kobietę ukrywano za plecami mężczyzny w pozycji podporządkowanej. Dzieci natomiast układano za kobietą. Tak wyglądał standardowy pochówek w tych latach - powiedział lokalnym mediom członek zespołu archeologicznego Igor Gudimenko. - To co odkryliśmy jest niezwykle interesujące. Nigdy nie widziałem takiego ułożenia ciał w grobach z epoki brązu - dodał.
Element rytualizacji
Naukowcy odnaleźli również szkielet dziecka w pobliżu grobu pary. Podejrzewają, że odkryte szczątki należą do jednej rodziny, jednak dziecko musiało zostać pochowane w podczas innego obrzędu.
Archeolodzy przypuszczają, że sam pogrzeb był elementem specjalnego rytuału, o czym świadczą ślady ingerencji człowieka w ciała zmarłych.
- Podstawa czaszki, czyli miejsce gdzie jest ona przymocowana do kręgosłupa została złamana, lub usunięta. Potwierdziliśmy również ślady ogrzewania wewnątrz czaszki. Mózg został usunięty i zastąpiony przez gorący węgiel. Najwidoczniej był to element rytualizacji pochówku, którego na razie jeszcze nie rozumiemy - mówił Igor Gudimenko.
Badania antropologiczne
Teraz szczątki będą badane przez antropologów. Mają oni potwierdzić płeć i wiek pochowanej pary. Prace wykopaliskowe rozpoczęły się w 2013 roku. Naukowcom zależało na wydobyciu artefaktów z obszaru, na którym ma powstać zakład metalurgiczny.
Jest to drugie odkrycie w regionie w tym roku. W kwietniu w pobliżu miasta Azów archeolodzy odnaleźli trzynaście grobów.
Autor: PW/map / Źródło: ReutersTV