Naturalny krajobraz Falklandów uchwycił 14 grudnia spektoradiometr MODIS umieszczony na satelicie NASA. Atlantyk, na wschód od wysp, opalizuje niebieskim odcieniem, a całość przykrywają wstęgi chmur.
Morze zawdzięcza niebieski odcień fitoplanktonowi, czyli mikroskopijnym organizmom, które rozwijają się w zimnej wodzie bogatej w składniki odżywcze. Zmiana koloru oceanu z niebieskiego na zielony czy brunatny zależy od koncentracji i rodzaju fitoplanktonu.
Komórki fitoplanktonu zawierają barwniki (chromatofory): chlorofil (barwa zielona), karoten (barwa pomarańczowa), fikocyjanina (barwa niebieska), fikoerytyna (barwa bordowa), fukoksantyna (barwa brązowa).
Miejsce anomalii
Inna nazwa tych wysp to Malwiny. Są terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii. Leżą 480 km od wybrzeża Argentyny. Charakteryzują się klimatem podbiegunowym morskim. Obmywają je zimne prądy i smagają silne wiatry, głównie z zachodu. Średnie miesięczne temperatury powietrza zimą nie przekraczają 4 st. C, a latem 13 st. C. Często w tym rejonie zdarzają się nagłe pogorszenia pogody.
Zdjęcia fitoplanktonu otaczającego Falklandy wykonano 14 grudnia 2011 roku.
Autor: mm/usa / Źródło: MODIS/NASA, wikipedia.org