Na południu kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami w wielu zlewniach przekroczone zostały poziomy ostrzegawcze i alarmowe wód. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.
W środę rano rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo poinformowała, że alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na terenie powiatów oświęcimskiego i bocheńskiego (gminy: Łapanów, oraz miasto i gmina Bochnia), a także w gminach: Raciechowice (pow. myślenicki), Jodłownik, Kamienica, Dobra (pow. limanowski), Oświęcim, Bukowina Tatrzańska. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzono w 19 gminach.
Obecnie żadna rzeka w Małopolsce nie przekracza stanu alarmowego. Stany ostrzegawcze przekroczone są na 10 rzekach. Według prognozy hydrologicznej na Wiśle spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich spowodowane przemieszczaniem się wód opadowych oraz zwiększonymi odpływami zbiorników retencyjnych. Na Wiśle na odcinku Karsy - Szczucin w ciągu najbliższej doby obserwowane będzie przemieszczanie się kulminacji fali wezbraniowej.
Głównie w dolnej części strefy stanów wysokich z miejscami przekroczonymi stanami ostrzegawczymi prognozowane są spadki poziomu wody. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach, Rabie w Proszówkach poziom wody powinien opaść poniżej stanu alarmowego i układać się przy przekroczonym stanie ostrzegawczym.
Alarmy powodziowe na Podkarpaciu
Powoli stabilizuje się sytuacja na podkarpackich odcinkach Wisłoka, na którym widać tendencję spadkową wód, oraz Wisłoki, która płynie poniżej stanów ostrzegawczych. Natomiast na Sanie, poniżej Przemyśla, przechodzi fala kulminacyjna i widać wzrosty wód powyżej stanów alarmowych.
Jak poinformował w środę po południu dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, stany alarmowe są przekroczone na sześciu wodowskazach, w tym na czterech na rzece San: w Przemyślu stan alarmowy przekroczony jest o 43 centymetrów, Leżachowie o 53 cm, Radomyślu płynie na równi ze stanem alarmowym, a w Nisku przekracza go o 4 cm.
Ponadto stan alarmowy przekroczony jest też na rzece Wisznia (dopływ Sanu) w Nienowicach o 115 cm oraz na Trzebośnicy w Sarzynie o 7 cm.
Natomiast stany ostrzegawcze przekroczone są na wodowskazach na Wisłoku w Krośnie, Żarnowej i Tryńczy, ale ma tendencję spadkową.
Ustabilizowała się sytuacja na Wisłoce, której wody obecnie, choć są wysokie, to płyną poniżej stanów ostrzegawczych.
W dalszym ciągu obowiązują na Podkarpaciu, ogłoszone we wtorek dla części regionu przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.
Alarm powodziowy dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego, leżajskiego, niżańskiego i stalowowolskiego oraz dla miasta Przemyśla i gminy Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego oraz gminy Dynów i miasta Dynowa powiatu rzeszowskiego.
Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone dla powiatów lubaczowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, dębickiego, strzyżowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, kolbuszowskiego oraz pozostałych gmin powiatu rzeszowskiego i tarnobrzeskiego oraz samego Tarnobrzega i Krosna.
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia w województwach:
- podkarpackim, w zlewniach Sanu od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły i Sanu od Olchowców (Sanoka) do ujścia Wisłoka;
- lubelskim, w zlewni Sanu od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły.
W zlewni Sanu poniżej Sanoka (Olchowców), na skutek spływu wód opadowych w niżej położone części zlewni oraz w wyniku prognozowanych opadów spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych w kolejnych profilach wodowskazowych.
Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie alarmy stracą ważność o godzinie 21 w środę.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Miejscami obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Wydano je w województwach:
- dolnośląskim, z wyjątkiem zlewni: Odry od Głogowa do Ujścia Bobru, Odry od Ścinawy do Głogowa, Bobra od Bobrzycy do ujścia, Bobra od Zbiornika Pilchowice do Bobrzycy, Kwisy od Leśnej do Nowogrodzica;
- wielkopolskim, w zlewniach Polskiego Rowu, Orli, Baryczy bez Orlej i Polskiego Rowu oraz Widawy;
- opolskim, w zlewniach z wyjątkiem Prosny górnej, Liswarty, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Kłodnicy, Odry od Chałupek do Koźla, Psiny, Opawy;
- śląskim, w zlewni Małej Panewy.
W związku ze spływem wód opadowych, W związku ze spływem wód opadowych, wystąpią wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych lokalnie alarmowych.
Alarmy będą ważne do godz. 12 w czwartek.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Według definicji IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Czym jest alarm przeciwpowodziowy?
Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).
Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?
Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu.
Autor: kw,ps,dd/ja / Źródło: IMGW, PAP