Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie czynna do 2024 roku - poinformowali w środę przedstawiciele NASA i Białego Domu. To o cztery lata dłużej, niż wcześniej zakładano.
We wspólnym oświadczeniu naukowcy z NASA oraz przedstawiciele Białego Domu zaznaczyli, że ISS "oferuje ogromne korzyści korzyści dla nauki i dla społeczeństwa".
Będzie przygotowywać astronautów
W ciągu nadchodzącej dekady, ISS zostanie wykorzystana do przygotowywania astronautów do długich misji kosmicznych. ISS jest również potrzebne do prowadzenia badań nad naszą planetą. Eksperci mają nadzieję, że wkrótce przyciągnie ona też więcej inwestorów zajmujących się przemysłem kosmicznym.
Trzy mld dolarów rocznie
Obecnie NASA rocznie na funkcjonowanie ISS przeznacza około 3 mld dolarów. Przedłużenie działania stacji wiąże się z większymi nakładami finansowymi, dlatego plan jej utrzymania musi zostać zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Prócz Stanów, ISS finansuje Rosja, Kanada, Japonia i państwa, które tworzą Europejską Agencję Kosmiczną.
"Ważne jest, aby zachować partnerstwo z Ameryką na czele"
- Dzięki współpracy, która obejmuje 15 krajów i 68 narodów, ISS wykorzystywana jest jako unikalne laboratorium na orbicie. Jasne są korzyści płynące z działania ISS dla ludzkości. Korzyści, które można osiągnąć w drodze pokojowej współpracy międzynarodowej - powiedzieli przedstawiciele NASA i Białego domu. - Ważne jest, aby zachować to partnerstwo w stanie nienaruszonym, z Ameryką na czele - dodali.
ISS ma już 15 lat. Na jej pokładzie znajduje się obecnie sześciu członków załogi: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i jeden astronauta z Japonii.
Autor: kt/mj / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: NASA