23 marca obchodzony jest Dzień Meteorologa. Pamiętali o tym nasi czytelnicy. "Serdeczne życzenia, tylko trafnych prognoz i słońca" - napisała na Kontakt Meteo Mirosława z Sandomierza. My zaś korzystając z okazji napiszemy o meteorologii słów kilka.
Meteorologów w redakcji portalu i telewizji TVN Meteo jest czterech: Arleta Unton-Pyziołek, Artur Chrzanowski, Wojciech Raczyński oraz na co dzień prezenter telewizyjny, a z wykształcenia synoptyk Tomasz Wasilewski.
O naszej czwórce pamiętali czytelnicy tvnmeteo.pl. "Z okazji światowego dnia meteorologii składam wszystkim pracownikom tej trudnej dziedziny nauki serdeczne życzenia, tylko trafnych prognoz i słońca" - napisała na Kontakt Meteo Mirosława z Sandomierza.
"Wszystkim Pracownikom służb hydrologiczno-meteorologicznych i Prezenterom pogody składamy najlepsze życzenia" - nadesłał swoje życzenia użytkownik panlolek. "Z okazji tego święta chciałbym wam życzyć dużo zdrowia szczęścia pomyślności, wszystkiego dobrego, dalszej kariery pogodowej w przyszłości oraz żeby prognozy pogody okazałaby się w ciągu dalszym jak najlepsze" - wtórował mu użytkownik Stroms1313.
Zainteresowanym polecamy czytanie blogów prowadzonych przez naszych synoptyków i prezenterów. Można tam przeczytać refleksje, ciekawostki (np. tekst Arlety Unton-Pyziołek o kobietach meteorologach), a nawet autorską poezję meteorologów TVN Meteo.
Uprawnienia i rządowe wymagania
By wykonywać ten zawód trzeba uzyskać specjalne uprawnienia przez zdanie egzaminu państwowego lub skończenie specjalizacji na studiach np. geografii. A co właściwie robi meteorolog?
"Prowadzi badania, opracowuje i doskonali modele teoretyczne i metody pomiarów, odnoszące się do składu, struktury i dynamiki atmosfery, w powiązaniu z oddziaływaniem podłoża, a szczególnie hydrosfery i szeroko rozumianego środowiska naturalnego człowieka; przygotowuje prognozy pogody wykorzystywane w lotnictwie, żegludze, rolnictwie i innych dziedzinach, a także jako informacje o charakterze powszechnym" - tak pracę meteorologa definiuje Ministerstwo Pracy, które nadaje synoptykom uprawnienia.
- W Polsce jest ok. 100 meteorologów cywilnych i ponad 200 wojskowych - powiedział Wojciech Raczyński w rozmowie z nami. I sprecyzował: - Synoptycy w armii zajmują się przede wszystkim prognozami dla lotnictwa.
O meteorologii słów kilka
Ludzie od początków cywilizacji interesowali się pogodą, od której są tak zależni. Pierwsze prognozy powstawały już w starożytności. Jednak rozkwit dziedziny nauki zwanej meteorologią przypadł na XIX i XX wiek. Dziedzina ta wciąż się rozwija - powstają coraz nowocześniejsze urządzenia pomiarowe, jest więcej badań odnośnie zmian w klimacie, a liczne satelity pozwalają nam lepiej zrozumieć prawa rządzące przyrodą.
Autor: ar/rs / Źródło: TVN meteo, tvnmeteo.pl