W sierpniu na obszarze niemal całego kraju temperatura będzie powyżej normy, mogą zdarzyć się upalne dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni - wynika z prognozy na sierpień opublikowanej przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej i zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatura w sierpniu będzie "powyżej normy".
Jak tłumaczył rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatura będzie wyższa niż bywała normalnie w latach 1981-2010.
Temperatura powietrza w sierpniu
Prognozy średniej temperatury powietrza na sierpień 2020 roku dla wybranych miast według modelu IMGW-PIB (modelu regresyjny) i modeli CFS2 zgodnie wskazują na miesiąc ze średnią temperaturą w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy "w normie".
Model IMGW-PIB na sierpień 2020 r. prognozuje średnią temperaturę powietrza "w normie" jedynie na Mazowszu, Podlasiu i miejscami na Pomorzu. Na pozostałym obszarze kraju, z wysokim prawdopodobieństwem, występować będą średnie temperatury w klasie "powyżej normy".
Suma opadów
Z prognozy IMGW wynika też, że suma opadów przekraczająca normę spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.
Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami. Na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanej temperatury oraz wyższych opadów.
- Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe - powiedział Walijewski.
Dni z opadami
Liczba dni z opadem na terenie całej Polski będzie na ogół "w normie”. Miejscami na Lubelszczyźnie liczba dni "powyżej normy", a na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach "poniżej normy".
Jak interpretować długoterminowe prognozy pogody?
Prognozy pogody długoterminowe zawsze są obarczone dużą niepewnością. Pomimo stale powiększających się zasobów wiedzy o procesach zachodzących w atmosferze i coraz większej mocy obliczeniowej komputerów, nie można uniknąć błędów. Wynikają one zarówno ze specyfiki stosowanych metod prognostycznych i uproszczeń w opisie procesów atmosferycznych, jak i ryzyka nagłego pojawienia się zjawiska (często lokalnego), które zaburza procesy pogodowe.
W związku z powyższym nie można opierać się na wynikach tylko z jednego modelu prognostycznego, a wnioski końcowe należy wyciągać na podstawie wiązki prognoz otrzymanych z różnych modeli (statystycznych i numerycznych), bazujących na różnych danych wejściowych i używających różnych metod analizujących informację zawartą w dostarczonych danych.
Autor: anw/ja / Źródło: IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW