W związku z plagą komarów radzimy, jak się przed nimi uchronić. Jakie środki odstraszające są najlepsze i czy możemy pozbyć się komarów z naszego ogródka raz na zawsze? Sprawdza ekipa "Raportu Meteo".
Komary są owadami, które występują na całym świecie, od Arktyki po rejony tropikalne. Dorosłe osobniki latają wieczorami w dużych chmarach nad podmokłymi lub zadrzewionymi terenami. Najczęściej można się na nie natknąć w pobliżu jezior, stawów i rzek.
Samce żywią się nektarem z kwiatów, a samice krwią, która jest im potrzebna do procesu rozrodczego. Zwabia je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz niektóre składniki potu. Posługują się również termodetekcją, co powoduje, że bardziej narażone na ukąszenia są dzieci, kobiety w okresie owulacji oraz młodzi mężczyźni.
Ciepło i mokro - to komary lubią najbardziej
- Ulubionym środowiskiem komarów są łąki, lasy, czyli wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i gdzie jest ciepło. Stąd tych komarów w tym roku jest tak dużo. Padają deszcze, temperatura jest dość wysoka. To idealne warunki do tego, aby komary się mnożyły. Nie ma wiatru, a komarzyce znoszą jaja w stawikach, brodzikach. Jeśli jest wiatr, to te larwy są zatapiane. Natomiast w tej sytuacji w ciągu dwóch, trzech dni one dorastają i wylatują - mówi rzecznik sanepidu, Wiesław Rozbicki.
Największa aktywność komarów notujemy w najprzyjemniejszych dla nas miesiącach letnich, które sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. - Są do później jesieni. Potrafią być nawet w listopadzie – dodaje rzecznik.
Polskie komary nie są groźne
W Polsce lata 47 gatunków komarów. Najbardziej znienawidzony jest komar brzęczący. Ma liczne rasy biologiczne lubujące się w różnych żywicielach, np. jedna atakuje tylko ptaki, inna - tylko ludzi.
- Nasze polskie komary są oczywiście bardzo kłopotliwe, uciążliwe i gryzą bardzo mocno. Natomiast większych chorób nie przenoszą - mówi Rozbicki.
„Odkomarz” sobie ogród
Z pomocą wszystkim tym, którym moskity uniemożliwiają spokojny wypoczynek pod chmurką przychodzą profesjonalne firmy odkomarzające.
- Najbardziej skuteczną metodą, jeśli chodzi o walkę z komarami, jest metoda zamgławiania. Polega to na rozpyleniu preparatu za pomocą zamgławiacza rozpylającego. Bardzo drobne krople są w stanie przyczepić się do komara. Dzięki temu efekt jest natychmiastowy i długotrwały. Mgła osadza się na roślinach. Dzięki temu nawet, jeśli komar wleci i usiądzie, to też ginie - mówi specjalista, Piotr Jaworski. Ta metoda może nas wybawić od komarów nawet na miesiąc.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: TVN Meteo, Wikipedia