Co wspólnego mają gady i mięczaki? Stosują podobną taktykę obronną: zaatakowane pozbywają się części ciała, by szybko uciec od wroga. Zobacz jak robią to kałamarnice.
Podobnie jak jaszczurki, które gubią swoje ogony, gdy pochwyci je wróg, niektóre głębinowe kalmary poświęcają swoje macki, by odwrócić uwagę przeciwnika i odpłynąć na bezpieczną odległość. Naukowcy zaobserwowali ten mechanizm obronny u kałamarnic z gatunku Octopoteuthis deletron u wybrzeży Kalifornii.
- Jeśli drapieżnik stara się zaatakować kałamarnicę, ta wczepia się haczykami jednej ze swych macek w ciało napastnika i natychmiast porzuca kończynę, po czym oddala się od źródła zagrożenia. Nim napastnik zorientuje się, co się stało, kałamarnica jest już bezpieczna - mówi Stephanie Bush z Uniwersytetu Rhode Island, która badała zachowanie mięczaków.
Ekstremalna taktyka obronna
Oderwana kończyna odrasta, ale według naukowców ta strategia jest ekstremalna. - Wydatek energii związany z tym zachowaniem jest ogromny, ale kałamarnicy przynajmniej udaje się ujść z życiem - dodaje Bush.
Co ciekawe nie wszystkie kałamarnice są skłonne do tego zachowania. Spośród siedmiu testowanych, tylko Octopoteuthis deletron zdecydował się na taki krok.
Autor: mm/mj / Źródło: msnbc.msn.com, sciencedaily.com