Polscy polarnicy spędzą święta w towarzystwie pingwinów i fok

Święta na Antarktydzie. "Różnica jest tylko za oknem" (TVN24)
Święta na Antarktydzie. "Różnica jest tylko za oknem" (TVN24)
Święta na Antarktydzie. "Różnica jest tylko za oknem" (TVN24)

Trudno tu dostrzec pierwszą gwiazdkę, bo wciąż jest widno, a w świątecznych obchodach towarzyszą... pingwiny i foki. Blisko 40 polskich polarników, spędzających Boże Narodzenie na Antarktydzie, może jednak liczyć na opłatek, kolędy i uroczystą Wigilię.

Na Antarktydzie czas świąt Bożego Narodzenia wypada w szczycie sezonu letniego. - Polska Stacja im. H. Arctowskiego znajduje się jeszcze przed kręgiem polarnym, więc w środku lata ciemno w zasadzie się nie robi, a słońce zachodzi tylko na chwilę. Do godz. 1-2 w nocy można czytać książkę, a o godz. 3 słońce znowu się pojawia. Jeszcze bardziej na południe słońce nie zachodzi wcale - wyjaśnia biolog dr Mikołaj Golachowski, który święta Bożego Narodzenia spędzał na Antarktydzie już dziewięć razy.

Szczyt lata na Antarktydzie

Także temperatura jest wtedy prawdziwie letnia, przynajmniej jak na antarktyczne warunki. Na Szetlandach Południowych, czyli tej części Antarktyki, w której znajduje się polska stacja i gdzie poruszają się statki turystyczne, latem sięga ona od zera do 5 st. C, ale w bardzo ciepłe dni może być około 10 st. Celsjusza. Zupełnie inaczej niż w głębi kontynentu. Tam, nawet latem, temperatury sięgają minus 30 st. Celsjusza. W szczycie lata na Antarktydzie panuje bardzo duży ruch. Wszystkie pingwiny mają pisklęta, a foki szczenięta. Tłoczno jest także na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Latem przebywa na niej około 30 osób. To dużo, bo na czas antarktycznej zimy zostaje ich zaledwie kilka.

Szczególny czas

- Czas świąt Bożego Narodzenia jest zawsze momentem emocjonalnym. Dla niektórych osób to czas bardzo ważny, bo bardzo tęsknią za rodzinami w Polsce. Niektórzy reagują skrajnym przygnębieniem, bo tak mocno dotyka ich rozłąka z domem. To oddalenie od domu jednak jednoczy, a stacja na czas świąt staje się domem daleko od tego prawdziwego domu. Staramy się stworzyć na stacji jakąś namiastkę domowego ciepła - powiedział dr Golachowski. Ponieważ w jednym miejscu święta spędzają osoby z całego kraju i w różnym wieku, przywożą na Stację tradycje z całej Polski. - W ten sposób - przebywając na Antarktydzie - można poznać tradycje ze Śląska, Suwalszczyzny czy innych krańców kraju - wyjaśnił dr.

Wigilijne menu

W Wigilię naukowcy sprzątają Stację, a potem szykują uroczystą, wigilijną kolację. Kuchnią zarządza profesjonalny kucharz. - Wigilijne menu nieco różni się jednak od tego tradycyjnego przede wszystkim dlatego, że czasem np. nie ma w nim karpia. Nie wszystkie potrawy da się odtworzyć, ale zaskakująco sporo - owszem. Jest np. kutia, bo mamy mak i bakalie. Jest też opłatek i kolędy - wspominał dr Golachowski. Zgodnie z kultywowaną przez lata tradycją o północy wszyscy wychodzą pod kapliczkę, znajdującą się kilkaset metrów od Stacji i czytają fragmenty Biblii. - Choć jestem niewierzący, to również biorę udział w celebracji w ramach wspólnoty z kolegami i koleżankami - podkreśla naukowiec. Polscy naukowcy, którzy święta Bożego Narodzenia spędzają na Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego, odwiedzają też grób fotografa przyrody Włodzimierza Puchalskiego, który umarł na stacji pod koniec lat 70. i na niej został pochowany. - Ta tradycja również funkcjonuje od dawna - dodał biolog.

Zagraniczni goście

Na Polską Stację podczas świąt przybywają też zagraniczni goście. - Mamy zaprzyjaźnionych Amerykanów, którzy mieszkają pięć kilometrów od nas po drugiej stronie lodowca. Ponieważ mają tylko dość prymitywny obóz letni, to bardzo często przychodzą do nas np. umyć się i prać swoje rzeczy. Przychodzą też w Boże Narodzenie i przynoszą drobne prezenty dla wszystkich. Również kierownik Stacji rozdaje paczki z upominkami - opisał badacz. Dr Golachowski, jako przewodnik wycieczek po Antarktydzie, kilka razy spędzał też Boże Narodzenie na statku turystycznym. - Ludzie, którzy jadą turystycznie na Antarktydę w okresie świątecznym dzielą się na dwie, wyraźne grupy. Jedną stanowią rodziny, które chcą w wyjątkowy sposób spędzić święta. Druga to osoby, które nie lubią świąt i chcą od nich uciec. Problem polega na tym, że w tym okresie spotykają się na tym samym statku - zauważył biolog. W związku z tym na statku turystycznym wyznacza się strefy, na których obchodzi się święta, ale też miejsca całkowicie od nich wolne. - Mnie takie rozwiązanie się bardzo podoba, bo respektuje potrzeby wszystkich stron, również osób innych wyznań czy niewierzących. Jeśli jednak ktoś obchodzi święta na statku, to najważniejszy jest wtedy pierwszy dzień świąt, a nie Wigilia, której w świecie anglosaskim się nie celebruje. Jest choinka, dla chętnych wspólne śpiewanie kolęd i trochę bardziej uroczysta kolacja - powiedział dr Golachowski.

Święta na diabelskiej wyspie

Ze wszystkich spędzonych na Antarktydzie świąt jedne zapadły mu w pamięć szczególnie. - Na Morzu Weddella jest taka wyspa: Devil Island. Na tej diabelskiej wyspie kiedyś spędzałem święta. To jeden z najbardziej zaskakujących świątecznych momentów na Antarktydzie. Uważam, że to była idealna lokalizacja - wspominał naukowiec.

Autor: PW/mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne burze z ulewami przeszły w nocy ze środy na czwartek przez południową Belgię. Szczególnie mocno została dotknięta prowincja Hainaut w Regionie Walońskim, gdzie doszło do podtopień i gwałtownych powodzi.

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

Źródło:
ENEX, rtbf.be, notele.be, tvnmeteo.pl

Opady deszczu i burze mogą wielu popsuć weekendowe plany. Na początku sierpnia grzmieć będzie między innymi w górach. Odpuszczą za to upały, choć nie na długo.

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki ostrzega przed upałem w kolejnych regionach kraju. Temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Obowiązują też alarmy przed burzami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Upał rozleje się po Polsce. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

Upał rozleje się po Polsce. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 01.08 w większości kraju będzie słonecznie przez cały dzień. Osoby wybierające się w góry, powinny spodziewać się burz. Termometry wskażą od 24 do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 01.08. W górach może być groźnie

Pogoda na dziś - czwartek 01.08. W górach może być groźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zaapelował do turystów, by nie podpisywali się na skałach. Jak podkreślono, ścieranie farby to trudny i skomplikowany proces, a często nie da się jej usunąć. Za akty wandalizmu w parku grożą kary.

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

Źródło:
PAP, TPN

Samotna walabia - zwierzę z wyglądu przypominające kangura - przez ponad dobę była widziana na ulicach miejscowości niedaleko Lizbony. Przestraszeni mieszkańcy zgłaszali ten incydent, ale służby początkowo nie wierzyły w ich relacje. Ostatecznie zwierzę zostało schwytane.

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Źródło:
PAP, Expresso

Tulipanowce mają odmienną strukturę drewna od pozostałych badanych gatunków iglastych i liściastych - wynika z nowych badań, w których brał udział doktor Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowo odkryta struktura ma być potencjalnie lepsza w magazynowaniu dwutlenku węgla.

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Źródło:
UJ, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła minionej nocy niebo nad Polską. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24.

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów Chin - donoszą państwowe media. Średnia temperatura wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Sierpień również rozpoczął się w tym kraju upalnie.

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

Źródło:
Reuters, PAP, chinadaily.com

Fala upałów we Włoszech, związana z antycyklonem afrykańskim Charon, nie odpuszcza. W dwunastu miastach obowiązuje czerwony, najwyższy stopień ostrzeżeń przed spiekotą. Pięć z nich znajduje się w stołecznym regionie Lacjum. W Rzymie na pogotowie trafiają także skrajnie wyczerpani zagraniczni turyści.

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Źródło:
PAP, ilmeteo.net, meteo.it

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Bazie Sił Powietrznych Hoedspruit w Republice Południowej Afryki. Dwóch oficerów sił zbrojnych zostało zaatakowanych przez lamparta, który przedostał się na teren bazy. Żołnierze nie doznali poważnych obrażeń.

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Źródło:
PAP, BBC, BBN Times

Co najmniej 277 osób zginęło w wyniku osuwisk ziemi w stanie Kerala w Indiach - poinformował portal Times of India. Zaginionych wciąż jest ponad 200 osób. Służby przyznają, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Rośnie bilans ofiar osuwisk w Indiach. Służby wciąż poszukują setek zaginionych

Rośnie bilans ofiar osuwisk w Indiach. Służby wciąż poszukują setek zaginionych

Źródło:
Times of India, BBC, Reuters, India Today

Ogromne upały utrzymują się w Hiszpanii. W Barcelonie w tym tygodniu odnotowano najwyższą temperaturę, odkąd prowadzi się pomiary - podała tamtejsza instytucja meteorologiczna AEMET.

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

Źródło:
Reuters, apuntmedia.es, theolivepress.es

Pożar Park Fire, jeden z największych w historii Kalifornii, pozostaje nieopanowany. Płomienie objęły swoim zasięgiem cztery hrabstwa, niszcząc wiele budynków. Dwa ze spalonych domów należały do rodziny strażaków, która w tym samym czasie walczyła z pożarem.

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Źródło:
Cal Fire, Reuters

Za nami umowne maksimum roju Delta Akwarydów. Chociaż te meteory są najlepiej widoczne na półkuli południowej, warto spojrzeć w niebo - na początku sierpnia będziemy zbliżać się do maksimum jednego z najpiękniejszych rojów lata, Perseidów.

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Źródło:
PAP, earthsky.com

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów w rzeczywistości mógł być zdecydowanie większy i cięższy, niż dotąd sądzono - wynika z najnowszych badań naukowców. Dzięki nowoczesnym technologiom eksperci ustalili, że tyranozaur mógł ważyć nawet o 70 procent więcej, niż wskazywały na to odkryte skamieniałości.

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Źródło:
PAP, Nature.ca

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. Jak podały media, w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło ponad 12 tysięcy osób z podejrzeniem udaru cieplnego. 23 pacjentów zmarło. Gorąco ma nadal utrzymywać się w kraju.

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

Źródło:
PAP, NHK

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se