W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdegradowała Plutona do poziomu planety karłowatej. Jednak część naukowców nie jest przekonana co do słuszności tego werdyktu. Debatę na temat rangi lodowej planety ponownie podjęli m.in. eksperci z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian. Według niektórych ekspertów Pluton zbyt pochopnie został zaklasyfikowany jako planeta karłowata.
W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przegłosowała decyzję zdegradowania Plutona ze statusu planety. Jednak co jakiś czas debata na temat znaczenia tego obiektu w naszym Układzie Słonecznym jest ponawiana.
Niektórzy naukowcy uważają, że należy przywrócić Plutona do dawnej rangi. Twierdzą tam m.in. badacze z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian (CFA). W czwartek 2 października eksperci spotkali się na debacie będącej częścią cyklicznych rozmów. Tym razem clou spotkania naukowców był Pluton i jego miejsce w Kosmosie.
O losie Plutona decydowało zaledwie 400 astronomów
Moderatorem rozmowy był dyrektor informacji CFA David Aguilar. Według niego degradacja Plutona powinna budzić kontrowersje. O losie planety zadecydowało zaledwie 400 astronomów, co stanowi jedynie ułamek opinii na świecie. Aguilar stawia również pytanie: "Dlaczego planeta karłowata nie może być planetą?".
- Znaczenie słowa planeta zmieniało się od wieków. Próba klasyfikacji Plutona przez IAU była bardzo ryzykowna - podkreślił Owen Gingerich, emerytowany profesor astronomii i historii nauki na Uniwersytecie Harvarda.
Kurczy się z czasem
Pluton znany jest naukowcom od 1930 roku. Zaraz po odkryciu przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha został zaklasyfikowany jako dziewiąta planeta Układu Słonecznego. W latach 30. uważany był za potężny obiekt porównywalny do Ziemi. Jednak później naukowcy oszacowali, że jego masa stanowi zaledwie 1/459 części naszej planety. Dlatego w 2006 roku IAU zdegradowała Plutona do rangi planety karłowatej.
Według IAU obiekty w Układzie Słonecznym można podzielić na planety, planety karłowate i małe ciała niebieskie. Planeta karłowata jest przede wszystkim mniejsza od planety, ale większa od ciał niebieskich. Posiada orbitę wokół Słońca i ma kulisty kształt. Według IAU obecnie w Układzie Słonecznym znajduje się pięć planet karłowatych, w tym właśnie Pluton.
Autor: PW/kt / Źródło: news.harvard.edu