Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".
Ssaki łożyskowe to wyjątkowa różnorodna grupa istot, licząca obecnie 5 tys. gatunków. Niektóre latają, inne pływają, a jeszcze inne potrafią tylko chodzić. Ich waga mieści się w przedziale od kilku gramów do setek ton.
Zespół archeologów i paleontologów twierdzi, że ich pojawienie się i rozwój na świecie zapoczątkowała istota podobna do myszy. Pojawiła się 65 mln lat temu, krótko po zakończeniu ery dinozaurów. Odżywiała się owadami, a jej ciało pokryte było sierścią.
Super baza
Na trop pierwszego ssaka naukowcy wpadli tworząc gigantyczną bazę danych, w której umieścili ponad 4500 szczegółów fenotypu m.in dietę, długości kończyn, kształty zębów, długość futra, jeżeli istniało, itp. oraz 86 różnych gatunków ssaków łożyskowych, które żyją współcześnie i 40 skamieniałości wymarłych zwierząt.
Analiza tak bogatej bazy danych pomogła wskazać na protoplastę gatunku.
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk