Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty burzami z gradem. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.
We wtorek i w nocy z wtorku na środę w wielu regionach aura może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodne wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Pomarańczowe alerty (II stopnia) obowiązują w województwach:
- podkarpackim;
- małopolskim;
- śląskim;
- świętokrzyskim.
Prognozuje się tam burze, podczas których spadnie od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. Wiatr w porywach powieje do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad. Ostrzeżenia ważne będą do północy.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Żółte alerty (I stopnia) obowiązują w województwach:
- opolskim;
- łódzkim;
- wielkopolskim;
- dolnośląskim, we wszystkich powiatach poza: bolesławieckim, lubańskim, lwóweckim, zgorzeleckim.
Wyładowaniom mają towarzyszyć opady deszczu rzędu 15-30 l/mkw., lokalnie 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80-90 km/h.
Alerty stracą ważność o północy.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Jak czytamy w definicji IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Jak wynika z definicji IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,anw/ja,map / Źródło: IMGW