Wakacyjna pogoda w naszej szerokości geograficznej obfituje w gwałtowne zjawiska pogodowe. Gdy temperatury szybko pną się w górę, po południu mamy do czynienia z niebezpiecznymi burzami, a nawet trąbami powietrznymi. Reporterzy 24, którzy wraz z nami śledzą drogę frontu burzowego, potrafią uchwycić ciekawe okazy pogodowe.
Powyższe zdjęcie, przesłane na Kontakt24 w niedzielne popołudnie przedstawia... no właśnie, co? Z daleka wygląda to jak podniebny potwór, coś na kształt nietoperza w połączeniu z rybą. Co autor miał na myśli, a właściwie, co takiego udała sie stworzyć naturze? Odpowiedzi szukaliśmy u naszego synoptyka, Artura Chrzanowskiego.
- Niestety zdjęcie zrobiono z oddali i nie widać na nim też wyższych partii chmury, ale podejrzewam, że jest to cumulonimbus z trąbą powietrzną - spekuluje Chrzanowski.
Przypuszczenia synoptyka potwierdza autor filmu, na którym uchwycono zjawisko.
"Trąba powietrzna, widok z miejscowości Białegi k. Murowanej Gośliny 4.08.2012r. godz. 20.10" -napisał w komentarzu do filmu Reporter 24 @Dariusz 25.
Jak powstaje trąba powietrzna?
Trąby powietrzne nie są w Polsce zjawiskiem rzadkim. Rok rocznie obserwujemy ich niszczycielskie działanie, a to dlatego, że warunki pogodowe w naszym kraju sprzyjają ich powstawaniu.
Aby wytworzył się wir powietrza potrzebne jest zetknięcie się ciepłej i zimnej masy powietrza. Samo zderzenie jednak nie wystarczy. Trąba musi nabrać rozpędu w ruchu wirowym. Oznacza to, że zestawione ze sobą masy powietrza muszą mieć przeciwny kierunek. Lej trąby wędruje zawsze z chmurami burzowymi i mogą towarzyszyć mu obfite opady deszczu lub gradu. Trąba powietrzna osiąga ogromną moc przez niskie ciśnienie w nim występujące. Obszar jej działania jest ograniczony na stosunkowo małej powierzchni. Jego siłę odzwierciedla skala Fujity (od 0-6).
Autor: mm/rs / Źródło: Kontakt24, tvnmeteo.pl