Paliwo na wagę złota. Mieszkańcy usuwają skutki huraganu Maria

Trwa szukanie żywych w gruzach po trzęsieniu ziemi w Meksyku Reuters

Większość mieszkańców okolic zagrożonej tamy w Portoryko została ewakuowana w bezpieczne miejsce - zapewnił w poniedziałek gubernator Ricardo Rossello. Wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia pakietu pomocowego dla wyspy w celu uniknięcia kryzysu humanitarnego po przejściu huraganu Maria.

Większość spośród 3,4 mln mieszkańców tej karaibskiej wyspy, stanowiącej terytorium Stanów Zjednoczonych, nadal pozostaje bez prądu po ataku Marii, najsilniejszego huraganu na Portoryko od prawie stulecia.

Maria uderzyła w Karaiby jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie.

Dramat w Toa Baja

Toa Baja - gmina na północnym wybrzeżu Portoryko - liczy niecałe 100 000 mieszkańców. Sytuacja w tym regionie jest poważna, ponieważ wiele domów zostało odciętych od energii elektrycznej, a źródło wody pitnej jest zanieczyszczone. Mieszkańcy liczą na to, że uda im się odbudować zniszczoną infrastrukturę. Przerwa w dostawie prądu może potrwać nawet miesiąc.

{{/HTML}

Liczne problemy


News ("Gdy wyjdziemy na zewnątrz, nasza wyspa będzie w gruzach". Huragan Maria na Portoryko): 241228
Maria spowodowała podtopienia, zniszczyła domy, pozrywał dachy i powaliła drzewa. Linie energetyczne zostały pozrywane, co odcięło mieszkańców od prądu. Jedynym źródłem energii są generatory prądotwórcze. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów, z którym zmagają się mieszkańcy.

Równie trudna sytuacja panuje w szpitalach, których pomoc jest znacznie ograniczona. Huragan doprowadził do zalania szpitali, dzięki generatorom lekarze mogą utrzymać przy życiu najbardziej potrzebujących pacjentów.

Około 3,4 miliona mieszkańców Puerto Rico to amerykańscy obywatele. Dla wielu z nich jedyną opcją aby kontynuować leczenie jest powrót do Stanów Zjednoczonych. Usługa komórkowa, internet praktycznie nie istnieją. Teraz radio stało się podstawowym źródłem informacji.

Zapora nie wytrzymuje


News ("Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili): 241874
W sobotę gubernator Puerto Rico uczestniczył w ocenie stanu pękającej zapory na jeziorze Guajataca, która zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

- Widzieliśmy bezpośrednio uszkodzenia zapory Guajataca - powiedział w sobotę gubernator Ricardo Rossello. Po oględzinach usilnie prosił, aby mieszkańcy opuszczali zagrożone zalaniem obszary tak szybko, jak to tylko możliwe.

- Szczelina powiększa się, widać już pęknięcie - powiedział Rossello na konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę.

Maria jest obecnie huraganem drugiej kategorii. Synoptycy przewidują, że jej wpływ da się wkrótce odczuć w Stanach Zjednoczonych.

Paliwo na wagę złota


News ("Straciliśmy wszystko". Mieszkańcy Karaibów walczą ze skutkami huraganu): 241860
Szpitale stanęły pod ogromnym wyzwaniem. Rannych przybywało, a źródło prądu do tej pory jest ograniczone. Paliwo jest tak cenne, że dostawy są kontrolowane przez uzbrojonych strażników, aby zapobiec grabieży, poinformował dr Ivan Gonzalez Cancel, który jest chirurgiem sercowo-naczyniowym w Centro Cardiovascular.

Logistyka na wyspie również jest utrudniona. Pożywienie, środki medyczne oraz artykuły codziennego użytku można przetransportować tylko drogą lotniczą lub morską.

Paliwo jest tylko jednym z wielu problemów. W szpitalu, który zajmuje się schorzeniami sercowo-naczyniowymi brakuje klimatyzacji, a na sali operacyjnej kondensująca woda zaczęła kapać z sufitu, podłogi były śliskie, poinformował Gonzalez Cancel. Większość pacjentów została ewakuowana do innych placówek, ale niektórzy pacjenci pozostali, ponieważ nie mogliśmy skontaktować się z ich rodzinami.

- Władze Innego szpitala chcą przenieść dwóch pacjentów w stanie krytycznym do nas, ponieważ nie ma energii elektrycznej. Nie możemy ich zabrać. Mamy ten sam problem - powiedział Gonzalez Cancel.

Tysiące ewakuowanych


News ("Takiego pożaru nie było". Płomienie w Mieście Aniołów): 239681
Sytuacja na Portoryko po huraganie Maria nadal jest poważna. Władze ewakuowały ponad 70 tysięcy ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca.

W górach otaczających jezioro Guajataca, położone w północno-zachodniej części Portoryko, spadła olbrzymia ilość deszczu, która spowodowała znaczny przybór wód jeziora. W piątek po południu zapora licząca około 90 lat zaczęła pękać. Zdaniem ekspertów zapora może w każdej chwili runąć. Najbardziej zagrożone są skupiska osad Isabela i Quebradillas.

Lokalne władze już w sobotę rozpoczęły pospieszną akcję ewakuacyjną wysyłając autobusy, które mają przewieźć ludzi w bezpieczne miejsce. Wysłano też ostrzeżenia za pośrednictwem Twittera. Wiele regionów jest odciętych od prądu po tym jak huragan Maria zerwał linie energetyczne. Zachodzi obawa, że informacja nie dotarła do wielu osób.


Portorykańczycy opuszczają zniszczone tereny

Obecnie wielu mieszkańców stara się wydostać ze zniszczonych obszarów przez huragan Marię. Jak poinformowały lokalne media, na wyspie żywioł spowodował śmierć 25 osób w tym 10 osób w samym Puerto Rico.

Aby umożliwić szybszą pomoc, władze starają się udrożnić Port San Juan, który został ponownie otworzony po kataklizmie, co umożliwia rozładunek niezbędnych dostaw.

- Ta straszna sytuacja wymaga pomocy rządu federalnego - nie tylko pomocy finansowej. Odbudowa zniszczeń w Portoryko będzie długotrwałe - powiedział Cuomo, potencjalny kandydat na prezydenta.

10 ofiar na wyspie, liczne utrudnienia

Jak poinformowało w sobotę biuro prasowe Rossello, burza zabiła 10 ofiar na wyspie Portoryko. W sobotę na stacjach benzynowych utworzyły się ogromne kolejki. Kierowcy musieli poczekać nawet siedem godzin. Lokalne władze ograniczyły dostęp do wody wydzielając dzienne racje. Woda pojawia się przez dwie godziny. Komunikat jest ważny, aż do odwołania.

Niektóre regiony są odcięte od świata, ponieważ wiatr połamał słupy komunikacyjne i pozrywał linie. Usługi telefoniczne są ograniczone.

Straty są ogromne. Miasta zostały zalane i zrównane z ziemią.

- Straciłyśmy nasz dom, to było zupełnie zalane. Straciliśmy wszystko, samochody, ubrania, wszystko - powiedziała mieszkanka miasta Carmen, Gloria Lamb.

Prędkość wiatru w huraganie Maria (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Narasta napięcie

Huragan Maria zniszczył również Port lotniczy w San Juan w miejscowości Luis Munoz Marin, turyści zostali uwięzieni i nie mogą powrócić do swoich domów. Mary Ann Arciola, jej 32-letnia córka wraz z dwójką dzieci, spały w wynajętym wanie, czekając z nadzieją na możliwość powrotu do Stanów Zjednoczonych.

- Na ekranach nie ma żadnych informacji - powiedziała Arciola.

Katastrofa stulecia

Maria uderzyła jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie. Bez prądu pozostało około 3,4 miliona mieszkańców.

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello określił huragan jako największą katastrofę naturalną w tym stuleciu. 

Maria, która jest obecnie huraganem trzeciej kategorii, oddala się od wysp Turks i Caicos i zmierza w kierunku północno-wschodnim. W ciągu weekendu ma minąć archipelag Bahamów. Dotychczas spowodowała śmierć co najmniej 30 osób.

Trasa huraganu Maria (źródło: NHC)NHC
Prognozowana prędkość wiatru w huraganie Maria (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Zastój gospodarczy

Jak poinformował Chuck Watson, który podjął się opracowania bilansu strat po huraganie, burza mogła spowodować około 45 miliardów dolarów szkód i przyczyniła się do zastoju gospodarczego na obszarze Wysp Karaibskich. W Samym Puerto Rico szkody sięgają co najmniej 30 miliardów dolarów.

Zobacz jak wygląda Portoryko po uderzeniu Marii:

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Autor: wd/aw, sj/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach dojdzie do sporej zmiany w pogodzie. Gorące powietrze stopniowo będzie opuszczać Polskę i zrobi się dużo chłodniej. Termometry pokażą czasami tylko 17 stopni Celsjusza. Oprócz ochłodzenia wrócą do naszego kraju dawno nie widziane opady deszczu. Miejscami mogą być ulewne.

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc okaże się pogodna w całym kraju. Niedziela 8.09 przyniesie wysoką temperaturę. Nie wszędzie będzie słonecznie - pojawią się chmury, z których może spaść deszcz, a nawet zagrzmieć.

Pogoda na jutro - niedziela, 8.09. Noc jeszcze pogodna, ale w dzień aura zacznie się psuć

Pogoda na jutro - niedziela, 8.09. Noc jeszcze pogodna, ale w dzień aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie chorwackiego Parku Narodowego Jezior Plitwickich niedźwiedź zaatakował mężczyznę i ugryzł go w ramię. Poszkodowany trafił do szpitala.

Atak niedźwiedzia w parku narodowym

Atak niedźwiedzia w parku narodowym

Źródło:
PAP, dnevnik.hr

Supertajfun Yagi uderzył w sobotę w wybrzeża Wietnamu, zabijając co najmniej pięć osób. Wieje silny wiatr, który łamie drzewa i zrywa dachy. Tysiące mieszkańców nadmorskich miast zostało ewakuowanych. To najpotężniejsza burza, jaka w tym roku nawiedziła Azję. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka, który od piątku przebywa w Hanoi.

"Sytuacja jest niebezpieczna, siedzę zamknięty w hotelu, ulice są opustoszałe"

"Sytuacja jest niebezpieczna, siedzę zamknięty w hotelu, ulice są opustoszałe"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Channel News Asia, BBC, PAP, Kontakt24

Brazylia zmaga się poważną suszą. Jak przekazał Narodowy Instytut Meteorologii (Inmet), w ponad 240 miastach tego kraju poziom wilgotności powietrza w ostatnich dniach utrzymywał się na takim samym poziomie lub jeszcze niższym niż na pustyni Sahara.

Wilgotność jak na Saharze lub nawet gorsza. Trudna sytuacja w ponad 240 miastach

Wilgotność jak na Saharze lub nawet gorsza. Trudna sytuacja w ponad 240 miastach

Źródło:
PAP, terrabrasilnoticias.com, band.uol.com.br

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości Polski weekend upłynie pod znakiem upału, który utrzyma się także na początku przyszłego tygodnia. W części kraju obowiązują pomarańczowe alarmy.

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niemieccy strażacy walczą z pożarem lasu, który wybuchł w piątek w rejonie gór Harz. Ewakuowano około 500 osób z terenu zagrożonego żywiołem. Akcję gaśniczą prowadzoną z ziemi i powietrza utrudnia porywisty wiatr.

Ewakuacja 500 osób w niemieckich górach

Ewakuacja 500 osób w niemieckich górach

Źródło:
mz.de, ndr.de, tvnmeteo.pl

Wisła osiągnęła rekordowo niski stan wody w Warszawie. Tak źle było tylko dziewięć lat temu. W czwartek było to 29 centymetrów, w piątek 28, a w sobotę 7 września o godzinie 19.20 wodomierz przy stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary pokazał 26 centymetrów.

Wyschnięta Wisła. Rekord wyrównany

Wyschnięta Wisła. Rekord wyrównany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Początek września jest niezwykle ciepły nie tylko w Polsce. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad sporą częścią Europy temperatura jest znacznie wyższa niż zazwyczaj - miesięczne rekordy padły w Norwegii i Szwecji. Wysokie wartości idą jednak w parze z niewielkimi opadami.

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Wschody słońca potrafią być malownicze. Tylko wybrani mogą je jednak obejrzeć z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Niesamowitym widokiem tego zjawiska, nagranym przez jednego z astronautów, podzieliła się NASA w mediach społecznościowych.

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Źródło:
BBC, NASA, The Independent, tvnmeteo.pl

Pożary szaleją w Kalifornii. W czwartek najtrudniejsza była walka z ogniem w środkowej i południowej części stanu, gdzie płomienie podsycał silny wiatr. W niektórych miejscach ogłoszono stan gotowości do ewakuacji. 

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Źródło:
Cal Fire, NBC Los Angeles, ABC Fresno

Zmniejszenie populacji nietoperzy w Stanach Zjednoczonych mogło przyczynić się do śmierci nawet 1300 niemowląt. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, jest to powiązane z rolą, jaką latające ssaki pełnią w ekosystemach. Wyniki te po raz kolejny udowadniają, jak bliskie więzi łączą populacje ludzi i zwierząt.

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Źródło:
PAP, The Guardian

Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe panuje w prawie wszystkich lasach Polski. Według naukowców z IBL i IMGW, niebezpieczeństwo utrzyma się także w kolejnych dniach. Jak przypomnieli eksperci, większość pożarów lasu to wynik ludzkiej nieuwagi.

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Źródło:
IBL, TVN24, IMGW-CMM

Świtowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przygotowała coroczny raport "Air Quality and Climate Bulletin", analizujący stan klimatu i jakości powietrza na naszej planecie. Naukowcy zwracają w nim uwagę na mechanizm błędnego koła zmian klimatycznych, pożarów lasów oraz zanieczyszczenia powietrza. Zagrożenia te coraz bardziej negatywnie wpływają na zdrowie ludzi.

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Źródło:
PAP, WMO

Boeing Starliner wylądował w Nowym Meksyku. Kapsuła wróciła z pierwszej misji pusta - problemy techniczne sprawiły, że jej załoga musiała pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci znajdą się na Ziemi dopiero w przyszłym roku.

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, NASA, tvnmeteo.pl, AP, Reuters

Lato 2024 było na Ziemi najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. To drugi z rzędu taki rekord - poinformowała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). W skali świata nigdy nie odnotowano również tak ciepłego sierpnia, a według ekspertów jesteśmy na dobrej drodze do tego, by cały ten rok pobił rekord.

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

Źródło:
Copernicus, Reuters

W Norwegii także jest gorąco. W wielu regionach w czwartek termometry pokazały ponad 25 stopni Celsjusza, a były też takie miejsca, gdzie temperatura przekroczyła 30 stopni. Padł rekord ciepła dla września. Mieszkańcy postanowili w aktywny sposób skorzystać z letniej pogody.

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Źródło:
smp.no, TV2

Greckie służby meteorologiczne poinformowały w piątek, że tegoroczne lato w tym kraju było najgorętsze w historii pomiarów meteorologicznych. Dotychczas za rekordowe pod tym względem uznawane było lato 2012 roku.

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Źródło:
PAP, meteo.gr, AFP

- Tempo przyrostu dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w atmosferze z roku na rok rośnie. My nie potrafimy ograniczyć emisji - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując ostatnie doniesienia o rekordach temperatury. Jak podkreślał, "o bardzo wielu rzeczach nie chcemy pamiętać, nie chcemy wiedzieć, zapominamy i niestety będziemy płacić za to coraz więcej".

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda zakłóciła przebieg Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Deszcz przemoczył czerwony dywan, a filmowcy musieli uciekać przed ulewą.

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarem lasu w pobliżu stolicy Ekwadoru. Ewakuowano mieszkańców z domów, pod które podeszły płomienie. Akcję gaśniczą utrudniają silne podmuchy wiatru.

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

Źródło:
Reuters

Pomimo że rozpoczęła się meteorologiczna jesień, na termometrach panuje prawdziwe lato. Jak wynika z danych IMGW, od początku września temperatury w naszym kraju są wyższe od normy z wielolecia średnio o pięć stopni Celsjusza. Notowane są też tropikalne noce.

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

U wybrzeży hiszpańskiej wyspy Gran Canaria doszło do wycieku ropy naftowej. Władze zamknęły kilka plaż i ogłosiły stan zagrożenia dla środowiska. Plama ma dwa kilometry długości.

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

Źródło:
Reuters

Nad Mediolanem przeszła gwałtowna ulewa. Auta utknęły w zalanych przejazdach podziemnych, kierujących ewakuowali strażacy. Spore utrudnienia występowały na kolei, a także w ruchu metra.

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Źródło:
ENEX, ilmattino.it

Pod stolicą Brazylii przez ostatnie dwa dni szalał pożar, który zniszczył 20 procent powierzchni Narodowego Lasu Brasilii. Strażakom udało się opanować żywioł, który miał zostać wzniecony przez podpalaczy.

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters, correiobraziliense.com

Bośnia i Hercegowina zmaga się z ogromną suszą. Najdłuższa rzeka tego kraju - Bośnia - wyschła w wielu miejscach. Sytuację pogarsza brak opadów oraz rekordowa liczba upalnych dni - w stolicy jest największa od ponad 130 lat.

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Źródło:
Reuters, vijesti.ba, tvnmeteo.pl

Po intensywnych opadach deszczu w Turynie i okolicach doszło do gwałtownych powodzi. 50 osób zostało uwięzionych w swoich domach. Jedna osoba zaginęła.

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Źródło:
ANSA, meteoalarm.org

Choć w centralnej Arizonie o tej porze roku zawsze jest upalnie, to 2024 rok pod tym względem się wyróżnia. Od ponad 100 dni w Phoenix, największym mieście i stolicy tego stanu, temperatura utrzymuje się blisko 38 stopni Celsjusza. I to nie jest jedyny rekord.

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaatakowana i zabita przez krokodyla, a następnie zjedzona przez rekina - tak potoczyły się losy prehistorycznej krowy morskiej z dzisiejszej Wenezueli. Dramatyczne sceny zostały utrwalone w skamieniałościach.

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Źródło:
PAP, sci.news, The Independent, CNN, eurekaler.org

Mieszkańcy Filipin w środę późnym wieczorem byli świadkami niezwykłego świetlnego spektaklu na niebie. Niedawno odkryta asteroida CAQTDL2, zwana też 2024 RW1, weszła w atmosferę Ziemi, pozostawiając po sobie wyraźny, jasny ślad. Zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu.

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Źródło:
International Meteor Organization, PAGASA, space.com, Reuters