Paliwo na wagę złota. Mieszkańcy usuwają skutki huraganu Maria

Trwa szukanie żywych w gruzach po trzęsieniu ziemi w Meksyku Reuters

Większość mieszkańców okolic zagrożonej tamy w Portoryko została ewakuowana w bezpieczne miejsce - zapewnił w poniedziałek gubernator Ricardo Rossello. Wezwał Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia pakietu pomocowego dla wyspy w celu uniknięcia kryzysu humanitarnego po przejściu huraganu Maria.

Większość spośród 3,4 mln mieszkańców tej karaibskiej wyspy, stanowiącej terytorium Stanów Zjednoczonych, nadal pozostaje bez prądu po ataku Marii, najsilniejszego huraganu na Portoryko od prawie stulecia.

Maria uderzyła w Karaiby jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie.

Dramat w Toa Baja

Toa Baja - gmina na północnym wybrzeżu Portoryko - liczy niecałe 100 000 mieszkańców. Sytuacja w tym regionie jest poważna, ponieważ wiele domów zostało odciętych od energii elektrycznej, a źródło wody pitnej jest zanieczyszczone. Mieszkańcy liczą na to, że uda im się odbudować zniszczoną infrastrukturę. Przerwa w dostawie prądu może potrwać nawet miesiąc.

{{/HTML}

Liczne problemy


News ("Gdy wyjdziemy na zewnątrz, nasza wyspa będzie w gruzach". Huragan Maria na Portoryko): 241228
Maria spowodowała podtopienia, zniszczyła domy, pozrywał dachy i powaliła drzewa. Linie energetyczne zostały pozrywane, co odcięło mieszkańców od prądu. Jedynym źródłem energii są generatory prądotwórcze. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów, z którym zmagają się mieszkańcy.

Równie trudna sytuacja panuje w szpitalach, których pomoc jest znacznie ograniczona. Huragan doprowadził do zalania szpitali, dzięki generatorom lekarze mogą utrzymać przy życiu najbardziej potrzebujących pacjentów.

Około 3,4 miliona mieszkańców Puerto Rico to amerykańscy obywatele. Dla wielu z nich jedyną opcją aby kontynuować leczenie jest powrót do Stanów Zjednoczonych. Usługa komórkowa, internet praktycznie nie istnieją. Teraz radio stało się podstawowym źródłem informacji.

Zapora nie wytrzymuje


News ("Mieliśmy już ponad 4300 wstrząsów". Ziemia może zadrżeć w każdej chwili): 241874
W sobotę gubernator Puerto Rico uczestniczył w ocenie stanu pękającej zapory na jeziorze Guajataca, która zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

- Widzieliśmy bezpośrednio uszkodzenia zapory Guajataca - powiedział w sobotę gubernator Ricardo Rossello. Po oględzinach usilnie prosił, aby mieszkańcy opuszczali zagrożone zalaniem obszary tak szybko, jak to tylko możliwe.

- Szczelina powiększa się, widać już pęknięcie - powiedział Rossello na konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę.

Maria jest obecnie huraganem drugiej kategorii. Synoptycy przewidują, że jej wpływ da się wkrótce odczuć w Stanach Zjednoczonych.

Paliwo na wagę złota


News ("Straciliśmy wszystko". Mieszkańcy Karaibów walczą ze skutkami huraganu): 241860
Szpitale stanęły pod ogromnym wyzwaniem. Rannych przybywało, a źródło prądu do tej pory jest ograniczone. Paliwo jest tak cenne, że dostawy są kontrolowane przez uzbrojonych strażników, aby zapobiec grabieży, poinformował dr Ivan Gonzalez Cancel, który jest chirurgiem sercowo-naczyniowym w Centro Cardiovascular.

Logistyka na wyspie również jest utrudniona. Pożywienie, środki medyczne oraz artykuły codziennego użytku można przetransportować tylko drogą lotniczą lub morską.

Paliwo jest tylko jednym z wielu problemów. W szpitalu, który zajmuje się schorzeniami sercowo-naczyniowymi brakuje klimatyzacji, a na sali operacyjnej kondensująca woda zaczęła kapać z sufitu, podłogi były śliskie, poinformował Gonzalez Cancel. Większość pacjentów została ewakuowana do innych placówek, ale niektórzy pacjenci pozostali, ponieważ nie mogliśmy skontaktować się z ich rodzinami.

- Władze Innego szpitala chcą przenieść dwóch pacjentów w stanie krytycznym do nas, ponieważ nie ma energii elektrycznej. Nie możemy ich zabrać. Mamy ten sam problem - powiedział Gonzalez Cancel.

Tysiące ewakuowanych


News ("Takiego pożaru nie było". Płomienie w Mieście Aniołów): 239681
Sytuacja na Portoryko po huraganie Maria nadal jest poważna. Władze ewakuowały ponad 70 tysięcy ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca.

W górach otaczających jezioro Guajataca, położone w północno-zachodniej części Portoryko, spadła olbrzymia ilość deszczu, która spowodowała znaczny przybór wód jeziora. W piątek po południu zapora licząca około 90 lat zaczęła pękać. Zdaniem ekspertów zapora może w każdej chwili runąć. Najbardziej zagrożone są skupiska osad Isabela i Quebradillas.

Lokalne władze już w sobotę rozpoczęły pospieszną akcję ewakuacyjną wysyłając autobusy, które mają przewieźć ludzi w bezpieczne miejsce. Wysłano też ostrzeżenia za pośrednictwem Twittera. Wiele regionów jest odciętych od prądu po tym jak huragan Maria zerwał linie energetyczne. Zachodzi obawa, że informacja nie dotarła do wielu osób.


Portorykańczycy opuszczają zniszczone tereny

Obecnie wielu mieszkańców stara się wydostać ze zniszczonych obszarów przez huragan Marię. Jak poinformowały lokalne media, na wyspie żywioł spowodował śmierć 25 osób w tym 10 osób w samym Puerto Rico.

Aby umożliwić szybszą pomoc, władze starają się udrożnić Port San Juan, który został ponownie otworzony po kataklizmie, co umożliwia rozładunek niezbędnych dostaw.

- Ta straszna sytuacja wymaga pomocy rządu federalnego - nie tylko pomocy finansowej. Odbudowa zniszczeń w Portoryko będzie długotrwałe - powiedział Cuomo, potencjalny kandydat na prezydenta.

10 ofiar na wyspie, liczne utrudnienia

Jak poinformowało w sobotę biuro prasowe Rossello, burza zabiła 10 ofiar na wyspie Portoryko. W sobotę na stacjach benzynowych utworzyły się ogromne kolejki. Kierowcy musieli poczekać nawet siedem godzin. Lokalne władze ograniczyły dostęp do wody wydzielając dzienne racje. Woda pojawia się przez dwie godziny. Komunikat jest ważny, aż do odwołania.

Niektóre regiony są odcięte od świata, ponieważ wiatr połamał słupy komunikacyjne i pozrywał linie. Usługi telefoniczne są ograniczone.

Straty są ogromne. Miasta zostały zalane i zrównane z ziemią.

- Straciłyśmy nasz dom, to było zupełnie zalane. Straciliśmy wszystko, samochody, ubrania, wszystko - powiedziała mieszkanka miasta Carmen, Gloria Lamb.

Prędkość wiatru w huraganie Maria (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Narasta napięcie

Huragan Maria zniszczył również Port lotniczy w San Juan w miejscowości Luis Munoz Marin, turyści zostali uwięzieni i nie mogą powrócić do swoich domów. Mary Ann Arciola, jej 32-letnia córka wraz z dwójką dzieci, spały w wynajętym wanie, czekając z nadzieją na możliwość powrotu do Stanów Zjednoczonych.

- Na ekranach nie ma żadnych informacji - powiedziała Arciola.

Katastrofa stulecia

Maria uderzyła jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpson. Niosła ze sobą wiatr wiejący z prędkości 225 km/godz, który wyrządził w Portoryko znaczne zniszczenia. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i powodował liczne powodzie. Bez prądu pozostało około 3,4 miliona mieszkańców.

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello określił huragan jako największą katastrofę naturalną w tym stuleciu. 

Maria, która jest obecnie huraganem trzeciej kategorii, oddala się od wysp Turks i Caicos i zmierza w kierunku północno-wschodnim. W ciągu weekendu ma minąć archipelag Bahamów. Dotychczas spowodowała śmierć co najmniej 30 osób.

Trasa huraganu Maria (źródło: NHC)NHC
Prognozowana prędkość wiatru w huraganie Maria (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Zastój gospodarczy

Jak poinformował Chuck Watson, który podjął się opracowania bilansu strat po huraganie, burza mogła spowodować około 45 miliardów dolarów szkód i przyczyniła się do zastoju gospodarczego na obszarze Wysp Karaibskich. W Samym Puerto Rico szkody sięgają co najmniej 30 miliardów dolarów.

Zobacz jak wygląda Portoryko po uderzeniu Marii:

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Autor: wd/aw, sj/rp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl