Na drogach i chodnikach może być ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniami i porywistym wiatrem, który może rozpędzić się do 80 kilometrów na godzinę. W niektórych regionach z powodu roztopów poziom wody w rzekach może przekroczyć stan ostrzegawczy.
W nocy na Wybrzeżu może silnie wiać. W wielu regionach mogą powstawać też oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tymi zjawiskami.
"Drogi i chodniki mogą być śliskie" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Według prognoz #IMGW, dzisiaj w nocy na: Mazowszu, Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, Podkarpaciu, a także w Małopolsce i Wielkopolsce drogi i chodniki mogą być śliskie. Z kolei nad morzem silny #wiatr (do 80 km/h). Uważajcie! #zima #pogoda pic.twitter.com/sIqSQAWKva
— RCB (@RCB_RP) 11 lutego 2019
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
SILNY WIATR
W województwie zachodniopomorskim (w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim) wiatr może powiać ze średnią prędkością od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22 w poniedziałek.
Na terenie województwa pomorskiego (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskim, nowodworskim) prognozowana średnia prędkość wiatru wyniesie 35-45 km/h. Porywy mogą osiągnąć do 80 km/h. Alert będzie ważny do godziny 23 w poniedziałek.
OBLODZENIA
W związku ze spadkiem temperatury powietrza oraz tej przy gruncie poniżej zera stopni Celsjusza, a także opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu w wielu regionach mogą występować oblodzenia. IMGW wydał ostrzeżenia dla województw:
- wielkopolskiego (powiaty: koniński, Konin, kolski, turecki, kaliski, Kalisz, pleszewski, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński), łódzkiego, opolskiego, gdzie alerty będą ważne we wtorek od godziny 2 w nocy do 8 rano;
- śląskiego, mazowieckiego, w których ostrzeżenia będą obowiązywały we wtorek od godziny 2-3 (w zależności od regionu) do 9 rano;
- podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, na terenie których alerty będą ważne we wtorek między godziną 3-4 (w zależności od regionu) a 10;
- warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, alerty ważne będą od godziny 2 do 9 we wtorek.
Orientacyjna prognoza zagrożeń
We wtorek IMGW planuje wydać alerty przed oblodzeniem w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim oraz marznącymi opadami w województwie zachodniopomorskim, gdzie nad ranem słabe opady marznącego deszczu lub mżawki mogą spowodować powstanie gołoledzi.
Również w środę drogi i chodniki mogą być śliskie. Synoptycy prognozują wydanie ostrzeżeń przed oblodzeniem w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.
Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Z uwagi na podwyższony poziom wody w rzekach na północy kraju IMGW wydał alerty hydrologiczne drugiego stopnia.
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
W związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i prognozowanymi opadami przewiduje się na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Alert będzie obowiązywał do godziny 8 rano we wtorek.
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Ze względu na topniejącą pokrywę śnieżną oraz prognozowane opady w zlewniach: Łyny, Węgorapy oraz rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, poziom wody może przekraczać stan ostrzegawczy. Ostrzeżenia wygasną między godziną 8 a 11 we wtorek.
Co oznacza alert drugiego stopnia?
Definicja IMGW alertu hydrologicznego drugiego stopnia mówi o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Autor: ao,anw/rp,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock