Zimowa aura nadeszła do Polski przynosząc silny wiatr, intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne. Wydano ostrzeżenia o niebezpiecznych zjawiskach, które miejscami mogą utrzymać się do poniedziałkowego poranka.
O niebezpieczeństwach związanych z sytuacją meteorologiczną informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał na piątek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
Noc przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem na przeważającym obszarze kraju - do 5-10 litrów na metr kwadratowy. Opady ominą tylko regiony północne. W terenach górskich w ciągu doby może spaść nawet do 20-30 centymetrów śniegu.
Drogi staną się bardzo śliskie, ze względu na lodowicę (zamarzanie mokrych nawierzchni). Pojawia się ona, gdy w wyniku spadku temperatury zamarza mokra nawierzchnia dróg czy chodników. W tym przypadku, w przeciwieństwie do gołoledzi, nie są konieczne opady atmosferyczne.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE
Na obszarze województwa lubelskiego prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami mokrego, o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna ma się zwiększyć o 10-20 centymetrów, a lokalnie nawet 25 cm. Powieje wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia obowiązuje od piątku od godziny 13 do 8 rano w sobotę i dotyczy intensywnych opadów śniegu. Dla tego samego okresu w województwie lubelskim wydano także alert pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi.
STREFA BRZEGOWA
Nad wybrzeżem bałtyckim pojawi się silny wiatr wschodni i północno-wschodni, który osiągnie prędkość od 5 do 6, w porywach 7, a miejscami 8 stopni w skali Beauforta. Ostrzeżenie drugiego stopnia we wschodniej części wybrzeża obowiązuje do godziny 20 w sobotę, a w zachodniej - do godziny 22.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Na tym obszarze wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna ma przyrosnąć o 5-10 cm, miejscami do 15 cm. Wiatr osiągnie średnią prędkość 20-25 km/h, w porywach do 55 km/h. Spowoduje powstawanie zawiei śnieżnych.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od piątku od godziny 13 do soboty do 1 w nocy.
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spadnie od 12 do 15 cm, a lokalnie do 20 cm. Wiatr powieje ze średnią prędkością 20-30 km/h, w porywach do 60 km/h, miejscami powodując zawieje i zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od piątku od godziny 13 do soboty do 6 rano.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE - subregion południowy
Przewidywane jest wystąpienie opadów śniegu, miejscami mokrego, o natężeniu umiarkowanym. Prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm, lokalnie do 20 cm. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 30 km/h, a w porywach do 60 km/h, powodując zawieje, a okresami również zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od piątku od godziny 13 do soboty do 6 rano.
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE - subregion kalisko-leszczyński
W tym rejonie prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna ma przyrosnąć o 5-10 cm. Wiatr osiągnie średnią prędkość 20-30, w porywach do 60 km/h, powodując w dzień zawieje, a w nocy również zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godziny 12 do północy.
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Na terenie województwa wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm do 15 cm, jedynie w powiatach północnych jej grubość nie przekroczy 5 cm. Spodziewany jest wiatr o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 60 km/h. W dzień spowoduje zawieje, a w nocy też zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 13 w piątek do 4 nad ranem w sobotę.
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przewidywany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Powieje wiatr o średniej prędkości od 20 do 25 km/h, z porywami do 55 km/h. Spowoduje zawieje śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 14 w piątek do 2 w nocy w sobotę.
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - subregion jurajski
W tym regionie popada śnieg o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 7 do 12 cm. W tym samym czasie spodziewany jest wiatr o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 60 km/h, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 14 w piątek do 4 nad ranem w sobotę.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE - subregion wschodni
Popada śnieg, który na południe od Sokołowa Podlaskiego będzie miał natężenie umiarkowane. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5-10 cm. Odnotuje się średnią prędkość wiatru 25-35 km/h, a w porywach do 60 km/h. Spodziewane jest wystąpienie zawiei, a okresami również zamieci śnieżnych.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 16 w piątek do 8 rano w sobotę.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE - subregion centralny
Na tym obszarze pojawią się opady śniegu, które na południe od Warszawy będą mieć okresami natężenie umiarkowane. Prognozuje się, że pokrywa śnieżna przyrośnie o 5-10 cm. Powieje wiatr o średniej prędkości od 25 do 30 km/h, z porywami do 60 km/h, powodujący zawieje, a chwilami również zamiecie śnieżne.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 16 w piątek do 6 rano w sobotę.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE - subregion północny
Na tym terenie prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej ma wynieść miejscami od 5 cm do 8 cm. Najbardziej intensywne opady śniegu wystąpią w północnej części subregionu. Synoptycy nie przewidują tutaj zawiei i zamieci.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w piątek do 6 rano w sobotę.
Oblodzenia
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
W piątek wieczorem temperatura spadnie poniżej zera stopni, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -7 do -5 st. C, a przy gruncie od -9 do -7 st. C. Temperatura poniżej zera stopni utrzyma się przez kolejne dni.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 13 w piątek do 1 w nocy w sobotę.
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
W piątek wieczorem i początkowo w nocy z piątku na sobotę temperatura spadnie poniżej zera stopni, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -7 do -5 st. C, a przy gruncie od -9 C do -7 st. C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 14 w piątek do 2 w nocy w sobotę.
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Wieczorem i początkowo w nocy prognozuje się spadek temperatury poniżej zera stopni, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6 st. C do -3 st. C, a przy gruncie od -8 st. C do -6 st. C. Ujemna temperatura powietrza utrzymywać się będzie przez kolejne dni.
Ostrzeżenie dotyczy godzin między 19 w piątek a 2 nad ranem w sobotę.
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - subregion centralny
W godzinach wieczornych oraz nocnych prognozuje się spadek temperatury poniżej zera stopni, co wywoła zamarznięcie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w nocy będzie spadać od -6 st. C do -3 st. C, a przy gruncie od -8 st. C do -6 st. C. Zapowiadane jest utrzymanie się ujemnej temperatury powietrza przez kolejne dni.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje między godziną 19 w piątek a godziną 2 nad ranem w sobotę.
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE - Beskid Śląski i Żywiecki
Wieczorem i początkowo w nocy prognozuje się spadek temperatury poniżej zera stopni, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6 st. C do -3 st. C, a przy gruncie od -8 st. C do -6 st. C. Ujemna temperatura powietrza utrzymywać się będzie przez kolejne dni.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 19 w piątek do 2 w nocy w sobotę.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
W nocy prognozuje się spadek temperatury poniżej zera stopni, co wywoła zamarznięcie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna w nocy będzie spadać od -6 st. C do -3 st. C, a przy gruncie od -8 st. C do -6 st. C. Zapowiadane jest utrzymanie się ujemnej temperatury powietrza przez kolejne dni.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 21 w piątek do godziny 5 rano w sobotę.
Prognozowane ostrzeżenia
Alerty prognozowane od soboty do niedzieli do 7.30
OPADY ŚNIEGU, ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE
W tym okresie na obszarze województw mazowieckiego i lubelskiego mają wystąpić intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. IMGW prognozuje wydanie ostrzeżenia drugiego stopnia dla Lubelszczyzny, a dla Mazowsza pierwszego stopnia.
ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE
Te zjawiska mają występować na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Spowoduje je wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, a w porywach do 60 km/h.
SILNY WIATR
W subregionie nadmorskim województwa zachodniopomorskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, w porywach do 70 km/h, ze wschodu.
W ciągu dnia w województwie pomorskim w subregionie nadmorskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, ze wschodu.
Alerty prognozowane od niedzieli do poniedziałku do 7.30
W tym okresie na terenie województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego IMGW przewiduje pojawienie się zawiei i zamieci śnieżnych. Średnia prędkość wiatru ma dochodzić do 25-25 km/h, a w porywach do 60 km/h. Na Podkarpaciu porywy mogą okazać się trochę silniejsze - do 65 km/h.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Alert drugiego stopnia ostrzega przed "wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."
Alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."
Autor: ao,amm//rzw,map,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: jaimie okeefe/Visualhunt (CC BY-SA 2.0)