W Tatrach, na wysokości ponad 2 tys. metrów spadł śnieg, który może utrudnić wędrówkę tym turystom, którzy wybrali się w wyższe partie gór. Powinni oni zachować szczególną ostrożność.
- Świeżego śniegu nie jest dużo, ale może on utrudnić wędrówkę po partiach szczytowych gór. Ponadto, w żlebach zalega jeszcze stary i zmrożony śnieg - ostrzega ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Łukasz Wiercioch.
Szczególnie ostrożni powinni być ci, którzy wybrali się na Rysy, Zawrat i Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej, Przełęcz pod Chłopkiem oraz mna Orlą Perć. Co prawda, śniegu nie jest tam specjalnie dużo, ale chodzenie po nim bez obuwia z rakami grozi niebezpiecznym w skutkach pośliźnięciem.
Ratownicy TOPR ostrzegają, że pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Poza śniegiem mogą się pojawić także deszcze i silne podmuchy wiatru.
Nic niezwykłego
- Opady śniegu w Tatrach w miesiącach letnich to nie anomalie pogodowe. Śnieg w górach może spaść nawet w sierpniu - powiedział PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu.
W sierpniu 1993 roku na Kasprowym spadło 90 cm białego puchu.
Autor: map//aq / Źródło: PAP