Nowy gatunek niewielkiego dinozaura, który był opierzony, ale nie latał, odkryto w Chinach.
Eosinopteryx brevipenna mierzył zaledwie 30 cm długości. Miał krótki pysk i ogon oraz krótkie pióra. Mała rozpiętość skrzydeł i budowa anatomiczna sugerują, że dinozaur był nielotem, potrafił za to dość szybko biegać. Kształt palców u nóg wskazuje, że większość czasu spędzał na ziemi.
Początki latania
Niektóre ptasie dinozaury współczesne eosinopteryksowi miały dłuższe pióra. Dzięki temu widać, że już w późnej epoce jurajskiej istniała różnorodność upierzenia w zależności od gatunku. Wynikało to z przystosowania do środowiska oraz celu, jaki pióra miały spełniać.
- Jest to odkrycie, które budzi kolejne wątpliwości względem teorii, która głosi, że słynny archeopteryks był kluczowym ogniwem w ewolucji ptaków - wyjaśnia Gareth Dyke z University of Southampton w Wielkiej Brytanii. - Nasze odkrycia sugerują, że początki lotu były dużo bardziej skomplikowane niż poprzednio sądzono.
Gdzie to się zaczęło?
Archeopteryksa, którego skamieniałości odkryto w XIX w., długo uważano za najwcześniejszego ptaka. Najnowsze badania zdają się jednak sugerować, że był on raczej spokrewniony z linią, z której wywodzą się dzisiejsze ptaki.
Artykuł z wynikami badań ogłoszono na łamach "Nature Communications".
Autor: rs / Źródło: PAP