Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

Takie stworzenia zamieszkują morskie głębiny

W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

Wielkie oceaniczne przygody S2E5

Monty Halls wybierze się na kandyjską wyspę Vancouver, żeby spotkać orkę, zwaną, za sprawa błędnego tłumaczenia, wielorybem mordercą.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E5
Wielkie oceaniczne przygody, S2E5

Wielkie oceaniczne przygody S2E6

Monty Halls postanawia tym razem popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. Patrząc na jego ciało, nietrudno zrozumieć dlaczego. Jego ogon jest niemal tak długi, jak ciało. To kosogon, którego można spotkać w okolicach Filipin.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E6
Wielkie oceaniczne przygody, S2E6

Wielkie oceaniczne przygody S2E7

Monty Halls zanurzy się w wodach u wschodnich wybrzeży Kanady, w których temperatura może spaść do jednego 1 st. Celsjusza. Spotka w nich wieloryby, oraz tzw. kanarki oceanów, czyli biełuchy.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E7
Wielkie oceaniczne przygody, S2E7

Wielkie oceaniczne przygody S2E8

W ostatnim odcinku serii Monty Halls uda się na spotkanie z delfinami. Każda nadmorska społeczność tworzy na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy, poniewaz delfinom zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące rekiny.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E8
Wielkie oceaniczne przygody, S2E8

Wielkie oceaniczne przygody S1E1

W odcinku pierwszym podróżnik uda się do meksykańskiego La Paz położonego nad morzem Corteza, które słynie z ogromnej ilości żyjących tu naprawdę dużych zwierząt. Monty pragnie popływać z mantą, zwaną diabłem morskim, która może osiągać osiem metrów długości.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E1
Wielkie oceaniczne przygody, S1E1

Wielkie oceaniczne przygody S1E2

W tym odcinku Monty Halls zabierze nas w przepiękną podróż do głębin oceanów, na spotkanie przedziwnych i mało znanych zwierząt zamieszkujących oceany. Uda się na Wyspy Galapagos okreslane mianem najbardziej romantycznego archipelagu na świecie. W tym raju dla nurków można zobaczyć wiele dużych zwierząt. Występuje tutaj gatunek, którego nie sposób spotkać nigdzie indziej. To legwan morski.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E2
Wielkie oceaniczne przygody, S1E2

Wielkie oceaniczne przygody S1E3

Monty Halls wybierze się do się do Palau, czyli miejsca gdzie każdy szanujący się nurek powinien trafić choć raz w życiu. Można tu znaleźć prawdziwy podwodny raj. Z setek występujących tu gatunków morskich zwierząt jeden jest dla mieszkańców Palau symbolem czegoś niezwykłego. To żółw morski.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E3
Wielkie oceaniczne przygody, S1E3

Wielkie oceaniczne przygody S1E4

Tym razem Monty Halls dotrze do Belize. U wybrzeży tego państwa znajduje się najdłuższa rafa barierowa na półkuli północnej. To raj dla nurków. Halls porozmawia z miejscowymi nurkami i rybakami, między innymi o największych rekinach na świecie, czyli żarłaczach karaibskich. To jeden z najsprytniejszych drapieżników tych wód. Podczas polowania posługuje się wieloma niezwykłymi zmysłami. Może mieć nawet trzy metry długości.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E4
Wielkie oceaniczne przygody, S1E4

Wielkie oceaniczne przygody S1E5

W kolejnym odcinku podmorskiej przygody wybierzemy się do Nowej Zelandii. Monty Halls porozmawia z Maorysami na temat mórz i ich mieszkańców. Odcinek poświęcony będzie żarłaczowi miedzianemu, który jest najsłynniejszym rekinem Nowej Zelandii. Żyje przy brzegu, ma trzy metry długości, 300 kilogramów wagi i potrafi dożywać 30 lat.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E5
Wielkie oceaniczne przygody, S1E5

Wielkie oceaniczne przygody S1E6

W tym odcinku Monty Halls dotrze do miasteczka Gansbaai położonego na południowym skraju Afryki, które słynie z naprawdę dużych podwodnych drapieżników. Poznamy żyjącego w zimnej wodzie prądu bengalskiego żarłacza białego, słynnego rekina zwanego ludojadem.

Wielkie oceaniczne przygody. S1E6 "Żarłacz biały"
Wielkie oceaniczne przygody. S1E6 "Żarłacz biały"

Wielkie oceaniczne przygody S1E7

Monty Halls uda się do Mozambiku, by popływać z rybą z rodziny strzępielowatych epinephelus tukula, zwaną granikiem kartoflanym. Swoją nazwę zawdzięcza plamom na skórze w kształcie kartofli. Osiąga do dwóch metrów długości i waży do 110 kilogramów. To największa ryba żyjąca w rafach koralowych.

Wielkie oceaniczne przygody. S1E7 "Granik"
Wielkie oceaniczne przygody. S1E7 "Granik"

Wielkie oceaniczne przygody S1E8

Monty Halls uda się do Durbanu, miasta położonego w Republice Południowej Afryki. To miasto jest także najważniejszym afrykańskim portem. Monty odwiedzi meijsce położone o 30 kilometrów od Durbanu. Celem tej podróży jest rekin tygrysi, którego wielkość sięga siedmiu metrów. Jego waga to około 800 kilogramów. Rekin tygrysi potrafi żyć nawet pięćdziesiąt lat.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E8
Wielkie oceaniczne przygody, S1E8

Wielkie oceaniczne przygody S1E9

Monty Halls uda się na Florydę, żeby nurkować w wodach Crystal River. Mieszka w nich stworzenie, które dało początek rekordowej liczbie mitów. To manaty. Monty dowie się, jak pływać z tymi ogromnymi stworzeniami. Manaty to wielkie roślinożerne krowy morskie. Żyją na Florydzie od 45 milionów lat. Oprócz nich poznamy także żółwie jaszczurowate i wąsate sumy.

Wielkie oceaniczne przygody (S1E9)
Wielkie oceaniczne przygody (S1E9)

Życie w piekle, odcinek 3. "Przetrwać w niskich temperaturach"

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

Życie w piekle, odcinek 3
Życie w piekle, odcinek 3

Życie w piekle, odcinek 4. "Przetrwać w ciemnościach"

Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe. Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

Życie w piekle, odcinek 4
Życie w piekle, odcinek 4

Dolina Śmierci

Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu, ponieważ to piekielna kraina. Spalona słońcem, poddająca chcącym się z nią zmierzyć trudnym próbom i nietolerująca słabości. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też swoje drugie oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę do miejsca, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci

Autor: map//ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, z której wynika, że w części kraju zagrzmi. Burze mogą pojawić się w jeden dzień majówki.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bilans ofiar powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48 zabitych. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wulkan Ruang wybuchł we wtorek, przynosząc ze sobą ewakuacje kolejnych mieszkańców otaczających go wysp. Jak ostrzegły służby geologiczne, po erupcji istnieje ryzyko wystąpienia tsunami.

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Ewakuacje, ryzyko tsunami. Lawa wystrzeliła na pięć kilometrów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Pogoda na dziś. Wtorek 30.04 przyniesie słoneczną aurę. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek, 30.04. Pełnia słońca i korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC