Niebezpieczne burze i intensywne opady. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń IMGW

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/8

Pogoda w nocy z poniedziałku na wtorek może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W wielu regionach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw:

- podlaskiego (w powiatach: sokólskim, białostockim, Białystok, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim) - gdzie wystąpią burze z opadami deszczu sięgającymi 15-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie spadnie grad. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 5 we wtorek;

- mazowieckiego (w powiatach: sokołowskim, siedleckim, Siedlce, łosickim) i lubelskiego (w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, łukowskim, radzyńskim, parczewskim, lubartowskim i ryckim), gdzie prognozowana wysokość opadów wyniesie do 30-40 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw., powieje z prędkością do 90 km/h, a lokalnie spadnie grad. Alerty będą ważne do godziny 5 we wtorek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Niższy stopień ostrzeżeń obowiązuje w województwach:

- warmińsko-mazurskim (w powiatach: gołdapskim, oleckim, ełckim, piskim), gdzie wystąpią burze z opadami deszczu maksymalnie do 5-15 l/mkw., lokalnie do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwe są opady gradu. Alarmy obowiązują do godz. 5 we wtorek;

- podlaskim (w powiatach, w których nie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia), w którym burzom towarzyszyć będą opady deszczu rzędu 10-25 l/mkw., lokalnie spadnie do 40 l/mkw. oraz powieje z prędkością do 90 km/h. Lokalnie spadnie grad. Alerty będą ważne do godz. 5 we wtorek;

- mazowieckim (z wyłączeniem powiatów, w których obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia oraz przasnyskiego, mławskiego, ciechanowskiego, żuromińskiego, płońskiego, sierpeckiego, płockiego, Płock, gostynińskiego i sochaczewskiego), w którym prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad. Ostrzeżenia będą ważne do godz. 5 we wtorek;

- lubelskim (w powiatach: puławskim, opolskim, kraśnickim, lubelskim, Lublin, świdnickim, krasnostawskim, łęczyńskim, chełmskim, włodawskim), gdzie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad. Alarmy obowiązują do godz. 5 we wtorek;

- świętokrzyskim i małopolskim (z wyłączeniem powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, Tarnów, gorlickiego), gdzie wyładowaniom będą towarzyszyć opady deszczu sięgające miejscami do 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy jest także grad. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 7 we wtorek;

- śląskim, w którym prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami wynoszącymi do 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 6 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

INTENSYWNE OPADY DESZCZU

We wtorek synoptycy IMGW mogą ostrzegać przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą pojawić w województwach:

- warmińsko-mazurskim i podlaskim - gdzie w drugiej połowie nocy z wtorku na środę prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, do 20-40 l/mkw. Opady będą trwać również w środę. W województwie podlaskim może również zagrzmieć i powiać z prędkością do 65 km/h;

- kujawsko-pomorskim - w którym w nocy z wtorku na środę prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów sięgnie do 15-25 l/mkw.;

- lubuskim - gdzie wieczorem i w nocy wystąpią opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie do 10-20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw.;

- dolnośląskim - w którym w nocy z wtorku na środę wystąpią opady okresami o natężeniu umiarkowanym - do 15-30 l/mkw.;

- wielkopolskim i łódzkim - gdzie wieczorem i w nocy prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów sięgnie do 10-20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw.

BURZE Z GRADEM

W niektórych regionach może także zagrzmieć. Alerty przed tym niebezpieczeństwem mogą dotyczyć województw:

- mazowieckiego - gdzie w nocy z wtorku na środę prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, rzędu 20-35 l/mkw. Możliwe są również burze z porywami wiatru do 65 km/h. Opady trwać będą również w pierwszej połowie środy;

- małopolskiego i podkarpackiego - gdzie wyładowaniom towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 l/mkw., lokalnie do 20 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie spadnie grad.

Prognoza zagrożeń na wtorek (IMGW)IMGW

Prognoza zagrożeń na środę

INTENSYWNE OPADY DESZCZU

W środę ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu mogą zostać wydane w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. W ciągu dnia prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Skumulowana prognozowana wysokość opadów wyniesie do 20-40 l/mkw. Możliwe burze z porywami wiatru do 65 km/h.

BURZE Z GRADEM

W środę w pierwszej połowie dnia na północy województwa mazowieckiego prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Skumulowana prognozowana wysokość opadów sięgnie do 20-35 l/mkw. Możliwe burze z porywami wiatru do 65 km/h.

Prognoza zagrożeń na środę (IMGW)IMGW

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak zachowywać się podczas burzy? (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: kw/rp,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części Małopolski i Podkarpacia w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu na najbliższą noc i sobotę. Szczególnie powinni uważać kierowcy. RCB informuje również o możliwych przerwach w dostawie prądu.

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami może spaść aż 65 centymetrów. Obowiązują też alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają, że pogoda będzie niebezpieczna w ośmiu województwach.

Najwyższy stopień alarmu IMGW.  Ostrzeżenie przed niebezpieczną pogodą w ośmiu województwach

Najwyższy stopień alarmu IMGW. Ostrzeżenie przed niebezpieczną pogodą w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Alert RCB został wysłany w piątek rano do osób przebywających na terenie części województw: wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego. Przyczyną wydania ostrzeżenia jest zła jakość powietrza.

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Autor:
anw
Źródło:
PAP, RCB

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuciła z siebie kłęby wulkanicznego pyłu i rozgrzaną lawę. Ten sycylijski wulkan rozświetlił o świcie niebo nad Katanią. To już kolejna erupcja w ciągu zaledwie tygodnia.

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
Reuters, lasicilia.it

Za nami kolejna mroźna noc. Temperatura przy gruncie spadła miejscami do -18 stopni Celsjusza. W piątek rozpoczęła się meteorologiczna zima. Ostatni miesiąc tego roku przyniesie spore opady śniegu.

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, PAP

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Pogoda na dziś. Piątek 01.12 w części kraju upłynie pod znakiem opadów śniegu, a w pozostałych regionach niebo będzie się przejaśniać. Termometry wskażą od -4 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Na Słońcu doszło do silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że na niebie mogą pojawić się spektakularne zorze polarne. Bardzo dobre warunki do obserwacji wielobarwnych świateł możliwe są nad Polską.

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

Autor:
ps
Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation