Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami z gradem. W niektórych regionach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień alertów. O ostrożność apeluje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców południowej Polski trafił alert RCB.
W Polsce mogą pojawiać się groźne zjawiska pogodowe. RCB wysłało ostrzeżenie SMS do osób przebywających na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Obowiązuje od piątku do niedzieli.
"Uwaga! Od dziś do niedzieli (26-28.06) prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
❗❗Uwaga #AlertRCB❗❗dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 26, 2020
Uwaga! Od dziś do niedzieli (26-28.06) prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe podtopienia. Stosuj się do poleceń służb. pic.twitter.com/njkXkS6Lpl
Alert RCB obowiązuje także na piątek dla woj. śląskiego.
"Uwaga! Dziś (26.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu, silny wiatr. Możliwe podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - napisało RCB.
❗❗Uwaga #AlertRCB❗❗dla województwa śląskiego.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 26, 2020
Uwaga! Dziś (26.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu, silny wiatr. Możliwe podtopienia. Stosuj się do poleceń służb. pic.twitter.com/dtH1Li82Gs
Alert wysłano także do przebywających w niektórych regionach województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i łódzkiego. Tam także ostrzega się przed burzami z gradem, intensywnymi opadami, silnym wiatrem i możliwymi podtopieniami.
‼️Uwaga #AlertRCB – aktualizacja ‼️
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 26, 2020
Dziś (26.06) i w nocy prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe podtopienia.
Alert uruchomiony również w całym woj. łódzkim oraz w części powiatów woj. wielkopolskiego. pic.twitter.com/uHxpgEWCK7
‼Uwaga #AlertRCB ‼ dla osób przebywających w części powiatów woj.: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 26, 2020
Dziś (26.06) i w nocy prognozowane burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe podtopienia. 👇👇👇 pic.twitter.com/oVcSTiPpyg
Oprócz tego w województwie podkarpackim ostrzega się przed nagłymi wezbraniami rzek i potoków. Alert rozesłano do przebywających w niektórych powiatach.
‼️Uwaga #AlertRCB ‼️Możliwe nagłe wezbrania rzek i potoków w województwie podkarpackim.
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 26, 2020
Uruchomiono SMS-owe ostrzeganie dla osób przebywających w części powiatów Podkarpacia. pic.twitter.com/EQDXYtSrt1
Czym jest alert RCB?
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia
Najwyższy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem został wydany w województwie podkarpackim w powiatach niżańskim, leżajskim, przeworskim, łańcuckim, rzeszowskim, Rzeszów.
Prognozuje się dalsze wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 50-60 litrów deszczu na metr kwadratowy, lokalnie do 80 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę, a także miejscami grad.
Alerty stracą ważność o godzinie 23 w piątek.
Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach:
- świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim (z wyłączeniem powiatów z wyższym stopniem ostrzeżeń);
- wielkopolskim, w powiatach złotowskim, pilskim, chodzieskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim, poznańskim, Poznań, szamotulskim, obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim, kaliskim, pleszewskim, ostrowskim, Kalisz, kaliskim, ostrzeszowskim, kępińskim;
- łódzkim.
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90-110 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady gradu.
Alarmy w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim przestaną obowiązywać o godzinie 22 w piątek, na Podkarpaciu wygasną o godz. 23, a poza tym o godz. 3 w sobotę.
Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia
W dużej części kraju obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zostały wydane w województwach:
- pomorskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów człuchowskiego i chojnickiego, gdzie ważne będą do północy;
- kujawsko-pomorskim, w powiatach grudziądzkim, Grudziądz, wąbrzeskim, golubsko-dobrzyńskim, rypińskim i brodnickim, gdzie będą ważne do północy;
- opolskim, gdzie będą ważne do godz. 1 w sobotę;
- mazowieckim (poza powiatami: mławskim, ciechanowskim, przasnyskim, ostrołęckim, Ostrołęka, makowskim, pułtuskim, wołomińskim, wyszkowskim, ostrowskim, sokołowskim, węgrowskim, mińskim, siedleckim, Siedlce i łosickim), gdzie będą ważne do godz. 23 w piątek;
- lubelskim, w powiatach: ryckim, puławskim, opolskim, kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, lubelskim i Lublin, gdzie będą ważne do godz. 23 w piątek;
- wielkopolskim, wszędzie gdzie obowiązuje wyższy stopień alarmów, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 22 w piątek.
Prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 85-90 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,ps/map,dd / Źródło: IMGW, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Ezra Comeau/pexels.com