Sonda New Horizons przesłała Ziemianom zdjęcia piątego (ostatniego) satelity Plutona. Okazało się, że dotychczasowe podejrzenia naukowców na jego temat nie sprawdziły się. Kerberos jest znacznie mniejszy i dużo jaśniejszy, niż szacowano do tej pory.
Sonda News Horizons należąca do NASA wysłała kolejne informacje na temat księżyców Plutona. Tym razem Ziemianie otrzymali zdjęcie najbardziej tajemniczego satelity - Kerberosa.
Okazuje się, że ten księżyc jest kilkakrotnie mniejszy niż szacowano. Wcześniej na podstawie obserwacji za pomocą teleskopu Hubble'a podejrzewano że Kerberos ma średnicę około 30 km. Jednak dane z sondy New Horizons wykazały, że najdłuższa część ma długość 12 km, najkrótsza 4,5 km.
Poza tym satelita ma nietypowy kształt. Naukowcy podejrzewają, że mógł powstać z połączenia dwóch mniejszych obiektów.
Odbija światło
Jak podkreślają badacze, większość niewielkich księżyców ma wysoki współczynnik odbicia (albedo). Podobnie jest z Kerberosem, który odbija 50 proc. promieni słonecznych. Okazuje się że na jego powierzchni znajduje się spora pokrywa czystego lodu.
Wcześniej Kerberosa uważano za ciemny obiekt.
- Nasze przewidywania co do pozostałych księżyców się sprawdziły. Jednak z Kerberosem okazało się być inaczej - mówił jeden z badaczy misji New Horizons Mark Showalter.
Zdjęcie wykonano 14 lipca z odległości około 396 tys. km podczas przelotu sondy New Horizons obok Plutona.
New Horizons parts Pluto with a shot of its puniest moon https://t.co/3LremBqHgm pic.twitter.com/ONj8EPULA4— Engadget (@engadget) październik 23, 2015
Family portrait of Pluto’s moons is complete with latest @NASANewHorizons pic of Kerberos: https://t.co/heCwYSdJRu pic.twitter.com/IP9mlcth7f— NASA (@NASA) październik 22, 2015
New Horizons
New Horizons to sonda, która powstała w ramach programu NASA New Frontiers (pol. Nowe Granice). Naukowcy obrali sobie za cel projektu zbadanie Plutona, jego księżyca Charona i co najmniej jednego innego obiektu Pasa Kuipera.
W przestrzeni międzyplanetarnej sonda podróżuje już prawie 10 lat (wystartowała 19 stycznia 2006 roku). W momencie rozpoczęcia misji Pluton był jeszcze planetą. Pół roku po starcie Międzynarodowa Unia Astronomiczna, po burzliwych debatach, zaklasyfikowała go jako planetę karłowatą (obiekt pośredni pomiędzy planetami a niewielkimi ciałami niebieskimi).
Autor: PW/rp / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA