Gołym okiem są zupełnie niewidoczne, rozkwitły dopiero pod mikroskopem. Mowa o przypominających kwiaty strukturach, będących w rzeczywistości są kryształami zbudowanymi z soli i krzemu, które były poddawane specjalnej obróbce.
Naukowcy z laboratoriów Uniwersytetu Harvarda używając specjalnej mieszkanki stworzyli delikatne struktury, których rozmiary osiągają zaledwie kilka mikrometrów i są niewidoczne gołym okiem.
Holender Win Noorduin, który odpowiadał za projekt, opublikował swoje badania w magazynie "Science".
Z soli i krzemu
Budowanie kwiatowych form naukowcy rozpoczęli od rozpuszczenia soli i krzemu. Zauważyli, że przy każdej zmianie odczynu roztworu lub temperatury w inny sposób nadbudowują się kryształy roztworu. Uczeni mogli kontrolować rozwój struktury, decydować m.in. czy płatki budowanego kwiatka będą zwinięte czy też podłużne i proste. O grubości płatków z kolei decydowała ilość dwutlenku węgla wprowadzona do mieszkanki.
Dzięki różnym czynnikom udało się przejąć kontrolę nad budową kryształów i decydować o jego rozwoju.
Win Nooduin, który jest Holenderem, nie mógł także powstrzymać się od zbudowania nanotulipana na cześć symbolu Holandii.
Nie tylko dla rozrywki
Nooduin postanowił przedstawić wyniki swoich badań we wdzięczny sposób, ale cel eksperymentów jest o wiele głębszy. Jak sam twierdzi, zdecydował się na kwiaty, bo pokazują one z jaką precyzją można kontrolować kształt w tak małej skali.
Autor: pk/ja / Źródło: Grist.org
Źródło zdjęcia głównego: Harvard University / Wim L. Noorduin