W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.
Szacuje się, że odkryte źródło mogłoby wystarczyć Namibii na 400 lat przy obecnym zużyciu wody. Naukowcy podali, że zbiornik może liczyć nawet 10 tys. lat, ale woda jest czystsza niż w wielu nowych źródłach, ponieważ nie przedostały się do niej współczesne zanieczyszczenia.
Słona woda może zaszkodzić
Istnieją jednak obawy, że nielegalne odwierty mogą zaszkodzić wodzie - nad warstwą wodonośną znajdują się bowiem małe pokłady słonej wody, która mogłaby się dostać do czystego zbiornika.
Szukali wody przez 10 lat
Przez ostatnie 10 lat rząd Namibii, wspierany przez naukowców z Unii Europejskiej, próbował rozwiązać problem braku wystarczających źródeł wody. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą. Po stronie Namibii zajmuje obszar o wymiarach ok. 70 na 40 km.
Północna Namibia czerpie wodę z dwóch rzek, co ograniczyło rozwój jej rolnictwa do obszarów położonych w ich pobliżu. Teraz duże obszary terenów półpustynnych będzie można nawodnić.
Autor: mj / Źródło: PAP