Największy na świecie teleskop stanął w Namibii. HESS-II waży 600 ton, a jego zwierciadło mierzy 28 metrów średnicy. Śledzić będzie zjawiska na niebie, wychwytując pochodzące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.
Teleskop HESS-II znajduje się na terenach pustynnych około 100 kilometrów na zachód od Windhuk, stolicy Namibii, na wysokości 1800 m n.p.m.
Jego rozmiary porażają i dają nowe możliwości badawcze. - To nie tylko najszersze w świecie zwierciadło w tego typu instrumencie, pozwala ono też zobaczyć obrazy w sposób bardziej precyzyjny, z czterokrotnie większą ilością pikseli na obszarze nieba niż mniejsze teleskopy - powiedział członek ekipy uczestniczącej w projekcie, Pascal Vincent.
50 razy mocniej
W maju kilka państw Afryki południowej zostało wytypowanych do udziału w globalnym projekcie budowy największego radioteleskopu świata, tzw. Square Kilometer Array (SKA). Gigantyczne urządzenie - jak pisze AFP - charakteryzować ma 50-krotnie wyższa czułość od najmocniejszych obecnie podobnych radioteleskopów.
Dwie trzecie anten SKA zostanie rozmieszczonych zostanie w RPA oraz w Ghanie, Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe znajdą się w Australii i Nowej Zelandii.
Projekt globalny
W obserwatorium HESS w Namibii pracować będzie 170 naukowców z 12 krajów świata, w tym z RPA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.
HESS-II jest teleskopem typu Czerenkowa, który rejestruje promieniowanie o tej samej nazwie. Paweł Czerenkow był radzieckim naukowcem, który w 1958 roku otrzymał nagrodę Nobla z fizyki. Pracował m.in. nad rozwojem akceleratora cząstek.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP