W związku z przemieszczaniem się wód opadowych po ostatnich ulewach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Możliwe są podtopienia i gwałtowne wzrosty poziomu wody.
Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje w województwie lubelskim w zlewni Wisły od ujścia Kamiennej do Dęblina.
Wisłą przemieszcza się wezbranie wywołane spływem wód opadowych oraz zwiększonymi odpływami ze zbiorników retencyjnych. Jak prognozuje IMGW, na stacji Puławy-Azoty zostanie przekroczony stan alarmowy, a w Dęblinie poziom wody będzie wzrastał powyżej stanu ostrzegawczego.
Alarm straci ważność o godzinie 18 w sobotę.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Miejscami zostały wydane też ostrzeżenia drugiego stopnia. Obowiązują w województwach:
- opolskim, w zlewniach Małej Panwi, Kłodnicy, Bierawki i Psiny;
- śląskim, w zlewniach: Małej Panwi, Kłodnicy, Bierawki, Rudy i Olzy.
Według synoptyków prognozowane opady burzowe mogą spowodować gwałtowne i krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oraz punktowo alarmowych. Wzrosty spodziewane są w zależności od występowania prognozowanych burz w zlewniach dopływów górnej Odry oraz w zlewniach zurbanizowanych i zlewniach niekontrolowanych z możliwością osiągnięcia wody brzegowej.
Alarmy będą ważne do godz. 12 w sobotę.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
W dużej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zostały wydane w województwach:
- łódzkim, w zlewniach Warty górnej od Liswarty do zb. Jeziorsko i Warty górnej od Paroja do Liswarty, Pilicy od i do zb. Sulejów oraz Bzury;
- opolskim, z wyjątkiem zlewni Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej oraz wszędzie, gdzie obowiązują ostrzeżenia wyższego stopnia;
- śląskim, we wszystkich zlewni z wyłączeniem tych, gdzie wydano ostrzeżenia wyższego stopnia;
- małopolskim, poza zlewniami Wisły od ujścia Raby do ujścia Dunajca, Dunajca od ujścia Białej do ujścia do Wisły oraz Dunajca od zb. Sromowców Wyżnych do zb. Rożnów;
- podkarpackim, poza zlewniami: Wisłoki od ujścia Ropy do ujścia do Wisły, Sanu od Dynowa do ujścia Wisłoka i Sanu od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły;
- świętokrzyskim, z wyłączeniem zlewni Kamiennej od zb. Brody Iłżeskie do ujścia do Wisły oraz Czarnej od zb. Chańcza do ujścia do Wisły;
- dolnośląskim, z wyłączeniem zlewni Bobra od zb. Pilchowice do Bobrzycy, Odry od Ścinawy do Głogowa, Odry od ujścia Widawy do Ścinawy;
- lubelskim, w zlewniach na południu regionu;
- lubuskim, w zlewniach na południu województwa oraz zlewni Drawy, Noteci dolnej i Warty środkowej od Wełny do Noteci;
- wielkopolskim, w zlewniach Odry od Głogowa do ujścia Bobru, Polskiego Rowu, Orli, Baryczy bez Orlej i Polskiego Rowu, Widawy, Noteci środkowej, Łobżonki, Wełny, Noteci górnej oraz na południu regionu;
- zachodniopomorskim, w zlewniach z wyłączeniem tych w północno-zachodniej części regionu oraz zlewni Wieprzy;
- kujawsko-pomorskim, w zlewniach Łobżonki, Wełny, Noteci górnej, Wisły od ujścia Narwi po Zb. Włocławek;
- mazowieckim, z wyjątkiem zlewni na północnym wschodzie kraju oraz zlewni Wisły od ujścia Kamiennej do Dęblina;
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.
IMGW podkreśla, że ze względu na swój charakter - intensywny, punktowy opad - w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia. Chodzi głównie o obszary miejskie.
Sytuacja po ulewach z poprzednich dni
Jak poinformował w piątek rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, stan alarmowy przekroczony jest o około 50 centymetrów jedynie na wodowskazie w Radomyślu nad Sanem. Na pozostałych wodowskazach San płynie poniżej stanów alarmowych i ostrzegawczych. Znacznie obniżył się też poziom na rzekach będących dopływami Sanu: Trzebośnicy i Wiszni. Stabilna jest sytuacja także na Wisłoce, Wisłoku i Wiśle.
Dyżurny WCZK zastrzegł jednak, że według prognoz na piątek na Podkarpaciu mają wystąpić znowu burze z gradem, w czasie których może spaść od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 60 l/mkw., zaś podmuchy wiatru mogą osiągać nawet 90 kilometrów na godzinę. Miejscami może wystąpić też grad.
W dalszym ciągu obowiązują na Podkarpaciu ogłoszone we wtorek dla części regionu przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.
Alarm powodziowy ogłoszono dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego, leżajskiego, niżańskiego i stalowowolskiego oraz dla miasta Przemyśla i gminy Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego oraz gminy Dynów i miasta Dynowa powiatu rzeszowskiego.
Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone dla powiatów: lubaczowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, dębickiego, strzyżowskiego, ropczycko–sędziszowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, kolbuszowskiego oraz pozostałych gmin powiatu rzeszowskiego i tarnobrzeskiego oraz samego Tarnobrzega i Krosna.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Czym jest alarm przeciwpowodziowy?
Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).
Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?
Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu.
Autor: kw,ps,dd/map / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock