Najnowsze

Moskwa, Kijów i Helsinki z rekordowo wysoką temperaturą. Nawet tam święta bez śniegu

Najnowsze


W miastach, w których o tej porze roku znajdują się zazwyczaj zaspy śniegu, notuje się wyjątkowo wysoką temperaturę. W Moskwie padły rekordy termiczne.

Rekordowo wysoką temperaturę notuje się ostatnimi dniami, w kojarzących się z zimą miastach - Moskwie i w m.in. Helsinkach.

Rekord temperatury w Moskwie

W Moskwie zwykle o tej porze roku leży śnieg. W poniedziałek odnotowano prawie 9 st. C. Tym samym został pobity rekord z 22 grudnia 1936 roku, kiedy to termometry wskazały 4,4 st. C.

Główna atrakcja Bożego Narodzenia, 100-metrowa lodowa zjeżdżalnia w centrum Moskwy, stopniała zaledwie cztery dni po otwarciu.

Wyjątkowo ciepła Finlandia

W Finlandii w niedzielę został ustanowiony nowy rekord temperatury w grudniu. W Kokemaki, w zachodniej części kraju, termometry wskazały 11,2 st. C. Poprzedni rekord wynosił 11,1 st. C i został odnotowany również w grudniu tego roku. Dwucyfrowe wartości padły również w miastach: Kaarina, Vithi, Lohja, Espoo i Helsinkach. Nie w całej jednak Finlandii jest tak ciepło. W Laponii słupki rtęci wskazują wartości znacznie poniżej 0 st. C.

Rekordowy grudzień na Ukrainie

W Kijowie na Ukrainie został również pobity rekord. 19 grudnia termometry wskazywały najwyższą wartość maksymalną w grudniu od 101 lat! Tego dnia słupki rtęci powędrowały do 6 kreski. Poprzedni rekord wynosił 4,8 st. C. Temperatura w nocy również była najwyższa w historii - nie spadła poniżej 5,5 st. C. Lokalni synoptycy podają, że wyjątkowo ciepło będzie do końca grudnia. Tuż przed Nowym Rokiem może się lekko ochłodzić.

Autor: mab/jap / Źródło: ENEX, tass.ru