"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, w piątek pokazały ponad 20 stopni

"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopni
"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopni
Ventusky
"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopniVentusky

W ostatnim czasie modele meteorologiczne pokazywały, że czeka nas chłodna, a miejscami nawet zimowa Wielkanoc. Piątkowe prognozy mówiły tymczasem o szokującym ociepleniu - do nawet 25 stopni Celsjusza. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek tłumaczy, skąd taka zmiana i zaleca, by nie przywiązywać się do tych wskazań.

Piątkowy przegląd wyliczeń modeli meteorologicznych niejednego synoptyka niemal przyprawił o zawał. W ciągu ostatniego tygodnia modele prognozowały pewną płynność w zmianach pogody: ocieplenie na weekend 24-25 marca, a potem powolne ochłodzenie trwające do Świąt Wielkanocnych. Taka typowa zmienność w naszym klimacie - kilka dni cieplejszych, kilka dni chłodniejszych. Rozwój sytuacji barycznej był logiczny. Przemieszczanie układów niżowych i wyżowych - płynne i zrozumiałe. W piątek jednak modele oszalały!

Prognozy były "chłodne"

Od kilku dni przyglądamy się rozwojowi sytuacji w Europie, bo jesteśmy ciekawi pogody na Święta Wielkanocne. Wobec pogody w tym okresie zawsze mamy pewne wymagania, bo w kulturze europejskiej święta te symbolizują w końcu odrodzenie życia, początek czegoś nowego, dobrego. Czekamy na wiosnę, słońce, ciepło i zastrzyk optymizmu. Jeszcze w czwartek 22 marca, prognozy na święta były "chłodne". W Wielką Sobotę na Podkarpaciu miał padać śnieg, a temperatura wzrosnąć jedynie do 1 stopnia Celsjusza. W końcu od kilku dni widać było na mapach matematycznych modeli meteorologicznych, że w naszą stronę zmierza zatoka chłodu. Logiczne następstwo napływu chłodnych mas powietrza znad Arktyki i Północnego Atlantyku na przełomie marca i kwietnia to okresowe opady deszczu ze śniegiem, śniegu, i temperatura w ciągu dnia nie przekraczająca 5-6 st. C, a nocami lekki mróz.

Czwartkowe wskazania modelu GFS na sobotę 31 marca (wetteronline.de)

Nawet 25 stopni, a potem śnieg

W piątek jeden z wiodących modeli prognostycznych - amerykański GFS, będący podstawą lwiej części prognoz na świecie - wyliczył, że w sobotę 31 marca na Podkarpaciu temperatura wzrośnie do 22 st. C. W ciągu doby zmienił wyliczenia od ponad 20 stopni! W Niedzielę Wielkanocną temperatura miałaby na południu poszybować jeszcze wyżej - do 25 st. C. I tutaj w głowie meteorologa zapala się czerwona lampka. Uwaga, coś nie tak! Akcja serca zwalnia, bo jak wytłumaczyć taką kolosalną zmianę? Co więcej - według piątkowych wskazań modeli w Poniedziałek Wielkanocny miałby do nas wkroczyć od zachodu front chłodny z silnymi opadami śniegu.

Piątkowe wskazania modelu GFS na sobotę 31 marca (wetteronline.de)
Prognoza temperatury maksymalnej na sobotę 31 marca według modelu GFS z piątku 23 marca (www.wetter3.de)

Inny popularny i bardzo dobry model prognostyczny, czyli europejski ECMWF, też wycofał się z chłodu na przełom marca i kwietnia. Jednak jego wyliczenia na sobotę 31 marca są bardziej wyważone, prognozujące temperaturę maksymalną na południu Polski do 10-15 st. C, a w centrum i na północy do 5-9 st. C. Jednak w prognozach na Niedzielę Wielkanocną i on zaszalał, bo prognozuje w rejonie Krakowa 23 st. C!

Prognoza temperatury maksymalnej na niedzielę 1 kwietnia według modelu ECMWF z piątku 23 marca (weather.us)

Przebudowa pola barycznego

Skąd taki skok w temperaturze? Modele prognozują, że pod koniec marca nastąpi przebudowa pola barycznego, która spowoduje silny południkowy przepływ mas powietrza. Od Wybrzeży Afryki, przez Atlantyk, aż po Arktykę rozciągać się ma potężna bruzda niskiego ciśnienia - niczym dolina w atmosferze. W niej dynamiczne układy niżowe, czyli wiry powietrza, mają jak trybiki w maszynie rozpędzać masy powietrza. W przedniej części tej doliny popłynąć ma znad Afryki gorące zwrotnikowe powietrze. Może ono dotrzeć aż do Polski. Natomiast w zachodniej, tylnej części doliny płynąć by miały prosto z północy zimne masy powietrza znad Arktyki. One mogą dotrzeć aż do Maroka w północno-zachodniej Afryce. To sytuacja jak najbardziej możliwa, jednak wątpliwości budzi tak nagłe pojawienie się tego gorącego wariantu w prognozach. Będziemy mu się pilnie przyglądać, bo teraz wszystko jest możliwe.

Kapryśny klimat

Sporządzanie prognoz w marcu i kwietniu bywa w naszym kapryśnym klimacie bardzo trudne. Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas wielkiej przebudowy pola barycznego i pola temperatury nad Europą. Zmienia się rozkład izoterm (linii takiej samej temperatury) z południkowego na równoleżnikowy. W zimie w Europie najcieplej jest na zachodzie i południowym zachodzie, a im dalej na wschód, tym zimniej. Panuje rozkład temperatury wschód-zachód.

W cieplejszej części roku jest inaczej - najcieplej jest na południu, a im dalej na północ, tym chłodniej. Zmienia się również dynamika niżów i wyżów. Nad Morzem Śródziemnym deszczowe zimowe niże zostają zastąpione słonecznym wyżem. Nad Atlantykiem tworzą się jeszcze w marcu potężne sztormowe niże, ale od kwietnia jest ich coraz mniej. W zimie Ocean Atlantycki oddaje atmosferze ciepło gromadzone poprzedniego lata, stąd wiele wirujących niżów, podczas gdy nad wychłodzonym lądem wschodniej i północnej Europy powstają mroźne wyże. "Przestawienie się" atmosfery z zimy na lato jest zwykle bardzo burzliwe i odbija się w zmiennej pogodzie oraz zmieniających się często prognozach.

Modele mogą złagodzić wyliczenia

Przeczekajmy to szaleństwo w modelach meteorologicznych - za dwa, trzy dni prawdopodobnie nieco złagodzą wyliczenia. Możliwe jednak, że nie wrócą już do chłodnej wersji pogody na Święta, z mrozem oraz deszczem ze śniegiem. A pogoda będzie typowo kwietniowa, ze zmiennym zachmurzeniem, chwilami silniejszym wiatrem i temperaturą od 5-10 st. C na północy do 10-16 st. C na południu. Miejsce ma bowiem wiosenne przesilenie, które daje się we znaki wszystkim. Bocianom, które przylatują na grubo zaśnieżone łąki i pola. Ludziom, których organizmy przestawiają się na większą dostawę światła i bardzo duże wahania temperatury. A także kwitnącym drzewom, narażonym na zabójcze fale mrozu.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7