"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, w piątek pokazały ponad 20 stopni

"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopni
"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopni
Ventusky
"Modele oszalały!". W czwartek prognozowały zimną Wielkanoc, dziś pokazują ponad 20 stopniVentusky

W ostatnim czasie modele meteorologiczne pokazywały, że czeka nas chłodna, a miejscami nawet zimowa Wielkanoc. Piątkowe prognozy mówiły tymczasem o szokującym ociepleniu - do nawet 25 stopni Celsjusza. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek tłumaczy, skąd taka zmiana i zaleca, by nie przywiązywać się do tych wskazań.

Piątkowy przegląd wyliczeń modeli meteorologicznych niejednego synoptyka niemal przyprawił o zawał. W ciągu ostatniego tygodnia modele prognozowały pewną płynność w zmianach pogody: ocieplenie na weekend 24-25 marca, a potem powolne ochłodzenie trwające do Świąt Wielkanocnych. Taka typowa zmienność w naszym klimacie - kilka dni cieplejszych, kilka dni chłodniejszych. Rozwój sytuacji barycznej był logiczny. Przemieszczanie układów niżowych i wyżowych - płynne i zrozumiałe. W piątek jednak modele oszalały!

Prognozy były "chłodne"

Od kilku dni przyglądamy się rozwojowi sytuacji w Europie, bo jesteśmy ciekawi pogody na Święta Wielkanocne. Wobec pogody w tym okresie zawsze mamy pewne wymagania, bo w kulturze europejskiej święta te symbolizują w końcu odrodzenie życia, początek czegoś nowego, dobrego. Czekamy na wiosnę, słońce, ciepło i zastrzyk optymizmu. Jeszcze w czwartek 22 marca, prognozy na święta były "chłodne". W Wielką Sobotę na Podkarpaciu miał padać śnieg, a temperatura wzrosnąć jedynie do 1 stopnia Celsjusza. W końcu od kilku dni widać było na mapach matematycznych modeli meteorologicznych, że w naszą stronę zmierza zatoka chłodu. Logiczne następstwo napływu chłodnych mas powietrza znad Arktyki i Północnego Atlantyku na przełomie marca i kwietnia to okresowe opady deszczu ze śniegiem, śniegu, i temperatura w ciągu dnia nie przekraczająca 5-6 st. C, a nocami lekki mróz.

Czwartkowe wskazania modelu GFS na sobotę 31 marca (wetteronline.de)

Nawet 25 stopni, a potem śnieg

W piątek jeden z wiodących modeli prognostycznych - amerykański GFS, będący podstawą lwiej części prognoz na świecie - wyliczył, że w sobotę 31 marca na Podkarpaciu temperatura wzrośnie do 22 st. C. W ciągu doby zmienił wyliczenia od ponad 20 stopni! W Niedzielę Wielkanocną temperatura miałaby na południu poszybować jeszcze wyżej - do 25 st. C. I tutaj w głowie meteorologa zapala się czerwona lampka. Uwaga, coś nie tak! Akcja serca zwalnia, bo jak wytłumaczyć taką kolosalną zmianę? Co więcej - według piątkowych wskazań modeli w Poniedziałek Wielkanocny miałby do nas wkroczyć od zachodu front chłodny z silnymi opadami śniegu.

Piątkowe wskazania modelu GFS na sobotę 31 marca (wetteronline.de)
Prognoza temperatury maksymalnej na sobotę 31 marca według modelu GFS z piątku 23 marca (www.wetter3.de)

Inny popularny i bardzo dobry model prognostyczny, czyli europejski ECMWF, też wycofał się z chłodu na przełom marca i kwietnia. Jednak jego wyliczenia na sobotę 31 marca są bardziej wyważone, prognozujące temperaturę maksymalną na południu Polski do 10-15 st. C, a w centrum i na północy do 5-9 st. C. Jednak w prognozach na Niedzielę Wielkanocną i on zaszalał, bo prognozuje w rejonie Krakowa 23 st. C!

Prognoza temperatury maksymalnej na niedzielę 1 kwietnia według modelu ECMWF z piątku 23 marca (weather.us)

Przebudowa pola barycznego

Skąd taki skok w temperaturze? Modele prognozują, że pod koniec marca nastąpi przebudowa pola barycznego, która spowoduje silny południkowy przepływ mas powietrza. Od Wybrzeży Afryki, przez Atlantyk, aż po Arktykę rozciągać się ma potężna bruzda niskiego ciśnienia - niczym dolina w atmosferze. W niej dynamiczne układy niżowe, czyli wiry powietrza, mają jak trybiki w maszynie rozpędzać masy powietrza. W przedniej części tej doliny popłynąć ma znad Afryki gorące zwrotnikowe powietrze. Może ono dotrzeć aż do Polski. Natomiast w zachodniej, tylnej części doliny płynąć by miały prosto z północy zimne masy powietrza znad Arktyki. One mogą dotrzeć aż do Maroka w północno-zachodniej Afryce. To sytuacja jak najbardziej możliwa, jednak wątpliwości budzi tak nagłe pojawienie się tego gorącego wariantu w prognozach. Będziemy mu się pilnie przyglądać, bo teraz wszystko jest możliwe.

Kapryśny klimat

Sporządzanie prognoz w marcu i kwietniu bywa w naszym kapryśnym klimacie bardzo trudne. Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas wielkiej przebudowy pola barycznego i pola temperatury nad Europą. Zmienia się rozkład izoterm (linii takiej samej temperatury) z południkowego na równoleżnikowy. W zimie w Europie najcieplej jest na zachodzie i południowym zachodzie, a im dalej na wschód, tym zimniej. Panuje rozkład temperatury wschód-zachód.

W cieplejszej części roku jest inaczej - najcieplej jest na południu, a im dalej na północ, tym chłodniej. Zmienia się również dynamika niżów i wyżów. Nad Morzem Śródziemnym deszczowe zimowe niże zostają zastąpione słonecznym wyżem. Nad Atlantykiem tworzą się jeszcze w marcu potężne sztormowe niże, ale od kwietnia jest ich coraz mniej. W zimie Ocean Atlantycki oddaje atmosferze ciepło gromadzone poprzedniego lata, stąd wiele wirujących niżów, podczas gdy nad wychłodzonym lądem wschodniej i północnej Europy powstają mroźne wyże. "Przestawienie się" atmosfery z zimy na lato jest zwykle bardzo burzliwe i odbija się w zmiennej pogodzie oraz zmieniających się często prognozach.

Modele mogą złagodzić wyliczenia

Przeczekajmy to szaleństwo w modelach meteorologicznych - za dwa, trzy dni prawdopodobnie nieco złagodzą wyliczenia. Możliwe jednak, że nie wrócą już do chłodnej wersji pogody na Święta, z mrozem oraz deszczem ze śniegiem. A pogoda będzie typowo kwietniowa, ze zmiennym zachmurzeniem, chwilami silniejszym wiatrem i temperaturą od 5-10 st. C na północy do 10-16 st. C na południu. Miejsce ma bowiem wiosenne przesilenie, które daje się we znaki wszystkim. Bocianom, które przylatują na grubo zaśnieżone łąki i pola. Ludziom, których organizmy przestawiają się na większą dostawę światła i bardzo duże wahania temperatury. A także kwitnącym drzewom, narażonym na zabójcze fale mrozu.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc w całym kraju będzie pogodna. Środa 1.05 zapowiada się słonecznie, termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza. Warunki biometeo okażą się korzystne.

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, z której wynika, że w części kraju zagrzmi. Burze mogą pojawić się w jeden dzień majówki.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl