Mikrobiologiczna mapa ciała. Co czai się na skórze, w jelitach i nie tylko

[object Object]
Higiena w miejscu pracy jest bardzo ważnaShutterstock
wideo 2/10

Mieszkają na naszej skórze i w jelitach, chowają się między zębami. Trzymają nas w dobrym zdrowiu lub wręcz przeciwnie - wywołują liczne choroby. Miliardy mikroorganizmów żyją w ciele człowieka. Co ciekawe, wiele z nich skupia się w konkretnych rejonach ludzkiego ciała

W ciele człowieka żyje około 50 miliardów mikroorganizmów, podczas gdy samo ciało składa się średnio z 30 miliardów komórek. Wiele bakterii jest charakterystycznych dla konkretnych rejonów organizmu. Swoistą "mapę mikrobiologiczną ciała" stworzyła Jessica Boddy, biolog z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Jak podaje Boddy, na dalekiej północy naszego ciała, na samym czubku głowy, żyją grzyby z gatunku Malassezia. Za ich sprawą miewamy łupież. Malassezia żywią się łojem występującym na skórze głowy, a następnie wydalają z siebie substancję znaną jako kwas oleinowy. Kwas z kolei wysusza skórę, przyczyniając się do powstania łupieżu.

Malassezia żyją na głowie, a co żyje w głowie? Większość naukowców zgadza się, że wnętrze zdrowej głowy jest wolne od wirusów. Zabezpieczenie stanowi bariera krew-mózg znajdująca się między naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową. Bariera zabezpiecza układ nerwowy i nie pozwala na wniknięcie do organizmu niepożądanych cząsteczek. Niekiedy jednak zwalczanie bakterii, między innymi takich jak pneumokoki odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowych, może osłabić tę barierę i zakłócić funkcjonowanie mózgu.

Twarz jak pastwisko dla bakterii

Złośliwe bakterie Propionibacterium acnes żyją na twarzy każdego człowieka i uwielbiają wywoływać na niej zamieszanie. Kiedy mieszki włosowe zatkają się brudem, mikroorganizmy wkraczają do akcji, żywiąc się martwym naskórkiem i sebum. W ten sposób tworzą się pryszcze.

Otchłań jamy ustnej

Łakome bakterie Streptococcus mutans wspinają się do szczelin między zębami, wydzielając przy tym kwasy uszkadzające szkliwo. Powodują powstawanie ubytków - chyba, że wcześniej wymiecie się je włosiem szczoteczki do zębów.

Nieświeży oddech? Winę zrzuć na Solobacterium moorei, bakterie czające się na języku i w ślinie. Zamieniają białka w związki siarki, skutkując halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust.

Raj dla mikroorganizmów

Wiele mikroorganizmów występujących w jelitach wywiera zbawienny wpływ na ludzki organizm. Bronią nas między innymi bakterie Bacteroides fragilis. Cząsteczki przyklejające się do drobnoustrojów kontrolują działanie układu odpornościowego.

Bacteroides thetaiotaomicron podróżują przez jelito, podjadając po drodze okruszki pokarmu pochodzenia roślinnego, z którymi nasz organizm mógłby sobie nie poradzić. Umożliwia to również jelitom pobranie większej ilości substancji odżywczych.

Bakterie Bifidobacterium longum utrzymują w dobrym stanie okrężnicę, pomagając w rozkładaniu węglowodanów. Mikroorganizmy bronią jelita przed szkodliwymi szczepami - między innymi Clostridium difficile, powodującymi biegunkę.

Co ciekawe, nawet niechlubne bakterie Escherichia coli czyli popularnie E. coli, sprzyjające zazwyczaj niepożądanym dolegliwościom, mają swoje "dobre strony". Niektóre ich rodzaje pomagają w trawieniu pokarmu i syntetyzują witaminy B i K, które później wchłaniamy.

Kolejnym rajem dla bakterii są genitalia, gdzie utrzymuje się ciepło i wilgoć. Niektóre gatunki bakterii Lactobacillus tworzą kwas mlekowy, który reguluje miejscowe pH i trzyma z daleka wiele patogenów. Bakterie te służą również noworodkom za ich pierwszy mikrobiom. Naukowcy zaznaczają, że bakterie żyjące w męskich genitaliach skrywają więcej tajemnic niż te w damskich.

Skolonizowana skóra

Mikroskopijne organizmy, jakimi są między innymi bakterie Staphylococcus epidermidis, gronkowce lugdunensis oraz wszy, są jak plemiona, które zajmują przeważającą przestrzeń skóry. Na szczęście nie dają możliwości zadomowienia się tutaj między innymi gronkowców złocistych, które powodują różnego rodzaju infekcje i zapalenie płuc.

Posłuchaj rozmowy z ekspertem o szkodliwych dla człowieka bakteriach

Groźne bakterie, które są oporne na antybiotyki
Groźne bakterie, które są oporne na antybiotyki tvn24

Autor: ao/map / Źródło: popsci.com

Pozostałe wiadomości

Ocieplenie, które przyjdzie do Polski w ciągu najbliższych dni, najbardziej odczują mieszkańcy zachodnich regionów. Temperatura wzrośnie tam znacznie powyżej zera, a jeżeli będzie padać, to głównie deszcz. W reszcie kraju nadal należy spodziewać się opadów śniegu.

Pogoda podzieli Polskę. Do części kraju wróci jesień

Pogoda podzieli Polskę. Do części kraju wróci jesień

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega w piątek przed opadami marznącymi w zachodniej i centralnej części kraju. Synoptycy instytutu wydali też prognozę zagrożeń pogodowych na sobotę, niedzielę i poniedziałek. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Alerty IMGW dla połowy kraju. Zachowajcie ostrożność

Alerty IMGW dla połowy kraju. Zachowajcie ostrożność

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy województw małopolskiego, opolskiego i śląskiego otrzymali informacje o możliwym przekroczeniu tam dobowych norm stężenia pyłu zawieszonego PM10. Niektórym z nich wysłano alert RCB.

Alert RCB. Tu oddychanie jest groźne dla zdrowia

Alert RCB. Tu oddychanie jest groźne dla zdrowia

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Na tle Europy jakość powietrza w Polsce wypadła w piątek o poranku najgorzej - wskazują dane serwisu Airly. W wybranych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Z rankingu serwisu IQair wynika też, że rano Kraków znalazł się w pierwszej szóstce miejsc z najgorszym powietrzem na świecie.

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić

Autor:
jdw
Źródło:
airly.org

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Sygnał ostrzegający przed trzęsieniem ziemi zawył w Meksyku w czwartek po południu. Wstrząsy osiągnęły magnitudę 5,8. Były odczuwalne w stolicy kraju. Zaalarmowani mieszkańcy zebrali się na ulicach w centrum miasta. 

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

"Alarm wył długo". Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Autor:
ps,
jdw
Źródło:
Reuters, AP, CNN

Ulewy doprowadziły w czwartek do chaosu na drogach w Portugalii. Doszło do podtopień i wypadków. W jednym z nich, w miejscowości nieopodal Lizbony zginęły dwie osoby.

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Kontakt 24, meteoalarm.org

W Zakopanem w nocy z czwartku na piątek będzie prowadzona akcja wywozu śniegu z terenu dróg publicznych. Władze miasta apelują o przeparkowanie aut z zatok postojowych i chodników.

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu doprowadziły w Budapeszcie do licznych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wstrzymano ruch wybranych linii autobusowych i tramwajowych, część przekierowano na nowe trasy. Szczególnie trudna sytuacja występuje na kolei.

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Autor:
jdw
Źródło:
NASA, Universe Today

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł w Bawarii obfite opady śniegu. W Monachium głębokość pokrywy śnieżnej miejscami wynosiła do 50 cm. Aura wywołała w mieście paraliż komunikacyjny, do teraz występują utrudnienia. Miasto nadal przykrywa gruba warstwa śniegu.

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Copernicus Climate Change Service, CBS News, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.

25 miejscowości znalazło się pod wodą

25 miejscowości znalazło się pod wodą

Autor:
jdw
Źródło:
Times of India, Hindustan Times, BBC, TVN24.pl

Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.  

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Autor:
jdw
Źródło:
BBC, La Stampa, TVN24.pl

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC