Detektor podczerwieni wykorzystany w marsjańskim lądowniku, mieszkanie przyszłości z robotem, najszybszy procesor przemysłowy czy pokaz funkcjonowania rozszerzonej rzeczywistości - to tylko niektóre projekty, którymi chwali się Polska na międzynarodowych targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W tym roku nasz kraj jest strategicznym partnerem tej ekspozycji, odwiedzanej corocznie przez setki tysięcy osób.
Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycje ponad 4,2 tys. wystawców z 70 krajów obejrzało około 312 tys. osób.
Pokażą polski czujnik z Curiosity
Tegoroczna edycja imprezy jest podzielona na cztery sekcje tematyczne: PRO, GOV, LIFE i LAB. Zaprezentuje się w nich około 350 polskich firm. Główne stoisko narodowe, którego gospodarzem jest Ministerstwo Gospodarki, stoi w hali nr 6 PRO.
Można tam obejrzeć detektor podczerwieni, który stanowi element wyposażenia łazika na Marsie, a także najszybszy na świecie procesor przemysłowy. Na stoisku narodowym zobaczymy również, jak funkcjonuje tzw. rozszerzona rzeczywistość (augmented reality), czyli połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym, generowanym w pamięci komputerów.
Domowy robot i sterowaniem telefonem
Sekcja CeBIT LAB z kolei prezentuje innowacje, które mogą ułatwić codzienne życie. Gospodarzem polskiego stoiska jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Główną atrakcję stanowi "mieszkanie przyszłości" - replika prawdziwego domu, w którym znajduje się m.in. robot zdolny do interakcji z człowiekiem, a także elektroniczny asystent dla osób starszych. Pokazany zostanie też system, dzięki któremu za pomocą telefonu można sterować sprzętem domowym.
Również na tym stoisku można poznać działanie systemu ochrony granic Proteus wspomagającego pracę policji i służb specjalnych, a także pierwszego na świecie narzędzia nawigacyjnego, które obok funkcji informacyjnych realizuje zadania typowe dla systemów wspomagania decyzji.
Gry wideo polską specjalnością?
W kategorii CeBIT LIFE Polska chwali się najlepszymi produktami polskiej branży rozrywki elektronicznej, multimediów i gier, na czele z elektroniczną kostką do gry DICE+. Można sprawdzić ich działanie na trzech różnych platformach: PC, konsolach i tabletach. Zwiedzający będą mogli porozmawiać z twórcami gier i uczestniczyć w miniturniejach z nagrodami. Według resortu gospodarki branża gier wideo ma szansę stać się polską specjalnością i rozpoznawalnym towarem eksportowym.
W sekcji PRO nasi wystawcy przedstawiają rozwiązania teleinformatyczne dla firm. Jednym z nich jest dwa razy wydajniejsza od dotychczasowych projektów platforma infrastruktury na żądanie (tzw. IaaS). W jej ramach można uruchomić, przetwarzać lub przechowywać dowolne zasoby - stronę WWW, aplikację biznesową czy projekt startupowy. Zaprezentowane zostaną również mobilne aplikacje wspierające funkcjonowanie łańcucha dostaw.
MAC chwali się e-deklaracjami
Stoisko z kategorii GOV, którym opiekuje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, pokazuje rozwiązania usprawniające pracę sektora publicznego i załatwianie spraw administracyjnych. Jego główne atrakcje to system CEIDG.gov.pl, dzięki któremu można założyć firmę przez internet, oraz projekt e-deklaracje do rozliczania podatków online.
Zwiedzający dowiedzą się również, jak zrealizowano w Polsce w 2012 r. narodowy spis powszechny bez użycia papieru - wyłącznie z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.
Nie tylko wystawa
Poza ogromną główną wystawą CeBIT to także seminaria, konferencje i spotkania oraz giełda kooperacyjna, podczas której możliwe jest nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, znalezienie kontrahentów i inwestorów. Na korzyści z uczestnictwa polskich wystawców w targach liczą władze, tym bardziej, że w tym roku nasz kraj jest partnerem strategicznym wydarzenia.
- W tym roku na targi przyjedzie trzy razy więcej firm niż przed rokiem. Analogicznie powierzchnia wystawiennicza polskich firm będzie trzy razy większa - zaznaczył wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
"W polskim IT dzieje się dużo dobrego"
- Chcemy pokazać potencjał polskiego sektora ICT. Niemcy to nasz największy partner handlowy, a Polska poszukuje zagranicznych firm, które mogłyby działać w naszych specjalnych strefach ekonomicznych. To partnerstwo wydaje się absolutnie naturalne. Skoro Berlin wybrał nas na partnera strategicznego, to znaczy, że w polskim IT dzieje się dużo dobrego - dodał.
Do Hannoweru udali się m.in. minister gospodarki Janusz Piechocińsk oraz premier Donald Tusk, który wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzą targi.
CeBIT potrwa do soboty. W poniedziałek odbędzie się oficjalne otwarcie, zwiedzać targi będzie można od wtorku.
Autor: js/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DPA