Na skutek pomyłki sprzed 150 lat, w XXI wieku przybył nam nowy gatunek dinozaura. To archeopteryks. Wcześniej naukowcy sądzili, że jest on przodkiem ptaków.
Przez 150 lat naukowcy żyli w przekonaniu, że archeopteryks był protoplastą ptaków. Najnowsze odkrycie dowodzi, że zwierz należał do deinonychozaurów, czyli grupy dinozaurów gadziomiednicznych, żyjących w okresie kredy.
Pazur jak szabla
Ta grupa dinozaurów charakteryzowała się stosunkowo dużym mózgiem, krótkimi przednimi kończynami i długim smukłym ogonem. Przedstawiciele gatunku byli niezwykle szybcy i ruchliwi. Atakowali swoje ofiary za pomocą długich i ostrych pazurów.
Podobieństwo widoczne gołym okiem
- Archeopteryks nosi wiele podobieństw do deinonychozaurów. Na przykład ma wysoko wyspecjalizowany pazur na końcach kończyn przednich, którym może atakować swoich naturalnych wrogów. Z drugiej strony obydwa potwory mają duże otwory szczękowe umieszczone przed oczodołami, ale oczywiście są też inne podobieństwa - mówi kierownik zespołu badawczego Xu Xing, chiński paleontolog z Instytutu Paleontologii Kręgowców w Chińskiej Akademii Nauk.
Xu Xing wie co mówi. Jego zespół i przeanalizował 89 gatunków i 384 cech morfologicznych podczas badań nad ich ewolucją i wzajemnymi relacjami. Nowe wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature".
Autor: mm//aq / Źródło: CCTV