Na półkuli północnej zima tego roku jakaś łagodniejsza, cieplejsza. W Polsce już prawie połowa grudnia, a na termometrze we Wrocławiu było po południu 8 st. Powietrze pachnie tak, jakby był marzec.
W Europie mróz pojawia się tylko wysoko w górach oraz w dalekiej Skandynawii, gdzie w Enontekio temperatura spadła dziś rano do -20 st. Nawet na Syberii, zamiast -60 st. zaledwie -45 st. w Wierchojańsku.
Zima zagościła w Ameryce Północnej. Na przeważającym obszarze Kanady właśnie teraz sypie śnieg, a temperatura spada na terytoriach północnych poniżej -40 st. Stacja meteorologiczna na lotnisku w Eureka na terytorium Nunavut podała temperaturę minimalną -42 st. Na półkuli północnej to właśnie rosyjska Syberia i kanadyjski Nunavut są w zimie biegunami zimna, a nie Biegun Północny.
Na półkuli południowej, w okresie zimy, najniższe temperatury odnotowuje się w rejonie bieguna. Ale tam jest teraz lato. W Antarktyce temperatura obecnie wynosi od 6 st. na stacji Esperanza na Półwyspie Antarktycznym, blisko oceanu, do -33 st. na stacji Amundsen Scott niedaleko bieguna, na wysokości 2835 m npm.
Wygląda na to, że w Polsce jest zupełnie przyjemnie. Temperatura dziś rano spadła do zaledwie -3 st. w Kielcach.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo