- Depesza mrozi krew w żyłach nie tylko filozofów, bo musimy zmierzyć się z autorytetem Alberta Einsteina. Ale żaden poważny fizyk nie będzie teraz wyciągał zbyt pochopnych wniosków - mówi o najnowszym odkryciu naukowców z CERN Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik w poranku TVN24.
W piątek naukowcy, prcaujący przy projekcje OPERA we włoskim laboratorium Gran Sasso, poinformowali o wynikach swoich najnowszych badań. Według ich obliczeń, neutrina wystrzelone z ośrodka CERN pokonały trasę 732 km z prędkością większą niż prędkość światła.
Niektórzy teoretycy spekulują, że odkrycie w dużym uproszczeniu oznaczałoby możliwość podróżowania w czasie.
Część środowiska naukowego pozostaje sceptyczna wobec doniesień naukowców z CERN. - Inne grupy badawcze powinny powtórzyć wynik tego eksperymentu, bowiem jeśli mamy złą linijkę, to nawet jeśli wykonamy eksperyment 15 tysięcy razy, zawsze wyjdzie nam zły wynik - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak z CNK.
Miliardowe części sekundy to nie dużo
- Musimy pamiętać, że ten pomiar to bardzo subtelna różnica. Neutrina dotarły do detektora o miliardowe części sekundy za szybko. Różnica nie jest wielka, więc trudno teraz powiedzieć, czy to wymaga poważnej weryfikacji tego, co w tej chwili wiemy na temat fizyki, czy może trzeba tylko troche gdzieś coś poprawić - studzi emocje Boniasz-Łuczak.
Jak zaznacza, raczej nie obalimy szczególnej teorii względności Einsteina. Albo eksperyment wykonany jest nieprawidłowo, albo trzeba będzie wprowadzić kosmetyczne zmiany do tego, co już znamy - zaznacza naukowiec z CNK.
Inne zależności przyczynowo-skutkowe?
Gdyby się okazało, że neutriny są szybsze od światła, należałoby zastanowić się nad związkami przyczynowo-skutkowymi dla tych cząstek. To prędkość światła determinuje co jest skutkiem, a co przyczyną.
- Neutriny to egzotyczne cząstki. To, że poruszają się szybciej niż światło nie oznacza, że wszystko będzie w stanie osiągnąć taką prędkość. Wszystko, co do tej pory znaliśmy, porusza się wolniej niż światło - przypomina Boniasz-Łuczak
- Czyli można powiedzieć, że mamy kłopot, ale tylko z neutrinami. Trzeba by się zastanowić jak w przypadku tych cząstek wygląda zależność między skutkiem a przyczyną - dodaje.
Autor: mm/ms / Źródło: tvn24