Magiczny świat zwierząt. Samogłowy, humbaki i rekiny dziwolągi gośćmi TVN Meteo

Magiczny świat zwierząt

TVN Meteo zaprasza do oglądania filmów dokumentalnych, które przybliżą nam miejsca na Ziemi o jakich nam się nie śniło. Staniemy się gośćmi rekinów, humbaków i orek. Podejrzymy życie mikroorganizmów i bez wysiłku przespacerujemy się upalną Doliną Śmierci.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Wszystkie, oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

Życie w piekle odcinek 1 – przetrwać w soli i kwasie.

Niektóre organizmy zwane ekstremofilami rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi, podobnie jak odległe planety, są pozbawione wszelkich form życia. Okazuje się, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasu siarkowego. Występują w niej sól i toksyczne pierwiastki takie, jak arsen, kadm czy nikiel. Autorzy filmu wraz z naukowcami udadzą się na cztery krańce planety, by zbadać prawdziwe piekła na Ziemi.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle 2 – przetrwać w wysokich temperaturach.

W kalifornijskiej Dolinie Śmierci temperatura gleby może sięgać 93 stopni. Okazuje się jednak, że wiele organizmów doskonale radzi sobie w tak gorącym i bogatym w toksyczne substancje środowisku.

Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w tej części Sahary, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 15mm. W tak gorącym i suchym środowisku zwierzęta muszą przystosować się do trudnych warunków.

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle 3 – przetrwać w niskich temperaturach

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę wrażliwego ekosystemu zagrożonego globalnym ociepleniem. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców. W TVN Meteo pójdziemy śladami życia do najzimniejszych zakątków Ziemi - na Szpicbergen, Grenlandię i Antarktydę.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle 4 – przetrwać w ciemnościach

W związku z życiem w ciemności, niektóre mikroorganizmy mają całkowicie białą skórę, inne są ślepe. Naukowcy chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji. W tym odcinku będziemy mogli uczestniczyć w obserwacjach, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła. Podążymy śladami życia do najciemniejszych zakątków na Ziemi.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Wielkie oceaniczne przygody - sezon pierwszy, odc. 10

Monty Halls udał się do Bimini - łańcucha wysp znajdujących się około osiemdziesięciu kilometrów na wschód od Miami na Florydzie. Jako że, Bimini to wyspy na skraju prądu zatokowego to, co sekundę mija je około sto miliardów litrów wody! W nurcie pływają żarłacze żółte i delfiny. To właśnie tu najłatwiej je spotkać.

Wielkie oceaniczne przygody s1 e10
Wielkie oceaniczne przygody s1 e10

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 1

W tym odcinku Monty Halls kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię udaje się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken, czyli potężny potwór z oceanów, zdolny zaatakować statek, zatopić i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga osiemnaście metrów długości to rzeczywiście legendarny kraken?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e1
Wielkie oceaniczne przygody s2 e1

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 2

U wybrzeży Anglii co roku wypoczywają tłumy turystów. Spędzają czas na beztroskim leniuchowaniu na plaży, buszowaniu po sklepach i objadaniu się w knajpkach, nie zdając sobie sprawy, że nieopodal w wodzie, żyje nieproszony gość... Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się żarłacza białego - rekina ludojada.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e2
Wielkie oceaniczne przygody s2 e2

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 3

Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany wszystkim, jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. Zaliczany jest do największych i najcięższych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet siedemnaście metrów długości ważąc czterdzieści pięć ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e3
Wielkie oceaniczne przygody s2 e3

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 4

Monty Halls przebył pół świata po to, by móc zaprosić nas na spotkanie ze zwierzęciem, które człowiek "opisał" już ponad tysiąc lat temu. Współczesna nauka nie wie o nim zbyt dużo. W tym odcinku poznamy bliżej największą kostnoszkieletowa rybę na świecie - Samogłowa. Osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e4
Wielkie oceaniczne przygody s2 e4

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 5

Tym razem dzięki TVN Meteo przeniesiemy się na wyspę Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, by spotkać orkę, zwaną niegdyś wielorybem mordercą. Orki to dobrze znani mieszkańcy oceanów. Osiemnastowieczni hiszpańscy marynarze nazwali orkę "morderca wielorybów" bo orki zabijały większe wieloryby. Anglicy błędnie przetłumaczyli tą nazwę jako "wieloryb morderca". A jakie są naprawdę?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e5
Wielkie oceaniczne przygody s2 e5

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 6

W tym odcinku Monty Halls postanawił popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. W tym celu udał się na Filipiny. Patrząc na ciało ciało zwierzęcia łatwo zrozumieć dlaczego przylgnęła do niego taka nazwa. Jego ogon jest niemal tak długi jak ciało. To kosogon, rzadko spotykane na naszej planecie stworzenie.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e6
Wielkie oceaniczne przygody s2 e6

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 7

W wschodnich wybrzeży Kanady, gdzie temperatura spa do 1 st. C, można natknąć się na wieloryby oraz zwierzęta zwane kanarkami oceanów - białuchy. Białuchy, podobnie jak białe myszy i ludzie albinosi, mają cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e7
Wielkie oceaniczne przygody s2 e7

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 8

W ostatnim odcinku serii, Monty Halls udaje się na spotkanie z delfinami. Ludzkie społeczności zamieszkaujące od wieków tereny nadbrzeżne tworzą na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy. Delfinom rzeczywiście zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące ich rekiny.

U wybrzeży Brazylii podróżnik będzie nurkował z delfinami długoszczękimi - niezwykłymi akrobatami. Podczas jednego skoku potrafią się obrócić nawet siedem razy.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e8
Wielkie oceaniczne przygody s2 e8

Dolina Śmierci

Nazwa doliny wywołuje dreszcze i powoduje gęsią skórkę. Nie bez powodu. To najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. W 1913 roku tempertura przekroczyła tam 56 st. C. Jak na razie to niepobity rekord ciepła dla Ameryki Północnej. Jest nieprzyjazna dla przyjednych, ale dla swoich mieszkańców bywa bardzo łaskawa.

Dolina śmierci
Dolina śmierci

Baca z Ochodzitej

Film wyprodukowany przez Marka Chodaka dla TVN Meteo. Opowiada o codziennym życiu w bacówce, wypasaniu owiec, produkcji sera i zmaganiach z brakiem wody wysoko w górach.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: mm/usa,ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Niedziela przynosi w Polsce ulewy, związane z niżem genueńskim, który wpływa na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu pojawiają się spore utrudnienia. Woda zalewa ulice, posesje, a także piwnice. Strażacy odnotowują setki interwencji w kilku województwach. Nagrania gwałtownej aury otrzymujemy na Kontakt24.

Ulice i drogi pod wodą. Załamanie pogody w kraju

Ulice i drogi pod wodą. Załamanie pogody w kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 27.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać od Warmii po Podkarpacie

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać od Warmii po Podkarpacie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W przeważającej części kraju obowiązują też alarmy drugiego stopnia. To oznacza, że pogoda za sprawą deszczonośnego niżu genueńskiego może być bardzo groźna.

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 27.07 wystąpią opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. Poza tym prognozowane są burze, podczas których porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk