Magiczny świat zwierząt. Samogłowy, humbaki i rekiny dziwolągi gośćmi TVN Meteo

Magiczny świat zwierząt

TVN Meteo zaprasza do oglądania filmów dokumentalnych, które przybliżą nam miejsca na Ziemi o jakich nam się nie śniło. Staniemy się gośćmi rekinów, humbaków i orek. Podejrzymy życie mikroorganizmów i bez wysiłku przespacerujemy się upalną Doliną Śmierci.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Wszystkie, oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

Życie w piekle odcinek 1 – przetrwać w soli i kwasie.

Niektóre organizmy zwane ekstremofilami rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi, podobnie jak odległe planety, są pozbawione wszelkich form życia. Okazuje się, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasu siarkowego. Występują w niej sól i toksyczne pierwiastki takie, jak arsen, kadm czy nikiel. Autorzy filmu wraz z naukowcami udadzą się na cztery krańce planety, by zbadać prawdziwe piekła na Ziemi.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle 2 – przetrwać w wysokich temperaturach.

W kalifornijskiej Dolinie Śmierci temperatura gleby może sięgać 93 stopni. Okazuje się jednak, że wiele organizmów doskonale radzi sobie w tak gorącym i bogatym w toksyczne substancje środowisku.

Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w tej części Sahary, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 15mm. W tak gorącym i suchym środowisku zwierzęta muszą przystosować się do trudnych warunków.

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle 3 – przetrwać w niskich temperaturach

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę wrażliwego ekosystemu zagrożonego globalnym ociepleniem. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców. W TVN Meteo pójdziemy śladami życia do najzimniejszych zakątków Ziemi - na Szpicbergen, Grenlandię i Antarktydę.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle 4 – przetrwać w ciemnościach

W związku z życiem w ciemności, niektóre mikroorganizmy mają całkowicie białą skórę, inne są ślepe. Naukowcy chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji. W tym odcinku będziemy mogli uczestniczyć w obserwacjach, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła. Podążymy śladami życia do najciemniejszych zakątków na Ziemi.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Wielkie oceaniczne przygody - sezon pierwszy, odc. 10

Monty Halls udał się do Bimini - łańcucha wysp znajdujących się około osiemdziesięciu kilometrów na wschód od Miami na Florydzie. Jako że, Bimini to wyspy na skraju prądu zatokowego to, co sekundę mija je około sto miliardów litrów wody! W nurcie pływają żarłacze żółte i delfiny. To właśnie tu najłatwiej je spotkać.

Wielkie oceaniczne przygody s1 e10
Wielkie oceaniczne przygody s1 e10

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 1

W tym odcinku Monty Halls kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię udaje się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken, czyli potężny potwór z oceanów, zdolny zaatakować statek, zatopić i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga osiemnaście metrów długości to rzeczywiście legendarny kraken?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e1
Wielkie oceaniczne przygody s2 e1

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 2

U wybrzeży Anglii co roku wypoczywają tłumy turystów. Spędzają czas na beztroskim leniuchowaniu na plaży, buszowaniu po sklepach i objadaniu się w knajpkach, nie zdając sobie sprawy, że nieopodal w wodzie, żyje nieproszony gość... Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się żarłacza białego - rekina ludojada.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e2
Wielkie oceaniczne przygody s2 e2

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 3

Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany wszystkim, jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. Zaliczany jest do największych i najcięższych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet siedemnaście metrów długości ważąc czterdzieści pięć ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e3
Wielkie oceaniczne przygody s2 e3

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 4

Monty Halls przebył pół świata po to, by móc zaprosić nas na spotkanie ze zwierzęciem, które człowiek "opisał" już ponad tysiąc lat temu. Współczesna nauka nie wie o nim zbyt dużo. W tym odcinku poznamy bliżej największą kostnoszkieletowa rybę na świecie - Samogłowa. Osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e4
Wielkie oceaniczne przygody s2 e4

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 5

Tym razem dzięki TVN Meteo przeniesiemy się na wyspę Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, by spotkać orkę, zwaną niegdyś wielorybem mordercą. Orki to dobrze znani mieszkańcy oceanów. Osiemnastowieczni hiszpańscy marynarze nazwali orkę "morderca wielorybów" bo orki zabijały większe wieloryby. Anglicy błędnie przetłumaczyli tą nazwę jako "wieloryb morderca". A jakie są naprawdę?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e5
Wielkie oceaniczne przygody s2 e5

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 6

W tym odcinku Monty Halls postanawił popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. W tym celu udał się na Filipiny. Patrząc na ciało ciało zwierzęcia łatwo zrozumieć dlaczego przylgnęła do niego taka nazwa. Jego ogon jest niemal tak długi jak ciało. To kosogon, rzadko spotykane na naszej planecie stworzenie.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e6
Wielkie oceaniczne przygody s2 e6

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 7

W wschodnich wybrzeży Kanady, gdzie temperatura spa do 1 st. C, można natknąć się na wieloryby oraz zwierzęta zwane kanarkami oceanów - białuchy. Białuchy, podobnie jak białe myszy i ludzie albinosi, mają cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e7
Wielkie oceaniczne przygody s2 e7

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 8

W ostatnim odcinku serii, Monty Halls udaje się na spotkanie z delfinami. Ludzkie społeczności zamieszkaujące od wieków tereny nadbrzeżne tworzą na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy. Delfinom rzeczywiście zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące ich rekiny.

U wybrzeży Brazylii podróżnik będzie nurkował z delfinami długoszczękimi - niezwykłymi akrobatami. Podczas jednego skoku potrafią się obrócić nawet siedem razy.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e8
Wielkie oceaniczne przygody s2 e8

Dolina Śmierci

Nazwa doliny wywołuje dreszcze i powoduje gęsią skórkę. Nie bez powodu. To najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. W 1913 roku tempertura przekroczyła tam 56 st. C. Jak na razie to niepobity rekord ciepła dla Ameryki Północnej. Jest nieprzyjazna dla przyjednych, ale dla swoich mieszkańców bywa bardzo łaskawa.

Dolina śmierci
Dolina śmierci

Baca z Ochodzitej

Film wyprodukowany przez Marka Chodaka dla TVN Meteo. Opowiada o codziennym życiu w bacówce, wypasaniu owiec, produkcji sera i zmaganiach z brakiem wody wysoko w górach.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: mm/usa,ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wschodniej Polsce dzień zapowiada się upalnie, a miejscami obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem. Nadchodzące godziny przyniosą również burze z gwałtownymi ulewami.

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Źródło:
IMGW

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych monsunu, jaki nawiedził Nepal. Jak podały lokalne władze, w weekend w półtora dnia potwierdzono 11 zgonów w powodziach i osuwiskach. Pogoda utrudnia także prowadzenie akcji ratunkowych i transport poszkodowanych - w całym kraju zablokowane zostało 36 kluczowych ciągów komunikacyjnych.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Źródło:
Reuters, The Himalayan Times

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na razie nie widać końca gorącej, ale i burzowej pogody. Po upalnym weekendzie poniedziałek przyniesie trochę niższą temperaturę, ale od wtorku znów popłynie do nas zwrotnikowe powietrze. Termometry w kolejnych dniach pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Wrócą też gwałtowne zjawiska.

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl