Magiczny świat zwierząt. Samogłowy, humbaki i rekiny dziwolągi gośćmi TVN Meteo

Magiczny świat zwierząt

TVN Meteo zaprasza do oglądania filmów dokumentalnych, które przybliżą nam miejsca na Ziemi o jakich nam się nie śniło. Staniemy się gośćmi rekinów, humbaków i orek. Podejrzymy życie mikroorganizmów i bez wysiłku przespacerujemy się upalną Doliną Śmierci.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Wszystkie, oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

Życie w piekle odcinek 1 – przetrwać w soli i kwasie.

Niektóre organizmy zwane ekstremofilami rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi, podobnie jak odległe planety, są pozbawione wszelkich form życia. Okazuje się, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasu siarkowego. Występują w niej sól i toksyczne pierwiastki takie, jak arsen, kadm czy nikiel. Autorzy filmu wraz z naukowcami udadzą się na cztery krańce planety, by zbadać prawdziwe piekła na Ziemi.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle 2 – przetrwać w wysokich temperaturach.

W kalifornijskiej Dolinie Śmierci temperatura gleby może sięgać 93 stopni. Okazuje się jednak, że wiele organizmów doskonale radzi sobie w tak gorącym i bogatym w toksyczne substancje środowisku.

Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w tej części Sahary, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 15mm. W tak gorącym i suchym środowisku zwierzęta muszą przystosować się do trudnych warunków.

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle 3 – przetrwać w niskich temperaturach

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę wrażliwego ekosystemu zagrożonego globalnym ociepleniem. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców. W TVN Meteo pójdziemy śladami życia do najzimniejszych zakątków Ziemi - na Szpicbergen, Grenlandię i Antarktydę.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle 4 – przetrwać w ciemnościach

W związku z życiem w ciemności, niektóre mikroorganizmy mają całkowicie białą skórę, inne są ślepe. Naukowcy chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji. W tym odcinku będziemy mogli uczestniczyć w obserwacjach, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła. Podążymy śladami życia do najciemniejszych zakątków na Ziemi.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Wielkie oceaniczne przygody - sezon pierwszy, odc. 10

Monty Halls udał się do Bimini - łańcucha wysp znajdujących się około osiemdziesięciu kilometrów na wschód od Miami na Florydzie. Jako że, Bimini to wyspy na skraju prądu zatokowego to, co sekundę mija je około sto miliardów litrów wody! W nurcie pływają żarłacze żółte i delfiny. To właśnie tu najłatwiej je spotkać.

Wielkie oceaniczne przygody s1 e10
Wielkie oceaniczne przygody s1 e10

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 1

W tym odcinku Monty Halls kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię udaje się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken, czyli potężny potwór z oceanów, zdolny zaatakować statek, zatopić i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga osiemnaście metrów długości to rzeczywiście legendarny kraken?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e1
Wielkie oceaniczne przygody s2 e1

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 2

U wybrzeży Anglii co roku wypoczywają tłumy turystów. Spędzają czas na beztroskim leniuchowaniu na plaży, buszowaniu po sklepach i objadaniu się w knajpkach, nie zdając sobie sprawy, że nieopodal w wodzie, żyje nieproszony gość... Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się żarłacza białego - rekina ludojada.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e2
Wielkie oceaniczne przygody s2 e2

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 3

Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany wszystkim, jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. Zaliczany jest do największych i najcięższych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet siedemnaście metrów długości ważąc czterdzieści pięć ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e3
Wielkie oceaniczne przygody s2 e3

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 4

Monty Halls przebył pół świata po to, by móc zaprosić nas na spotkanie ze zwierzęciem, które człowiek "opisał" już ponad tysiąc lat temu. Współczesna nauka nie wie o nim zbyt dużo. W tym odcinku poznamy bliżej największą kostnoszkieletowa rybę na świecie - Samogłowa. Osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e4
Wielkie oceaniczne przygody s2 e4

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 5

Tym razem dzięki TVN Meteo przeniesiemy się na wyspę Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, by spotkać orkę, zwaną niegdyś wielorybem mordercą. Orki to dobrze znani mieszkańcy oceanów. Osiemnastowieczni hiszpańscy marynarze nazwali orkę "morderca wielorybów" bo orki zabijały większe wieloryby. Anglicy błędnie przetłumaczyli tą nazwę jako "wieloryb morderca". A jakie są naprawdę?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e5
Wielkie oceaniczne przygody s2 e5

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 6

W tym odcinku Monty Halls postanawił popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. W tym celu udał się na Filipiny. Patrząc na ciało ciało zwierzęcia łatwo zrozumieć dlaczego przylgnęła do niego taka nazwa. Jego ogon jest niemal tak długi jak ciało. To kosogon, rzadko spotykane na naszej planecie stworzenie.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e6
Wielkie oceaniczne przygody s2 e6

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 7

W wschodnich wybrzeży Kanady, gdzie temperatura spa do 1 st. C, można natknąć się na wieloryby oraz zwierzęta zwane kanarkami oceanów - białuchy. Białuchy, podobnie jak białe myszy i ludzie albinosi, mają cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e7
Wielkie oceaniczne przygody s2 e7

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 8

W ostatnim odcinku serii, Monty Halls udaje się na spotkanie z delfinami. Ludzkie społeczności zamieszkaujące od wieków tereny nadbrzeżne tworzą na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy. Delfinom rzeczywiście zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące ich rekiny.

U wybrzeży Brazylii podróżnik będzie nurkował z delfinami długoszczękimi - niezwykłymi akrobatami. Podczas jednego skoku potrafią się obrócić nawet siedem razy.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e8
Wielkie oceaniczne przygody s2 e8

Dolina Śmierci

Nazwa doliny wywołuje dreszcze i powoduje gęsią skórkę. Nie bez powodu. To najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. W 1913 roku tempertura przekroczyła tam 56 st. C. Jak na razie to niepobity rekord ciepła dla Ameryki Północnej. Jest nieprzyjazna dla przyjednych, ale dla swoich mieszkańców bywa bardzo łaskawa.

Dolina śmierci
Dolina śmierci

Baca z Ochodzitej

Film wyprodukowany przez Marka Chodaka dla TVN Meteo. Opowiada o codziennym życiu w bacówce, wypasaniu owiec, produkcji sera i zmaganiach z brakiem wody wysoko w górach.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: mm/usa,ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7