Łódź – co zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

[object Object]
Mały binturong w łódzkim zootvn24.pl
wideo 2/12

Łódź jest pełna niezwykłych miejsc. Można tu poczuć klimat „Ziemi obiecanej”, przejść się Aleją Sław albo spotkać postaci ze swojego dzieciństwa. To tylko niektóre atrakcje w Łodzi. Podpowiadamy, jakie miejsca warto zobaczyć w tym mieście.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, wzdłuż której stoją kamienice z XIX i XX wieku.

W podwórku Wojciecha Siudmaka możesz zobaczyć niezwykłe obrazy: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”.

Tylko w Łodzi napotkać stajnię jednorożców w samym centrum miasta.

Rozglądaj się po ścianach budynków. Łódź słynie z niesamowitych murali.

Ulica Piotrkowska

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, ciągnąca się od Placu Wolności do Placu Niepodległości (o długości 4,2 kilometra). Dawniej był to szlak komunikacyjny, z biegiem czasu przeistoczył się w najważniejszą, reprezentacyjną ulicę miasta. Obecnie znaczna część Piotrkowskiej jest deptakiem. Wzdłuż niego stoją kamienice z XIX i XX wieku, a na ich najniższych kondygnacjach znajduje się wiele restauracji i sklepów. Spacerując ulicą Piotrkowską, warto również wejść w podwórka kamienic.

Pomnik Juliana Tuwima w ŁodziShutterstock

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie łódzkim? Podpowiadają Reporterzy 24

Plac Wolności

Centralnym placem Łodzi, od którego odchodzi między innymi Piotrkowska, jest Plac Wolności. Dawniej nosił nazwę Nowy Rynek. Założony został na planie ośmioboku w pierwszej połowie XIX wieku. Ulice, które od niego odchodzą, wskazują kierunki świata, a na środku zobaczyć można pomnik Tadeusza Kościuszki. Przy Placu Wolności stoi między innymi klasycystyczny ratusz. Nad drugim rogu ulicy Piotrkowskiej warty uwagi jest również dawny kościół ewangelicki św. Trójcy.

Ciekawe miejsca w Łodzi: Pasaż Róży

Po wejściu w Piotrkowską i przejściu dosłownie kilkunastu metrów warto skręcić w znajdującą się po prawej stronie bramę (ul. Piotrkowska 3). Kiedy tam będziesz, zobaczysz podwórko z budynkami, których ściany wyłożone zostały tysiącami malutkich kawałków lustra. Za tym niezwykłym projektem stoi artystka Joanna Rajkowska, a sam projekt nawiązuje do choroby jej córki.

Narodziny Dnia – podwórko Wojciecha Siudmaka

Idąc Piotrkowską, dojdziesz do ulicy Więckowskiego. Skręć w prawo i wejdź w bramę pod numerem cztery. Stojąc w studni, pomiędzy budynkami poczujesz się jak w bajkowym świecie. Wszystko za sprawą dwóch obrazów: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”, które artysta Wojciech Siudmak umieścił na powierzchni 350 metrów kwadratowych.

Co zobaczyć w Łodzi? Aleja Sław

W dalszej części Piotrkowskiej, od skrzyżowania z ulicami gen. Romualda Traugutta i 6 Sierpnia, warto spojrzeć pod nogi. Na chodniku umieszczono gwiazdy z nazwiskami aktorów oraz innych twórców kina, m.in. reżyserów i operatorów. Pierwszą gwiazdę wmurowano 28 maja 1998 roku. Została poświęcona Andrzejowi Sewerynowi. Na kolejnych zobaczysz nazwiska między innymi: Tomasza Bagińskiego, Stanisława Barei, Katarzyny Figury, Janusza Gajosa czy Marka Kondrata.

Stajnia jednorożców i jednorożec

W 2015 roku w centrum Łodzi (przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza) powstał nowy przystanek tramwajowy, który natychmiast stał się jedną z atrakcji turystycznych. Jest to też jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. Przystanek nazywany jest Stajnią Jednorożców, co zawdzięcza kolorowemu dachowi. Cztery lata później w pobliżu dworca odsłonięto – pasujący do stajni – pomnik jednorożca.

Księży Młyn

W XIX wieku najbogatszy łódzki przemysłowiec Karol Scheibler wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, który był samowystarczalnym miastem w mieście. Całość była spójna architektonicznie. Obecnie nadal można zobaczyć tam budynki fabryczne z czerwonej cegły, które są tak charakterystyczne dla Łodzi. To idealne miejsce na klimatyczny spacer, a zarazem podróż w czasie. Tam Andrzej Wajda nakręcił niektóre sceny „Ziemi obiecanej”.

Stacja Radegast

To zabytkowy budynek kolejowy, ściśle związany z gettem utworzonym w 1940 roku przez Niemców (Litzmannstadt Getto). Z tej stacji od stycznia 1942 roku wywożono ludność żydowską do obozów zagłady. Obecnie to miejsce pamięci.

Łódź – zwiedzanie: Park Ocalałych

Z gettem związany jest też Park Ocalałych, który powstał w 2004 roku w związku z uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W parku można zobaczyć drzewa dedykowane osobom, które przeżyły wojnę. To tam znajduje się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W parku wzniesiono również Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej i 10-metrowy Kopiec Pamięci, na którego szczycie ustawiono pomnik-ławeczkę Jana Karskiego.

Murale

Łódź jest często kojarzona ze street-artem, a murale są jedną z głównych wizytówek miasta. W całej Łodzi zobaczyć można dziesiątki murali. Na początek warto zajrzeć pod te adresy:

Piotrkowska 152 – jeden z największych w Europie murali, przedstawia charakterystyczne elementy miasta: łódź, Plac Wolności, zabytkowy tramwaj;

Sienkiewicza 18 – portret wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, który urodził się i wychował w Łodzi; pianista uchwycony jest w zabawnej pozie i otoczony kolorowymi kształtami;

Marynarska 54 – kolejny wyjątkowo duży mural przedstawia Tytana z odpaloną bombą w rękach.

SPRAWDŹ: Polskie murale w obiektywach Reporterów 24

Mural w Łodzi (autor: Kontakt24/banaś)Kontakt24/banaś

Łódź bajkowa

W łódzkiej wytwórni filmowej (Se-Ma-For) powstały setki filmów. Na bajkach, które tam wyprodukowano, wychowały się całe pokolenia Polaków. To zainspirowało twórców Szlaku Łodzi Bajkowej. W mieście rozmieszczone są postaci z bajek: - Miś Uszatek, - Miś Colargol, - Piotrek i jego pies (Zaczarowany Ołówek), - Plastuś, - Ferdynand Wspaniały, - Kot Filemon, - Wróbelek Ćwirek, - Trzy Misie, - Pingwin Pik-Pok, - Maurycy i Hawranek.

Trzy Misie z łódzkiego studia Se-Ma-ForShutterstock

Parki miejskie

Jeżeli po zwiedzaniu łódzkich atrakcji nabierzesz ochoty na odpoczynek, miasto zaprasza do około 40 parków. Większość z nich powstała pod koniec XIX wieku i w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku. Najstarszy jest Park Źródliska, który założony został w 1840 roku. Składa się tak naprawdę z dwóch części: Park Źródliska I i Park Źródliska II. Warto zajrzeć również do Parku Mickiewicza, Parku Staromiejskiego (Parku Śledzia) czy Parku Na Zdrowiu.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7