Łódź jest pełna niezwykłych miejsc. Można tu poczuć klimat „Ziemi obiecanej”, przejść się Aleją Sław albo spotkać postaci ze swojego dzieciństwa. To tylko niektóre atrakcje w Łodzi. Podpowiadamy, jakie miejsca warto zobaczyć w tym mieście.
Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, wzdłuż której stoją kamienice z XIX i XX wieku.
W podwórku Wojciecha Siudmaka możesz zobaczyć niezwykłe obrazy: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”.
Tylko w Łodzi napotkać stajnię jednorożców w samym centrum miasta.
Rozglądaj się po ścianach budynków. Łódź słynie z niesamowitych murali.
Ulica Piotrkowska
Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, ciągnąca się od Placu Wolności do Placu Niepodległości (o długości 4,2 kilometra). Dawniej był to szlak komunikacyjny, z biegiem czasu przeistoczył się w najważniejszą, reprezentacyjną ulicę miasta. Obecnie znaczna część Piotrkowskiej jest deptakiem. Wzdłuż niego stoją kamienice z XIX i XX wieku, a na ich najniższych kondygnacjach znajduje się wiele restauracji i sklepów. Spacerując ulicą Piotrkowską, warto również wejść w podwórka kamienic.
Plac Wolności
Centralnym placem Łodzi, od którego odchodzi między innymi Piotrkowska, jest Plac Wolności. Dawniej nosił nazwę Nowy Rynek. Założony został na planie ośmioboku w pierwszej połowie XIX wieku. Ulice, które od niego odchodzą, wskazują kierunki świata, a na środku zobaczyć można pomnik Tadeusza Kościuszki. Przy Placu Wolności stoi między innymi klasycystyczny ratusz. Nad drugim rogu ulicy Piotrkowskiej warty uwagi jest również dawny kościół ewangelicki św. Trójcy.
Ciekawe miejsca w Łodzi: Pasaż Róży
Po wejściu w Piotrkowską i przejściu dosłownie kilkunastu metrów warto skręcić w znajdującą się po prawej stronie bramę (ul. Piotrkowska 3). Kiedy tam będziesz, zobaczysz podwórko z budynkami, których ściany wyłożone zostały tysiącami malutkich kawałków lustra. Za tym niezwykłym projektem stoi artystka Joanna Rajkowska, a sam projekt nawiązuje do choroby jej córki.
Narodziny Dnia – podwórko Wojciecha Siudmaka
Idąc Piotrkowską, dojdziesz do ulicy Więckowskiego. Skręć w prawo i wejdź w bramę pod numerem cztery. Stojąc w studni, pomiędzy budynkami poczujesz się jak w bajkowym świecie. Wszystko za sprawą dwóch obrazów: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”, które artysta Wojciech Siudmak umieścił na powierzchni 350 metrów kwadratowych.
Co zobaczyć w Łodzi? Aleja Sław
W dalszej części Piotrkowskiej, od skrzyżowania z ulicami gen. Romualda Traugutta i 6 Sierpnia, warto spojrzeć pod nogi. Na chodniku umieszczono gwiazdy z nazwiskami aktorów oraz innych twórców kina, m.in. reżyserów i operatorów. Pierwszą gwiazdę wmurowano 28 maja 1998 roku. Została poświęcona Andrzejowi Sewerynowi. Na kolejnych zobaczysz nazwiska między innymi: Tomasza Bagińskiego, Stanisława Barei, Katarzyny Figury, Janusza Gajosa czy Marka Kondrata.
Stajnia jednorożców i jednorożec
W 2015 roku w centrum Łodzi (przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza) powstał nowy przystanek tramwajowy, który natychmiast stał się jedną z atrakcji turystycznych. Jest to też jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. Przystanek nazywany jest Stajnią Jednorożców, co zawdzięcza kolorowemu dachowi. Cztery lata później w pobliżu dworca odsłonięto – pasujący do stajni – pomnik jednorożca.
Księży Młyn
W XIX wieku najbogatszy łódzki przemysłowiec Karol Scheibler wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, który był samowystarczalnym miastem w mieście. Całość była spójna architektonicznie. Obecnie nadal można zobaczyć tam budynki fabryczne z czerwonej cegły, które są tak charakterystyczne dla Łodzi. To idealne miejsce na klimatyczny spacer, a zarazem podróż w czasie. Tam Andrzej Wajda nakręcił niektóre sceny „Ziemi obiecanej”.
Stacja Radegast
To zabytkowy budynek kolejowy, ściśle związany z gettem utworzonym w 1940 roku przez Niemców (Litzmannstadt Getto). Z tej stacji od stycznia 1942 roku wywożono ludność żydowską do obozów zagłady. Obecnie to miejsce pamięci.
Łódź – zwiedzanie: Park Ocalałych
Z gettem związany jest też Park Ocalałych, który powstał w 2004 roku w związku z uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W parku można zobaczyć drzewa dedykowane osobom, które przeżyły wojnę. To tam znajduje się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W parku wzniesiono również Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej i 10-metrowy Kopiec Pamięci, na którego szczycie ustawiono pomnik-ławeczkę Jana Karskiego.
Murale
Łódź jest często kojarzona ze street-artem, a murale są jedną z głównych wizytówek miasta. W całej Łodzi zobaczyć można dziesiątki murali. Na początek warto zajrzeć pod te adresy:
Piotrkowska 152 – jeden z największych w Europie murali, przedstawia charakterystyczne elementy miasta: łódź, Plac Wolności, zabytkowy tramwaj;
Sienkiewicza 18 – portret wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, który urodził się i wychował w Łodzi; pianista uchwycony jest w zabawnej pozie i otoczony kolorowymi kształtami;
Marynarska 54 – kolejny wyjątkowo duży mural przedstawia Tytana z odpaloną bombą w rękach.
Łódź bajkowa
W łódzkiej wytwórni filmowej (Se-Ma-For) powstały setki filmów. Na bajkach, które tam wyprodukowano, wychowały się całe pokolenia Polaków. To zainspirowało twórców Szlaku Łodzi Bajkowej. W mieście rozmieszczone są postaci z bajek: - Miś Uszatek, - Miś Colargol, - Piotrek i jego pies (Zaczarowany Ołówek), - Plastuś, - Ferdynand Wspaniały, - Kot Filemon, - Wróbelek Ćwirek, - Trzy Misie, - Pingwin Pik-Pok, - Maurycy i Hawranek.
Parki miejskie
Jeżeli po zwiedzaniu łódzkich atrakcji nabierzesz ochoty na odpoczynek, miasto zaprasza do około 40 parków. Większość z nich powstała pod koniec XIX wieku i w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku. Najstarszy jest Park Źródliska, który założony został w 1840 roku. Składa się tak naprawdę z dwóch części: Park Źródliska I i Park Źródliska II. Warto zajrzeć również do Parku Mickiewicza, Parku Staromiejskiego (Parku Śledzia) czy Parku Na Zdrowiu.
Autor: aw
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock