Łódź – co zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

[object Object]
Mały binturong w łódzkim zootvn24.pl
wideo 2/12

Łódź jest pełna niezwykłych miejsc. Można tu poczuć klimat „Ziemi obiecanej”, przejść się Aleją Sław albo spotkać postaci ze swojego dzieciństwa. To tylko niektóre atrakcje w Łodzi. Podpowiadamy, jakie miejsca warto zobaczyć w tym mieście.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, wzdłuż której stoją kamienice z XIX i XX wieku.

W podwórku Wojciecha Siudmaka możesz zobaczyć niezwykłe obrazy: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”.

Tylko w Łodzi napotkać stajnię jednorożców w samym centrum miasta.

Rozglądaj się po ścianach budynków. Łódź słynie z niesamowitych murali.

Ulica Piotrkowska

Jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Łodzi jest ulica Piotrkowska, ciągnąca się od Placu Wolności do Placu Niepodległości (o długości 4,2 kilometra). Dawniej był to szlak komunikacyjny, z biegiem czasu przeistoczył się w najważniejszą, reprezentacyjną ulicę miasta. Obecnie znaczna część Piotrkowskiej jest deptakiem. Wzdłuż niego stoją kamienice z XIX i XX wieku, a na ich najniższych kondygnacjach znajduje się wiele restauracji i sklepów. Spacerując ulicą Piotrkowską, warto również wejść w podwórka kamienic.

Pomnik Juliana Tuwima w ŁodziShutterstock

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie łódzkim? Podpowiadają Reporterzy 24

Plac Wolności

Centralnym placem Łodzi, od którego odchodzi między innymi Piotrkowska, jest Plac Wolności. Dawniej nosił nazwę Nowy Rynek. Założony został na planie ośmioboku w pierwszej połowie XIX wieku. Ulice, które od niego odchodzą, wskazują kierunki świata, a na środku zobaczyć można pomnik Tadeusza Kościuszki. Przy Placu Wolności stoi między innymi klasycystyczny ratusz. Nad drugim rogu ulicy Piotrkowskiej warty uwagi jest również dawny kościół ewangelicki św. Trójcy.

Ciekawe miejsca w Łodzi: Pasaż Róży

Po wejściu w Piotrkowską i przejściu dosłownie kilkunastu metrów warto skręcić w znajdującą się po prawej stronie bramę (ul. Piotrkowska 3). Kiedy tam będziesz, zobaczysz podwórko z budynkami, których ściany wyłożone zostały tysiącami malutkich kawałków lustra. Za tym niezwykłym projektem stoi artystka Joanna Rajkowska, a sam projekt nawiązuje do choroby jej córki.

Narodziny Dnia – podwórko Wojciecha Siudmaka

Idąc Piotrkowską, dojdziesz do ulicy Więckowskiego. Skręć w prawo i wejdź w bramę pod numerem cztery. Stojąc w studni, pomiędzy budynkami poczujesz się jak w bajkowym świecie. Wszystko za sprawą dwóch obrazów: „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”, które artysta Wojciech Siudmak umieścił na powierzchni 350 metrów kwadratowych.

Co zobaczyć w Łodzi? Aleja Sław

W dalszej części Piotrkowskiej, od skrzyżowania z ulicami gen. Romualda Traugutta i 6 Sierpnia, warto spojrzeć pod nogi. Na chodniku umieszczono gwiazdy z nazwiskami aktorów oraz innych twórców kina, m.in. reżyserów i operatorów. Pierwszą gwiazdę wmurowano 28 maja 1998 roku. Została poświęcona Andrzejowi Sewerynowi. Na kolejnych zobaczysz nazwiska między innymi: Tomasza Bagińskiego, Stanisława Barei, Katarzyny Figury, Janusza Gajosa czy Marka Kondrata.

Stajnia jednorożców i jednorożec

W 2015 roku w centrum Łodzi (przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza) powstał nowy przystanek tramwajowy, który natychmiast stał się jedną z atrakcji turystycznych. Jest to też jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. Przystanek nazywany jest Stajnią Jednorożców, co zawdzięcza kolorowemu dachowi. Cztery lata później w pobliżu dworca odsłonięto – pasujący do stajni – pomnik jednorożca.

Księży Młyn

W XIX wieku najbogatszy łódzki przemysłowiec Karol Scheibler wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, który był samowystarczalnym miastem w mieście. Całość była spójna architektonicznie. Obecnie nadal można zobaczyć tam budynki fabryczne z czerwonej cegły, które są tak charakterystyczne dla Łodzi. To idealne miejsce na klimatyczny spacer, a zarazem podróż w czasie. Tam Andrzej Wajda nakręcił niektóre sceny „Ziemi obiecanej”.

Stacja Radegast

To zabytkowy budynek kolejowy, ściśle związany z gettem utworzonym w 1940 roku przez Niemców (Litzmannstadt Getto). Z tej stacji od stycznia 1942 roku wywożono ludność żydowską do obozów zagłady. Obecnie to miejsce pamięci.

Łódź – zwiedzanie: Park Ocalałych

Z gettem związany jest też Park Ocalałych, który powstał w 2004 roku w związku z uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W parku można zobaczyć drzewa dedykowane osobom, które przeżyły wojnę. To tam znajduje się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W parku wzniesiono również Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej i 10-metrowy Kopiec Pamięci, na którego szczycie ustawiono pomnik-ławeczkę Jana Karskiego.

Murale

Łódź jest często kojarzona ze street-artem, a murale są jedną z głównych wizytówek miasta. W całej Łodzi zobaczyć można dziesiątki murali. Na początek warto zajrzeć pod te adresy:

Piotrkowska 152 – jeden z największych w Europie murali, przedstawia charakterystyczne elementy miasta: łódź, Plac Wolności, zabytkowy tramwaj;

Sienkiewicza 18 – portret wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, który urodził się i wychował w Łodzi; pianista uchwycony jest w zabawnej pozie i otoczony kolorowymi kształtami;

Marynarska 54 – kolejny wyjątkowo duży mural przedstawia Tytana z odpaloną bombą w rękach.

SPRAWDŹ: Polskie murale w obiektywach Reporterów 24

Mural w Łodzi (autor: Kontakt24/banaś)Kontakt24/banaś

Łódź bajkowa

W łódzkiej wytwórni filmowej (Se-Ma-For) powstały setki filmów. Na bajkach, które tam wyprodukowano, wychowały się całe pokolenia Polaków. To zainspirowało twórców Szlaku Łodzi Bajkowej. W mieście rozmieszczone są postaci z bajek: - Miś Uszatek, - Miś Colargol, - Piotrek i jego pies (Zaczarowany Ołówek), - Plastuś, - Ferdynand Wspaniały, - Kot Filemon, - Wróbelek Ćwirek, - Trzy Misie, - Pingwin Pik-Pok, - Maurycy i Hawranek.

Trzy Misie z łódzkiego studia Se-Ma-ForShutterstock

Parki miejskie

Jeżeli po zwiedzaniu łódzkich atrakcji nabierzesz ochoty na odpoczynek, miasto zaprasza do około 40 parków. Większość z nich powstała pod koniec XIX wieku i w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku. Najstarszy jest Park Źródliska, który założony został w 1840 roku. Składa się tak naprawdę z dwóch części: Park Źródliska I i Park Źródliska II. Warto zajrzeć również do Parku Mickiewicza, Parku Staromiejskiego (Parku Śledzia) czy Parku Na Zdrowiu.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy należy spodziewać się przymrozków oraz oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Żółte alarmy obowiązują niemal w całej Polsce.

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się lokalnie z dość dużym mrozem. Środa 9.04 przyniesie słabe opady deszczu w części kraju. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24