Po raz drugi w ciągu dwóch lat ocielił się grenlandzki lodowiec Petermann. Oderwana od niego góra lodowa jest dwukrotnie większa od Manhattanu. Przesuwa się wzdłuż fiordu na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego trasę śledzi satelita Aqua NASA.
Satelita przelatuje nad biegunem północnym kilka razy dziennie. Zdjęcie widoczne powyżej i obydwa filmy pochodzą z 16 i 17 lipca. Widać na nich, jak od lodowca Petermann odrywa się kawałek lodu i powstaje nowa góra lodowa.
Skończy żywot w Atlantyku
Powierzchnia bryły lodu jest dwukrotnie większa od Manhattanu i sunie w kierunku oceanu, gdzie skończy swój żywot niesiona na południe przez prądy morskie.
Dwa cielenia w ciągu dwóch lat
Eksperci są zaniepokojeni tym zjawiskiem. Ostatni raz lodowiec Petermann ocielił się w 2010 r. Wówczas blok lodowy o wielkości ponad 240 km kw. oderwał się od lodowca i podryfował w kierunku Kanady.
Cielą się, bo jest ciepło
Cielenie się, czyli odrywanie połaci lodu od lodowców jest procesem naturalnym w sezonie letnim, jednak rzadko zdarza się na taką skalę i w tak krótkim odstępie czasu. Naukowcy podejrzewają, że częste cielenie się może być wynikiem ocieplenia kliamtu.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters TV