Stworzono nowe mapy Księżyca. Przedstawiają one powierzchnię Srebrnego Globu z niewiarygodną dokładnością. Dzięki nim jesteśmy w stanie dobrze poznać rzeźbę terenu naszego naturalnego satelity bez wychodzenia z domu.
Nowe mapy stworzyli badacze z United States Geological Survey. Naukowcy tej rządowej agencji wykonali mapy topograficzne, które w kolorze ukazują lokalizację wulkanów i kraterów. Im bardziej niebieski teren, tym położony jest niżej. Odcienie szarości pokazują wzniesienia. Specjaliści zaznaczyli także, gdzie znajduje się najwyższy oraz najniższy punkt na Srebrnym Globie.
Lepsza jakość
Nowe mapy zastąpią te, które funkcjonują od 1978 roku. Są one znacznie lepszej jakości, dzięki czemu da się z nich wyczytać dużo więcej szczegółów. Specjaliści z USGS podają, że przedstawiają one ukształtowanie powierzchni całego Księżyca, nie tylko jego strony zwróconej ku Ziemi.
"Mapy te stworzyliśmy, żeby w całości poznać rzeźbę terenu Księżyca" - piszą w oświadczeniu naukowcy z USGS.
Amatorzy astronomii mogą wykorzystać mapy do swoich celów. Obserwując Księżyc, warto posiłkować się najnowszym dziełem amerykańskich geologów.
Zdjęcia z satelity
Mapy wykonano na podstawie zdjęć, które wykonują przyrządy znajdujące się na amerykańskiej sondzie kosmicznej LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Jest ona sztucznym satelitą Księżyca. Podstawowym jej zadaniem jest przeprowadzenie obserwacji na potrzeby programu lotów załogowych na Księżyc.
Autor: AD/map / Źródło: usgs.gov, space.com
Źródło zdjęcia głównego: USGS/NASA/ASU