Takie zjawiska trzeba oglądać z perspektywy kosmosu. Cielenie lodowca Pettermana imponuje rozmiarami: oderwana powierzchnia lodu jest dwukrotnie większa od Manhattanu.
Zdjęcia wykonał 16 -17 lipca 2012 spektoradiometr MODIS umieszczony na satelicie Aqua. Na fotografiach widać, jak od lodowca Petermann odrywa się kawałek lodu i powstaje nowa góra lodowa.
Skończy żywot w Atlantyku
Powierzchnia bryły lodu jest dwukrotnie większa od Manhattanu i sunie w kierunku oceanu, gdzie skończy swój żywot, zniesiona na południe przez prądy morskie.
Powtórka z historii
Ten sam lodowiec dzielił się dwa lata temu. Wtedy góra lodowa była dwukrotnie większa. W sumie lodu oddzieliło się na tyle dużo, że wzbudziło to niepokój naukowców. - To dramatyczne i niepokojące - mówił prof. Andreas Muenchow z amerykańskiego University of Delaware, który jako jeden z pierwszych zauważył zmiany. - Dysponujemy danymi ze 150 lat i te zmiany są dla nas niespotykane - podkreślił. - Jest to jeden z dowodów na to, że Grenlandia zmienia się raptownie - dodał.
Cielą się, bo jest ciepło
Cielenie się, czyli odrywanie połaci lodu od lodowców jest procesem naturalnym w sezonie letnim, jednak rzadko zdarza się na taką skalę i w tak krótkim odstępie czasu. Naukowcy podejrzewają, że częste cielenie się może być wynikiem ocieplenia kliamtu.
Autor: adsz/mj / Źródło: NASA,PAP