Koronawirus a spacery. Czy wychodzić do parku i jeździć rowerem

[object Object]
Wyjście do parku, gdzie nie ma ludzi, jest bezpiecznetvn24
wideo 2/21

W związku z coraz większą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wielu Polaków stara się pozostawać w domu. Dla niektórych ciągłe siedzenie w czterech ścianach jest niekomfortowe. Co z samotnymi spacerami? Jak mówił na antenie TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar, wyjście do parku, gdzie nie ma ludzi, jest bezpieczne. A jak jest z jazdą rowerem?

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Służby zalecają, aby do minimum ograniczać wychodzenie na zewnątrz i unikać dużych skupisk ludzi. Czy mamy się jednak czego obawiać, wychodząc na samotne spacery do lasu czy do parku?

- Źródłem zakażenia jest przede wszystkim chory, a bardzo rzadko osoba, która nie ma jeszcze objawów, ale jest już zakażona, czyli człowiek. Park nie jest źródłem zakażenia koronawirusem. Jeżeli nikogo w nim nie ma, to ryzyko jest żadne. Na takiej samej zasadzie można by bać się siedzieć w domu, ponieważ powietrze może wlatywać przez okno w czasie wietrzenia. Sprowadzamy sprawę do absurdu, a tak nie można - powiedział w niedzielę w programie "Koronawirus. Raport" na antenie TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar, specjalista do spraw chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak mówił Kuchar, źródłem zakażenia mogą być też przedmioty skażone wydzielinami osoby zakażonej. - Czy park się w tej kategorii mieści?

- Nie, a więc wyjście do parku, gdzie nie ma ludzi, jest bezpieczne - argumentował Kuchar.

Jak zapobiegać zakażeniu (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

A co w przypadku jazdy rowerem?

- Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jedziemy rowerem, ktoś akurat kaszle i trafia akurat w nas podczas mijania. Jak to jest prawdopodobne, kiedy nie ma ruchu wiatru? Przyjmujemy, że kontakt z osobą chorą to odległość poniżej metra przez 15 minut. Jeżeli jest on w większej odległości i trwa krócej, to do zakażenia dochodzić nie powinno - tłumaczył Kuchar.

Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

"Koronawirus jest kilka razy mniej zaraźliwy niż odra"

Ekspert dodał, że jedna osoba z koronawirusem zakaża od dwóch do trzech osób. Dla porównania dodał, że osoba chora na odrę zaraża kilkanaście osób. Podobnie jest w przypadku krztuśca, a ospą wietrzną jedna osoba zaraża 10-12 osób.

- To znaczy, że choroba jest stosunkowo mało zaraźliwa. Jest groźna, bo znaczny odsetek chorych wymaga szpitala i kilka procent ludzi może umrzeć, ale nie jest bardzo zaraźliwa. Koronawirus jest kilka razy mniej zaraźliwy niż odra. Traktujmy koronawirusa jako bardzo ciężką, bardzo groźną grypę, ale grypę, a nie chorobę, która przenika przez ściany, pozostaje w parku i zarazić się nią można przez pieniądze. Czegoś takiego nie ma - dodał Kuchar.

Ograniczenia w Tychach

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, władze Tychów, gdzie w poniedziałek potwierdzono pierwszy w tym mieście przypadek koronawirusa, zdecydowały o zamknięciu m.in. placów zabaw i siłowni plenerowych. Mimo zagrożenia w miniony weekend wielu mieszkańców nadal z nich korzystało.

- Ubiegły weekend pokazał nam niestety, że nie wszyscy uwzględnili apel i place zabaw były pełne dzieci, a siłownie plenerowe - osób, z grupy największego ryzyka, czyli seniorów. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich od dziś zamykamy 32 place zabaw, 18 siłowni plenerowych i osiem obiektów sportowo-rekreacyjnych - poinformował w poniedziałek prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Pomimo braku fizycznej możliwości zamknięcia wszystkich tych obiektów, w poniedziałek od rana pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych (TZUK) rozwieszają informacje, że obiekt jest nieczynny.

- Proszę o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji i dostosowanie się do obowiązujących zasad - zaapelował prezydent. Już w ubiegłym tygodniu w Tychach - podobnie jak w innych miastach - zamknięto m.in. placówki kulturalne, sportowe, biblioteki itp. Jak dotąd nie było jednak formalnego zakazu korzystania z ogólnodostępnej infrastruktury plenerowej, m.in. placów zabaw.

Ostrzeżenia na budynkach

"Obiekty administrowane przez Tyski Zakład Usług Komunalnych zostaną dziś oznakowane informacją o zamknięciu. Ostrzeżenia będą wywieszane we wszystkich administrowanych miejscach, służących do wspólnej zabawy i aktywności fizycznej, nawet w sytuacji braku możliwości fizycznego zamknięcia - brak ogrodzenia. Wszystkie oznakowane przestrzenie będą dodatkowo monitorowane przez Straż Miejską, przypominającą o istniejącym zagrożeniu" - podał Zakład.

Podobne decyzje mogą podjąć inni zarządcy infrastruktury, m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wśród zamkniętych już wcześniej obiektów jest m.in. Wodny Park Tychy.

Autor: dd, map / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Słaba widoczność w części kraju. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in