Korniki - gdzie żyją, jak wyglądają?

[object Object]
Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiejtvn24
wideo 2/3

Kornik drukarz atakuje najczęściej świerk pospolity. Bardzo szybko rozmnaża i rozprzestrzenia na kolejne drzewa, dlatego walka z nim wymaga szybkości. Jeżeli podejrzewasz, że masz w domu korniki, to najpewniej jesteś w błędzie. Zobacz, jakie szkodniki drewna najczęściej spotkasz w domu.

Korniki potrafią latać i dlatego tak szybko mogą zniszczyć wiele drzew.

Jeżeli usłyszysz w domu charakterystyczne skrobanie w drewnie, możesz podejrzewać, że grasują w nim szkodniki drewna.

Największym wrogiem korników są dzięcioły.

Kornik drukarz - co to za owad?

Kornik drukarz to owad z rzędu chrząszczy i podrodziny kornikowatych. Jego polska nazwa związana jest z przebiegiem chodników larwalnych pod korą świerka. Ich układ jest bardzo regularny i przypomina drukowane wiersze.

Jak wygląda kornik?

Kornik drukarz ma ciemnobrązowy, brunatny kolor. Osiąga długość do czterech lub pięciu milimetrów. Ma błoniaste skrzydła ukryte pod chitynowymi pokrywami. Jego ciało jest walcowate i krępe, lśni i pokryte jest rdzawym owłosieniem. Ile żyje kornik? Około dwóch, trzech lat. Czy kornik gryzie ludzi? Nie, kornikowi w zupełności wystarcza drzewo.

Kornik drukarzShutterstock

Gdzie żyje kornik drukarz

Kornika drukarza znaleźć można na terenie całej Europy. Ale nie tylko. Jego obecność stwierdzono również między innymi na Syberii, w Chinach i Japonii. Obszar, na którym występuje kornik drukarz pokrywa się z zasięgiem występowania jego głównej rośliny żywicielskiej - świerku pospolitego (Picea abies (L.)). W Polsce kornik drukarz jest pospolity na terenie całego kraju. Jest tam, gdzie świerk pospolity. W górach lubi miejsca nasłonecznione i wystawy od południowej do zachodniej.

Co atakuje kornik drukarz?

Kornik drukarz w Europie upodobał sobie szczególnie świerk pospolity, ale niekiedy można go znaleźć również na sośnie zwyczajnej i modrzewiu europejskim, rzadziej na jodle pospolitej i limbie. W Azji natomiast rozwija się między innymi w świerku syberyjskim, świerku ajańskim i jodle pospolitej. Ten gatunek chrząszcza atakuje głównie drzewostany, które między innymi:

- mają powyżej 50 lat,

- są osłabione przez hubę korzeni, opieńki (grzyb), szkodniki liściożerne, suszę,

- są uszkodzone przez silny wiatr, okiść, pożar.

Może jednak atakować również drzewa całkiem zdrowe. Znaleźć go można też na świeżo połamanych lub wywróconych drzewach.

Na jednym zaatakowanym przez kornika świerku przeciętnie znajduje się od trzech do pięciu tysięcy samic. Każda z nich składa około 30-50 jajek. Musi po tym odzyskać siły, więc żeruje na drzewie i leci na kolejne świerki, gdzie znowu złoży jajka. Ta czynność może być powtórzona jeszcze raz. Z jajek po około dwóch tygodniach wylęgają się larwy, które również będą żerowały na drzewie, co doprowadzi do uschnięcia drzewa.

Infografika PAPPAP

Leśnicy podkreślają, że dobrą metodą walki z kornikiem drukarzem jest wczesne namierzenie zaatakowanego drzewa, ścięcie go i wywiezienie poza świerczyny. Dzięki temu jest szansa, że pobliskie drzewa nie zostaną zaatakowane. Skąd leśnicy wiedzą, że w drzewie są korniki? Kiedy samica składa jaja wyrzuca trocinki, po których można zauważyć, że drzewo zostało zaatakowane.

Czy korniki latają?

Kornik drukarz w postaci doskonałej potrafi latać. Co więcej - może pokonać odległość nawet kilkunastu kilometrów.

Kornik ostrozębny

Kornik ostrozębny to niewielki chrząszcz o długości od dwóch do trzech milimetrów. Atakuje drzewa, które są osłabione przez szkodliwe czynniki. Kornik ostrozębny zasiedla drzewostany sosnowe, które mają powyżej 80 lat. Żeruje pod korą w części wierzchołkowej sosny i w jej koronie. Ten gatunek rozmnaża się bardzo szybko. Obecność kornika ostrozębnego można stwierdzić po zmieniającej się barwie igieł drzewa. Gałęzie zaczynają więdnąć, igły sosny zmieniają kolor na jasnozielony i matowieją, następnie żółkną, stają się rude i opadają.

Kornik ostrozębnyLasy Państwowe

Co zjada korniki?

Korniki mają jednak też w przyrodzie wielu naturalnych wrogów. Są nimi ptaki. Korniki to jeden ze składników ich diety. Największymi smakoszami są w tej kwestii dzięciołowate - przede wszystkim dzięcioł trójpalczasty. Kornik drukarz może stanowić nawet 89 proc. jego diety. Również inne ptaki lubią urozmaicić swoją dietę kornikami - świergotek drzewny, pliszka siwa, kos, sikor, kowalik, pełzacz leśny i zięba.

Korniki w domu

Jeżeli zobaczysz w domu otwory w drewnianych meblach lub różnych drewnianych elementach, zapewne nabierzesz podejrzeń, że zamieszkały tam korniki. Czy korniki słychać? Możesz usłyszeć w domu charakterystyczny dźwięk skrobania w drewnie. Trzeba jednak pamiętać, że korniki żerują na pograniczu drewna i kory, nie penetrują w głąb pnia. Te owady, które pojawiają się w domach, to również chrząszcze, jednak jest to zupełnie inna rodzina. Pamiętaj - są one szkodnikami drewna i mogą narobić szkód. Wiele osób nazywa te atakujące drzwi, stare meble i drewniane elementy owady „kornikami”. Szkodniki drewna w domach to:

- Spuszczel pospolity,

- Kołatek domowy,

- Wyschlik grzebykorożny,

- Tykotek pstry,

- Krokwiowiec piłkorożny.

Jak pozbyć się „korników”?

Szkodniki drewna mogą mocno dać się we znaki. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nimi poradzić, np. preparaty na korniki. Jedną z metod jest chemiczne zabezpieczenie drewna za pomocą środka trującego o długim działaniu owadobójczym. Możesz również zastosować impregnat na drewno. Pamiętaj jednak, żeby przed nałożeniem impregnatu upewnić się, czy w danym meblu nie ma żadnych nieproszonych gości. Jeżeli problem jest poważny, należy zwrócić się po pomoc do specjalistycznej firmy, która może przeprowadzić fumigację (gazowanie) drewna. Firmy te mają też w swoim arsenale różne preparaty, które będą skuteczne w walce z konkretnym gatunkiem szkodnika drewna.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wschodniej Polsce dzień zapowiada się upalnie, a miejscami obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem. Nadchodzące godziny przyniosą również burze z gwałtownymi ulewami.

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Źródło:
IMGW

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych monsunu, jaki nawiedził Nepal. Jak podały lokalne władze, w weekend w półtora dnia potwierdzono 11 zgonów w powodziach i osuwiskach. Pogoda utrudnia także prowadzenie akcji ratunkowych i transport poszkodowanych - w całym kraju zablokowane zostało 36 kluczowych ciągów komunikacyjnych.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. W półtora dnia zginęło 11 osób

Źródło:
Reuters, The Himalayan Times

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na razie nie widać końca gorącej, ale i burzowej pogody. Po upalnym weekendzie poniedziałek przyniesie trochę niższą temperaturę, ale od wtorku znów popłynie do nas zwrotnikowe powietrze. Termometry w kolejnych dniach pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Wrócą też gwałtowne zjawiska.

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Krótka przerwa od upału, po niej nawet 34 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl