Korniki - gdzie żyją, jak wyglądają?

[object Object]
Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiejtvn24
wideo 2/3

Kornik drukarz atakuje najczęściej świerk pospolity. Bardzo szybko rozmnaża i rozprzestrzenia na kolejne drzewa, dlatego walka z nim wymaga szybkości. Jeżeli podejrzewasz, że masz w domu korniki, to najpewniej jesteś w błędzie. Zobacz, jakie szkodniki drewna najczęściej spotkasz w domu.

Korniki potrafią latać i dlatego tak szybko mogą zniszczyć wiele drzew.

Jeżeli usłyszysz w domu charakterystyczne skrobanie w drewnie, możesz podejrzewać, że grasują w nim szkodniki drewna.

Największym wrogiem korników są dzięcioły.

Kornik drukarz - co to za owad?

Kornik drukarz to owad z rzędu chrząszczy i podrodziny kornikowatych. Jego polska nazwa związana jest z przebiegiem chodników larwalnych pod korą świerka. Ich układ jest bardzo regularny i przypomina drukowane wiersze.

Jak wygląda kornik?

Kornik drukarz ma ciemnobrązowy, brunatny kolor. Osiąga długość do czterech lub pięciu milimetrów. Ma błoniaste skrzydła ukryte pod chitynowymi pokrywami. Jego ciało jest walcowate i krępe, lśni i pokryte jest rdzawym owłosieniem. Ile żyje kornik? Około dwóch, trzech lat. Czy kornik gryzie ludzi? Nie, kornikowi w zupełności wystarcza drzewo.

Kornik drukarzShutterstock

Gdzie żyje kornik drukarz

Kornika drukarza znaleźć można na terenie całej Europy. Ale nie tylko. Jego obecność stwierdzono również między innymi na Syberii, w Chinach i Japonii. Obszar, na którym występuje kornik drukarz pokrywa się z zasięgiem występowania jego głównej rośliny żywicielskiej - świerku pospolitego (Picea abies (L.)). W Polsce kornik drukarz jest pospolity na terenie całego kraju. Jest tam, gdzie świerk pospolity. W górach lubi miejsca nasłonecznione i wystawy od południowej do zachodniej.

Co atakuje kornik drukarz?

Kornik drukarz w Europie upodobał sobie szczególnie świerk pospolity, ale niekiedy można go znaleźć również na sośnie zwyczajnej i modrzewiu europejskim, rzadziej na jodle pospolitej i limbie. W Azji natomiast rozwija się między innymi w świerku syberyjskim, świerku ajańskim i jodle pospolitej. Ten gatunek chrząszcza atakuje głównie drzewostany, które między innymi:

- mają powyżej 50 lat,

- są osłabione przez hubę korzeni, opieńki (grzyb), szkodniki liściożerne, suszę,

- są uszkodzone przez silny wiatr, okiść, pożar.

Może jednak atakować również drzewa całkiem zdrowe. Znaleźć go można też na świeżo połamanych lub wywróconych drzewach.

Na jednym zaatakowanym przez kornika świerku przeciętnie znajduje się od trzech do pięciu tysięcy samic. Każda z nich składa około 30-50 jajek. Musi po tym odzyskać siły, więc żeruje na drzewie i leci na kolejne świerki, gdzie znowu złoży jajka. Ta czynność może być powtórzona jeszcze raz. Z jajek po około dwóch tygodniach wylęgają się larwy, które również będą żerowały na drzewie, co doprowadzi do uschnięcia drzewa.

Infografika PAPPAP

Leśnicy podkreślają, że dobrą metodą walki z kornikiem drukarzem jest wczesne namierzenie zaatakowanego drzewa, ścięcie go i wywiezienie poza świerczyny. Dzięki temu jest szansa, że pobliskie drzewa nie zostaną zaatakowane. Skąd leśnicy wiedzą, że w drzewie są korniki? Kiedy samica składa jaja wyrzuca trocinki, po których można zauważyć, że drzewo zostało zaatakowane.

Czy korniki latają?

Kornik drukarz w postaci doskonałej potrafi latać. Co więcej - może pokonać odległość nawet kilkunastu kilometrów.

Kornik ostrozębny

Kornik ostrozębny to niewielki chrząszcz o długości od dwóch do trzech milimetrów. Atakuje drzewa, które są osłabione przez szkodliwe czynniki. Kornik ostrozębny zasiedla drzewostany sosnowe, które mają powyżej 80 lat. Żeruje pod korą w części wierzchołkowej sosny i w jej koronie. Ten gatunek rozmnaża się bardzo szybko. Obecność kornika ostrozębnego można stwierdzić po zmieniającej się barwie igieł drzewa. Gałęzie zaczynają więdnąć, igły sosny zmieniają kolor na jasnozielony i matowieją, następnie żółkną, stają się rude i opadają.

Kornik ostrozębnyLasy Państwowe

Co zjada korniki?

Korniki mają jednak też w przyrodzie wielu naturalnych wrogów. Są nimi ptaki. Korniki to jeden ze składników ich diety. Największymi smakoszami są w tej kwestii dzięciołowate - przede wszystkim dzięcioł trójpalczasty. Kornik drukarz może stanowić nawet 89 proc. jego diety. Również inne ptaki lubią urozmaicić swoją dietę kornikami - świergotek drzewny, pliszka siwa, kos, sikor, kowalik, pełzacz leśny i zięba.

Korniki w domu

Jeżeli zobaczysz w domu otwory w drewnianych meblach lub różnych drewnianych elementach, zapewne nabierzesz podejrzeń, że zamieszkały tam korniki. Czy korniki słychać? Możesz usłyszeć w domu charakterystyczny dźwięk skrobania w drewnie. Trzeba jednak pamiętać, że korniki żerują na pograniczu drewna i kory, nie penetrują w głąb pnia. Te owady, które pojawiają się w domach, to również chrząszcze, jednak jest to zupełnie inna rodzina. Pamiętaj - są one szkodnikami drewna i mogą narobić szkód. Wiele osób nazywa te atakujące drzwi, stare meble i drewniane elementy owady „kornikami”. Szkodniki drewna w domach to:

- Spuszczel pospolity,

- Kołatek domowy,

- Wyschlik grzebykorożny,

- Tykotek pstry,

- Krokwiowiec piłkorożny.

Jak pozbyć się „korników”?

Szkodniki drewna mogą mocno dać się we znaki. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nimi poradzić, np. preparaty na korniki. Jedną z metod jest chemiczne zabezpieczenie drewna za pomocą środka trującego o długim działaniu owadobójczym. Możesz również zastosować impregnat na drewno. Pamiętaj jednak, żeby przed nałożeniem impregnatu upewnić się, czy w danym meblu nie ma żadnych nieproszonych gości. Jeżeli problem jest poważny, należy zwrócić się po pomoc do specjalistycznej firmy, która może przeprowadzić fumigację (gazowanie) drewna. Firmy te mają też w swoim arsenale różne preparaty, które będą skuteczne w walce z konkretnym gatunkiem szkodnika drewna.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nagranie czterech młodych wilków poznających świat otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Na razie chodzą dość niezdarnie i boją się nawet większych, przelatujących gdzieś nad nimi ptaków - opowiadał autor filmu.

"Na sfilmowanie takich maluchów czekałem trzy lata"

"Na sfilmowanie takich maluchów czekałem trzy lata"

Źródło:
Kontakt 24

Pogoda w poniedziałek 24.06 niemal w całej Polsce będzie dopisywać. Lokalnie na wschodzie możliwe są słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 24.06. Słońce w większości kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 24.06. Słońce w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

W sobotę nad Polską przechodziły silne, frontowe burze. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panowała we wschodniej i południowej części kraju, gdzie strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy i drzewa leżące na liniach energetycznych. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, tvn24.pl

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN