Oceany są pełne śmieci. To, jak straszną skalę ma to zjawisko, dobitnie pokazują zdjęcia ptaków z brzuchami pełnymi odpadków. W oceanach żyją jednak stworzenia, które zjadają plastik prawdopodobnie dlatego, że im... smakuje.
Jak twierdzi Alex Seymour, analityk geograficznych systemów informacji oraz biolog morza Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej, naukowcy od lat mówią o tym, że większość zwierząt zjada plastik przez przypadek. Niewielka, jednak wciąż rosnąca liczba badań, sugeruje istnienie innej przyczyny. Możliwe, że dla niektórych stworzeń tworzywa sztuczne są apetyczne.
- Plastik właściwie może być smaczny - powiedział Austin Allen, doktorant biologii morza z Uniwesytetu Duke'a. Allen i Seymour są głównymi autorami badań opublikowanych w magazynie "Marine Pollution Bulletin".
Wraz z ekologiem morza z tej samej uczelni Danielem Rittschofem, Allen i Seymour pokazali, że koralowce reagują na fragmenty mikroplastiku, jakby były one pożywieniem.
Karmili i hodowali
Badania laboratoryjne polegały na hodowaniu koralowców w zbiornikach ze słoną wodą, którą zanieczyszczono częściami plastiku o średnicy mniejszej niż milimetr.
Podczas karmienia naukowcy podnosili szczypcami cząstkę plastiku lub piasku niedaleko polipów. Kiedy ziarnko wędrowało niedaleko ich otworów gębowych, używały pokrywających ich ciało włosków, aby zrzucić z siebie niepożądaną cząstkę. Jednak gdy w pobliżu znalazł się kawałek plastiku, koralowce wkraczały do akcji. Używały do tego knidoblastów (komórek tworzących parzydełka), które wbijały się w ziarenko toksycznymi kolcami. Następnie koralowce zjadały zdobycz.
Naukowcy przetestowali polistyren, polichlorek winylu oraz sześć innych typów tworzyw sztucznych. Ponad 80 procent cząstek zostało zjedzonych. Piasek interesował polipy jednie raz na dziesięć prób.
Koralowce nie mogą polować dzięki narządowi wzroku, ponieważ nie mają oczu. Aby określić, co jest dobre do jedzenia, używają swojego odpowiednika języka - chemosensora.
Plastik mniam, "cukierki" ble
Naukowcy próbowali zmienić profil chemiczny plastiku, pokrywając go mikrobiologiczną błoną. Ich hipoteza zakładała, że koralowce polubią takie "cukierki" z mikroorganizmami zacierającymi smak tworzywa i dostarczającymi co najmniej kilka rodzajów substancji odżywczych.
Co zaskakujące, polipy preferowały zwykły plastik. W testach przeprowadzanych w akwarium zjadały go ponad pięć razy częściej niż ten biozanieczyszczony. To zasugerowało naukowcom, że fabryczny plastik zawiera jakiś smakowity składnik.
- Musimy myśleć o smaku plastiku jako paradygmacie - zaznaczył Seymour.
Zobacz cały film:
Autor: ao/map / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Alexander Seymour/ Duke University in North Carolina