Zanim wepniecie narty w buty, koniecznie zapoznajcie się z dekalogiem narciarza. To 10 zasad zachowania się na stoku stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Narciarski savoir-vivre ułatwia poruszanie się na stoku i zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas zimowego szaleństwa.
Zasada 1: Na stoku nie jesteś sam
Każdy narciarz czy snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych użytkowników stoku i nie powodować żadnej szkody.
Nie popisujmy się zatem brawurą, nie hamujmy sypiąc śniegiem na znajdujących się w pobliżu ludzi, niepotrzebnie nie hałasujmy, nie zajeżdżajmy trasy innym.
Zasada 2: Panuj nad prędkością
Dostosujmy szybkość zjazdu do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
Nadmierna prędkość, podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, może okazać się śmiertelna.
Zasada 3: Mądrze wybierz trasę
Powinniśmy wybierać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej stoku.
Ten, kto dopiero zaczyna jazdę, a więc znajdujący się wyżej, ma lepszą widoczność na cały stok i może lepiej rozplanować trasę, niż narciarz znajdujący się już w ruchu.
Podobne zasady obowiązują na drodze. Kierowca jadący z tyłu musi bacznie obserwować znajdujący się przed nim ruch uliczny i dostosowywać do jego zmieniających się warunków.
Zasada 4: Wyprzedzaj z głową
Wyprzedzanie na stoku możliwe jest zarówno z lewej, jak i z prawej strony, ale musi być wykonywane w takiej odległości, by uniknąć potrącenia wyprzedzanego narciarza czy snowboardzisty.
Zasada 5: Ruszaj ostrożnie
Zanim przystąpimy do zjazdu powinniśmy się rozejrzeć, by upewnić się, czy nasz start nie spowoduje niebezpieczeństwa dla innych użytkowników stoku lub bezpośrednio dla nas samych.
Takie samo postępowanie obowiązuje przy każdym ruszaniu z miejsca, po chwilowym zatrzymaniu. Zasada 6: Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz
Narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu tylko w razie absolutnej konieczności. Zatrzymywanie jest szczególnie niebezpieczne w miejscach zwężeń i tam, gdzie widoczność jest ograniczona.
Jeśli przydarzy się nam upadek usuńmy się z toru jazdy, tak szybko, jak to możliwe.
Zasada 7: Podchodź lub schodź poboczem
Podchodzenie lub schodzenie na nartach możliwe jest tylko poboczem trasy. W przypadku złej widoczności narciarz powinien zupełnie zejść z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
Zasada 8: Stosuj się do znaków narciarskich
Każdy narciarz zobowiązany jest do przestrzegania znaków narciarskich. Postawiono je na trasie po to, by zwiększały nasze bezpieczeństwo np. ostrzegając o niebezpiecznym uskoku, a nie po to, by uprzykrzać nam zjazd.
Zasada 9: Udziel pierwszej pomocy
Jeśli znaleźliśmy się w pobliżu wypadku, powinniśmy niezwłocznie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i wezwać służby ratunkowe.
Zasada 10: Nie bądź anonimowy
Każdy narciarz lub snowboardzista, który został wmieszany w wypadek (jako sprawca, poszkodowany lub świadek) jest zobowiązany do podania swoich danych osobowych.
Autor: mm/usa / Źródło: TVN Meteo