Naukowcom udało się sfilmować gatunek dzikiego hipopotama karłowatego (liberiensis choeropsis) żerującego głównie nocą. Bardzo rzadko udaje się zaobserwować zwierzę w jego naturalnym środowisku.
Hipopotam karłowaty waży od 180 do 275 kg. To zaledwie jedna-szósta masy przeciętnego hipopotama. Zamieszkuje nie tylko Liberię, ale też Gwineę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Sierra Leone. Naukowcy bardzo niewiele wiedzą o życiu tych zwierząt.
Krótki film wideo, który można zobaczyć poniżej, pokazuje tylko kilka ulotnych sekund z życia hipopotama karłowatego. Zwierzę wsuwa się między zarośla liberyjskiego Parku Narodowego Sapo. Wideo wykonano automatyczną kamerą umiejscowioną przez Urząd Rozwoju Leśnictwa Liberii i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne.
"Kieszonkowy" hipopotam na wymarciu
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody szacuje wielkość populacji tych zwierząt na ledwo 3 tys. Jest to liczba oparta o domysły, bo ostatnią szczegółową rachubę tych zwierząt przeprowadzono 30 lat temu.
"Ta liczba na pewno jest mniejsza. Ich siedliska są bardzo rozdrobnione i pod coraz większym zagrożeniem ze strony przemysłu górniczego i rolniczego na terenach ich występowania. Ze względu na bliski kontakt z ludźmi, w tym polowania, jest to gatunek zagrożony" - czytamy na stronach Londyńsiego Towarzystwa Zoologicznego.
Na hipopotamy karłowate poluje miejscowa ludność. W rejonie kwitnie bowiem handel dziczyzną. Z jego powodu zagrożonych jest wiele innych gatunków afrykańskich zwierząt.
Wcześniej obserwowano dość liczną populację hipopotamów karłowatych w Nigerii, ale od 50 lat nie pojawiły się na tamtym terenie. Prawdopodobnie wymarły.
Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody na świecie w niewoli żyją 303 hipopotamy karłowate. Mieszkają w 135 ogrodach zoologicznych w różnych zakątkach świata. P
Autor: mm//ŁUD / Źródło: accuweather.com