Najnowsze badania pokazują, że Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego, zniszczył część swojego centralnego rdzenia. Jak na ironię, winę za taki stan rzeczy ponosi wodór i hel, czyli pierwiastki, dzięki którym Jowisz jest gazowym gigantem. To one otaczają bowiem "serce" Jowisza.
Hugh Wilson i Burkhardt Militzer z University of California Berkeley sprawdzili, co się stanie, kiedy tlenek magnezu - kluczowy składnik rdzenia Jowisza - zostanie zatopiony w wodorowo-helowej cieczy.
Ponieważ warunki panujące na Jowiszu są tak ekstremalne, że nie odtworzy się ich w żadnym laboratorium (temperatura wynosi 15726,85 st. C, a ciśnienie równa się 40 milionom atmosfer) udało się ustalić "tylko" i "aż", że tlenek magnezu ma bardzo wysoką rozpuszczalność, co prowadzi do wniosku, że "serce" Jowisza się roztapia.
Inne też nie mają rdzenia?
Wyniki badań opublikowane w "Physical Review Letters" są przełomowe, przez niektórych astrofizyków nazywane "największym postępem, jaki poczyniono w badaniach nad planetami od 20 lat". Oznaczają nie tylko, że Jowisz zmieniał się na przestrzeni lat, lecz także, że największe planety pozasłoneczne mogą również być pozbawione rdzenia - temperatura panująca na nich jest dużo wyższa.
Autor: map/usa / Źródło: sciencemag.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda w sylwestra zacznie robić się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem nad morzem i na Dolnym Śląsku. Porywy mogą sięgać prędkość nawet do 115 kilometrów na godzinę.
Wichury w sylwestra i Nowy Rok. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia
Podczas tej sylwestrowej nocy warto spojrzeć w niebo nie tylko po to, by oglądać pokazy fajerwerków. Po ostatnich rozbłyskach słonecznych nad naszymi głowami może ukazać się zorza polarna. Dobre warunki do obserwacji tego niezwykłego zjawiska będą na obszarze całej Polski.
2025 rok najwcześniej zaczął się na leżącej na Pacyfiku wyspie Kiritimati. Jedna z czterech znajdujących się tam miejscowości to Poland, która według legendy została tak nazwana na cześć naszego rodaka. Nowy rok powitali już też mieszkańcy Nowej Zelandii.
Tu 2025 już się zaczął. Kolejny kraj wita nowy rok
- Źródło:
- tvnmeteo.pl
Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.
Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata
Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby w sylwestrową noc nie odpalać fajerwerków. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzikich zwierząt żyjących w Tatrach. W ubiegłym roku grupa turystów wystrzeliła race w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.
Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"
Pogoda na dziś. We wtorek 31.12 zwłaszcza na północy kraju będzie pochmurno i w niektórych miejscach może tam popadać deszcz. Spodziewamy się silnych podmuchów wiatru. Biomet okaże się głównie niekorzystny.
Pogoda na dziś - wtorek 31.12. Ostatni dzień roku pod znakiem chmur i silnego wiatru
Dzikim populacjom koali coraz bardziej zagraża chlamydioza. Choroba ta wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się wśród torbaczy, uniemożliwiając im posiadanie potomstwa. Naukowcy pracują nad szczepionką, jednak głównym przeciwnikiem w walce o przetrwanie wielu populacji jest czas.
Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali
Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.
Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata
Ratownicy TOPR przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek akcję ratunkową. Sprowadzili z Rysów turystę, który utknął w trudnym terenie i nie potrafił zejść. Nie miał przy sobie telefonu i dlatego nie mógł wezwać pomocy. Został odnaleziony dzięki sygnałom latarki.
Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach
Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.
"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi
Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.
20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"
Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.