Od tygodnia atakują nas silne mrozy. W niektórych rejonach Polski o poranku temperatury zbliżały się do -30 st. C, a według synoptyków w lutym będzie jeszcze zimniej. Na tvnmeteo.pl zebraliśmy różne porady na temat tego, co robić, by w dobrej kondycji przetrwać mroźne dni, a także w jaki sposób zatroszczyć się o zwierzęta, samochody i sprzęt elektroniczny.
Jak się dobrze ubrać na mróz? Jak chronić swoje zdrowie podczas niskich temperatur? Poznajcie najważniejsze zasady. Sprawdziliśmy też, jak ustrzec się kłopotów z pękniętymi rurami i zepsutymi urządzeniami elektrycznymi oraz jak właściwie zadbać o czworonożnych pupili.
Zupy, kasze, owsianka, cynamon
Kiedy temperatury spadają znacznie poniżej -10 st. Celsjusza, tajną bronią przed zmarznięciem może się okazać odpowiednia dieta. Czy zatem mrozy muszą oznaczać rewolucję na talerzu? Niekoniecznie. Dietetyczka przekonuje, że najważniejsze w tej kulinarnej strategii są: regularność, ciepłe śniadania i kilka dodatków takich jak odpowiednie przyprawy, które pozwolą nam zachować cenne ciepło oraz równie ważną odporność.
Wymień filtr, sprawdź świece i akumulator
Surowa zima to także częstsze problemy z samochodami. Prezenter TVN Turbo Marcin Orzepiński opowiada, co należy robić, by utrzymać sprawność auta zimą. Ekspert radzi m.in. jak unikać problemów z odpaleniem auta oraz czy myć pojazd podczas mrozów.
"Chodzić trzeba szybciutko"
Nieprzyzwyczajeni do mrozów mogą też skorzystać z doświadczenia tych, którzy w walce z niskimi temperaturami są zahartowani. Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz, jakimi dzielą się mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Warto ich posłuchać, bo surowa zima w tej części kraju to nic nowego.
Straż prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań
Zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Państwowa Straż Pożarna przestrzega też przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych.
Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.
Autor: js//tka / Źródło: tvnmeteo.pl